Ekonomi uzmanı İslam Memiş sert konuştu! Bunu yaparsanız Batarsınız…

İslam Memiş’ten ekranlarda 1000 liranın altına sarktığı görüşen gram altın için çarpıcı açıklamalar geldi. Değerlendirmelerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş’in, “Tedirgin, gergin, diken üstünde bir piyasa var. FED’in faiz artırımlarıyla yatırım araçları dolar karşısında değer kaybetse de piyasalarda ciddi gerginlik var” dedi.

Öte yandan Memiş, “Bizden borç isteyenler oluyor mutlaka bazılarını ayıklamamız gerekiyor. Rahattık, sorumluluk sahibi değildir, ileride arkadaşlık bozulacaktır, onlara borç para vermeyeceğiz. Verilmeyen sözler sizin hayatınızı etkileyecekse kesinlikle borç vermeyin, batarsınız” diyerek uyardı.

İslam Memiş’in açıklamaları şöyle:

DOLAR NE OLACAK?

“FED üyelerinin şahin tonda açıklamaları dikkat çekiciydi. 75 puanlık faiz artırımını desteklediler. Piyasaların genel beklentisi 75’lik artışı fiyatlamaya başladı. Enflasyon yüksek ve öngöremiyorlar. 2023 yılında yüzde 4’e kadar geri çektiklerini düşünelim ama ondan sonraki süreçleri resesyonu kabul etmiyorlar. Ciddi belirsizlik var ondan sonraki süreçler için. Faiz artırımına devam ediyorlar bu ne kadar devam edecek? Dolar endeksi 109’un üzerinde. Yukarı yönlü hamleler devam edecek. Güçlü dolar onları da rahatsız ediyor aslında. Piyasadan topladıkları doları ne yapıyorlar? Emtia satın alıyorlar. Altın, gümüş, euro… Yatırım araçlarını dolar sahipleri topluyor. Hane halkına yansımasa da rakamsal anlamda enflasyonu düşürüyorlar, ucuz dolarla altın ve gümüş topluyorlar.

ALIM GÜCÜ ORTADA

Bu hafta 110 sınırına geldi dolar endeksi. Yine yukarı yönlü hareketler olabilir. Faiz artırımlar devam edecek ancak önemli olan yatırımcı açısından 88 seviyesinden 109’a kadar yükselen dolar endeksini satın almak ne kadar mantıklı? 112-114 yukarıda var ancak size ne kazandırır kısmı soru işareti. Dolar endeksinde yukarı yönlü bant aralığı olsa da yatırımcının nasıl avantaja geçeceği önemli olan.

Türkiye’deki büyüme rakamları, veriler önceden daha çok etkili oluyordu. Döviz kurları düşük olsaydı, borsada yabancı sayısı fazla olsaydı büyüme içeride fiyatlanıyordu. Bu bahar havasındaki piyasalar bir hafta 10 gün devam ediyordu. Artık piyasaların umrunda değil. Sokakta enflasyon belli. Alım gücü ortada. Araç fiyatları ortada. Sokağa çıkın, büyümeden bahsedin ne büyümesi derler. Dolar sorun, gram altın sorun herkes fiyatını bilir. İnsanlar artık farklı hikayelere bakmak istiyor.

18.20 üzerinde bir kur var. TL negatif ayrışıyor. Seçim süreci var ama ortada erken seçim belirsizliği var. Hikaye çok farklı. İçeride insanlar ayrışmış. Dünya ekonomileri zaten belirsiz. Rakamsal değer açıklandı, herhangi etkisi olacağı bir süreç beklemiyorum şahsen. İster istemez piyasalardaki ekonomik verilerle birlikte, ABD’nin açıklamalarıyla kripto paralar baskı altında kalmaya devam ediyor. Bir bakıyorsunuz aşağı sarkıyor, bir bakıyorsunuz yukarıda. İnsanlar temkinli duruş sergilemeli.

Orta ve uzun vade önemli. Kısa vade şu anda yanlış. 20 binden giriş yaptınız diyelim, 18 bine geriledi, hemen burada korku, panik düşüncesi, bu çok zor. Bu bir iki hafta için kendinize zaman ayırmanız lazım. Ben orta ve uzun vadeyi göz önünde bulundurduğumda kripto piyasasından kötümser değilim. Dolar karşısında her şey baskı altında kalıyor.

EKRANLARDAKİ GRAM ALTIN…

Gram altın TL’de 1000-1040 seviyelerini takip ediyoruz. Ben bir aydır insanlara makas aralıklarıyla alakalı, ekran fiyatlarıyla alakalı farkındalık oluşturmaya çalışıyorum. Gerçek fiyatlarla aralarındaki… Aklı başında olanlar var, onlar olayı kavrayabiliyor. Bir de piyasadan bihaber ekrana inanmış olanlar var. İlk kez dinliyorlarsa onları da uyarmak isterim. Şu an gram altın TL 994 gösteriyorlar ama öyle bir rakam yok. Gram altın TL şu an 1009-1012 lira aralığında. Banka veya kuyumcularda bunun üzerine 3-5 lira kar koyacaktır. 1015’e alacaksınız. Ben 1000-1040’ı takip etmeye devam ediyorum. 1680 ve aşağısında ons altında baskılanma olursa evet 995 lira gram altın olabilir. Bu orta ve uzun vade için mükemmel fırsat demek oluyor.

1200 ve devamında 1450 öngörümde herhangi bir değişiklik olmadığını ifade ediyorum. Ekranlarda 975 falan gösterdiler. Türkiye’de 990 lira gram altın olabilir ama bana göre zor, olursa da müthiş fırsatlar verir. Fırsatlar şimşek gibidir, gelir ve geçer. O seviyeden alabilecekler mi, yetişebilecekler mi, bir sürü hikayesi var bu işin. Gram altını koruyan bir dolar TL kuru var.”

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir