Bakan Kirişci: Can dostlarımıza şiddeti kabul etmemiz mümkün değil

Bakan Kirişci: Can dostlarımıza şiddeti kabul etmemiz mümkün değil – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Bakan Kirişci: Can dostlarımıza şiddeti kabul etmemiz mümkün değil

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Can dostlarımıza şiddeti kabul etmemiz asla mümkün değildir. Dün sosyal medyaya yansıyan Konya’daki elim hadiseyi de üzülerek takip ettiğimi belirtmek isterim. İl müdürlüğümüz konu ile ilgili olarak cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş, 2 şüpheli bu konuyla ilgili olarak tutuklanmıştır” dedi.

Bakan Kirişci, Ankara’da düzenlenen Türk Veteriner Hekimleri Birliği 50’nci Büyük Kongresi’ne katıldı. 81 ilden veteriner hekimleri odası başkanları ile veteriner hekimlerin yer aldığı kongrede konuşan Kirişci, “Şehir hayatını paylaştığımız can dostlarımızı korumak, insani sorumluluğumuzun bir gereği. Bakanlık olarak hem sahipsiz hayvanların hem de insanımızın güvenliğini sağlamak için yerel yönetimlerimizle ortak çalışmalar yapıyoruz. Ne yazık ki zaman zaman içimizi yakan görüntüler, gündeme geliyor ve hepimizi derinden sarsıyor. İl müdürlüklerimiz, hayvana şiddetle ilgili hadiselerde, bu görüntüleri ihbar kabul ederek harekete geçmekte, gerekli yasal süreci takip etmektedirler. Can dostlarımıza şiddeti kabul etmemiz asla mümkün değildir. Dün sosyal medyaya yansıyan Konya’daki elim hadiseyi de üzülerek takip ettiğimi belirtmek isterim. İl müdürlüğümüz konu ile ilgili olarak cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş, 2 şüpheli bu konuyla ilgili olarak tutuklanmıştır” dedi.

Bakan Kirişci duyurdu: Süt üreticiliği, besicilik ve alabalık yetiştiriciliğinde destekler artırıldı

‘SOKAK HAYVANLARININ KISIRLAŞTIRILMASI İÇİN 36 MİLYON TL HARCANDI’

Bakan Kirişci, 2009 yılından itibaren toplam 59 ilde bulunan 88 yerel yönetime 72 milyon TL tutarında mali destek sağlandığını aktararak, “Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ile ilgili 2017 yılından günümüze kadar toplam 510 bin 654 hayvan için 36 milyon 500 bin TL mali destek verilmiş bulunmaktadır. 5199 sayılı Kanun’un 28’inci maddesi kapsamında gerçekleşen hayvan hakları ihlallerine, 2007 yılından günümüze kadar toplam 35 milyon TL idari para cezası uygulanmıştır. Sahipsiz Hayvanları Kısırlaştırma Seferberliği Programı’nda 2022’de 40 milyon TL olan mali destek miktarımızın 2023 yılında 100 milyon TL’ye çıkarılması planlanmaktadır. Ayrıca bakanlık olarak sahipli hayvanları kayıt altına almaktayız. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar dijital kimliklendirme (PETVET-Ev Hayvanı Kayıt Sistemi) yöntemleriyle kayıt altına aldırmak zorundadır. Ancak yılbaşından itibaren 6 aylık yaşa kadar kedi ve köpekler ceza uygulanmadan kayıt altına alınabilecek. 1 Ocak 2021’den bugüne kadar ülke genelinde toplam 580 bin 295 adet sahipli ev hayvanı kimliklendirilerek kayıt altına alınmıştır” diye konuştu.

‘HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİNDE HEKİMLERİN PAYI BÜYÜK’

Hekimlerin, hayvancılık ve su ürünleri alanındaki hedeflerin gerçekleştirilmesinde kritik role ve öneme sahip olduğunu belirten Kirişci, “Bakanlığımız bütün bu görevleri, güçlü teşkilat yapısı ve mevcut 9 bin 232 veteriner hekim istihdamıyla ülkemizin bütün sathında icra etmektedir. Bakanlığımızdaki ilgili genel müdürlüklerimizin yanı sıra, 7 bölge veteriner kontrol enstitümüz, 1 şap enstitümüz, gelişmiş laboratuvar altyapımız, 81 il ve 922 ilçe müdürlüğündeki veteriner hekimlik hizmetlerimizle tam bir seferberlik haliyle çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Son 20 yılda hayvancılığın geliştirilmesinde elde ettiğimiz başarıda, veteriner hekimlerimizin gerek hayvan ıslahında gerekse hastalık ve zararlılarla mücadeledeki çabalarının önemli payı var. Son 20 yılda büyükbaş hayvan mevcudumuz yüzde 81, küçükbaş yüzde 83,4, kanatlı sayımız yüzde 58,6 artmıştır. 2021 yılında 1 milyon 950 bin ton kırmızı et, 2,3 milyon ton beyaz et, 20 milyar adet yumurta, 23 milyon ton süt, 470 bin ton su ürünleri, 110 bin ton bal üretimimiz var” dedi.

PaYLaŞşşş