Başvuran herkese 2 bin 300 lira ödeme yapılacak! Milyonlarca kişiye ekonomik destek adımı atıldı!

Yaklaşan seçimler öncesi hükümet kesenin ağzını açtı. Sosyal ve ekonomik destek dahilinde binlerce ihtiyaç sahibi kişiye 2300 TL verilecek.

Verilecek desteğin başvuru tarihi ve nasıl başvuru yapılacağı vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için eğitim masrafını karşılamak amacı ile destek verileceğini ve bu yönde ödeneğin hazırlandığını ifade etti.

Eğitim öğretim hayatının başlaması ile çocukların okul ihtiyaçları da arttı. Bazı aileler ekonomik olarak bu öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayamamakta. Dolayısı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da bu konuda önlem almak için ihtiyaç sahibi ailelere destekte bulunacağını açıkladı.

ÇOK SAYIDA VATANDAŞI KAPSIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açıklamaları ile vatandaşlar sosyal ve ekonomik destekten nasıl faydalanacaklarını araştırmaya başladı. Bakan Yanık, bu destek kapsamında 223,7 milyon lira gibi bir miktarın ayrıldığı ifade etti. Bu şekilde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitim masrafları karşılanmış olacak.
Binlerce ihtiyaç sahibi vatandaş bu destekten nasıl faydalanacaklarını merak edip araştırmaya başladı. Bu şekilde başvuru tarihi ve şartların neler olduğu da öğrenilmiş olacak. Başvuruların elektronik ortamda gerçekleşeceği ifade edildi. Ayrıca bu destek süreli ve geçici olacak şekilde nakit bir şekilde senede iki defa sağlanıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER, NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, “İhtiyaç sahibi hanelerdeki çocukların eğitim masraflarının karşılanması ve eğitimlerinin desteklenmesi için 973 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına toplamda 223,7 milyon lira kaynak aktardık” ifadelerini de kullanmıştı. Bu desteklerin özellikle çocukların eğitim öğretim hayatı için önem arz edebiliriz. Bu şekilde materyal alımı da daha kolay olacaktır.

Çocuklar için eğitim desteğinin verileceğini açıklayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık son açıklamasında, “sosyal ve ekonomik destekten yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ağustos 2022 ödemesi olarak toplam 328.311.460 TL yatırdık” dedi. Yanık sözlerinin devamında bu destekten yararlanan toplam 140 bin civarı aile olduğunu ve ortalama yardım miktarının 2 bin 337 TL olduğunu da ifade etti.

E-DEVLET’TEN BAŞVURU ŞANSI

Sosyal ve ekonomik destekten faydalanmak isteyen ve şartları sağlayan vatandaşlar Sosyal Hizmet Müdürlükler veya İl Müdürlüğüne dilekçe ile ve e-devlet üzerinden başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. Başvurunun ardından kişinin muhtaçlık durumunun belirlenmesi sürecinde aile ve kişi bireyleri hakkında gerekli araştırma ve yaşadığı bölgede mahallede sosyal inceleme yapıldıktan sonra karar verilmektedir.

Sosyal ve ekonomik destek çerçevesinde verilen yardıma yönelik ücret belirlenen katsayılar kapsamında gerçekleştirilir. Hem ocak ayında hem de temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlardan dolayı verilen ekonomik destek miktarında da artış yaşandığı belirtilebilir.

Online olarak E-devletten de başvuru gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda E-devletten gelen açıklamaya baktığımız zaman “Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomi destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomi destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir.” İfadeleri bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı’nın 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için başlatmış olduğu sosyal ve ekonomik destek programı dahilinde birçok muhtaç ailenin çocuğu yararlanmış olacak. Bilhassa yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından eğitim gibi hayati bir alanda yapılan bu desteğin çok ciddi önem arz ettiğini ifade edebiliriz. Dolayısı ile muhtaç ailelerin bu desteği kaçırmadan başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu gerçekleştiren aileler çocukların materyal ihtiyaçlarını da karşılamış olacak.
 

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir