Bahçeli’den Gazze çıkışı: “Gereği neyse yapılmalı”

“Gazze’de çocuklar, bebekler, yaşlılar, kadınlar kurşunların bombaların canlı hedefidir.” Önce grup kürsüsünden bu sözlerle yaşananları özetlemiş, ardından, “24 saat içinde ateşkes sağlanmazsa, Türkiye süratle devreye girmeli, gereği her neyse yapmalı” demişti. MHP Lideri’nin bu çıkışı çok konuşuldu. Bahçeli’nin neyi kastettiği merak edildi.

MHP kaynakları, Bahçeli’nin açıklamalarında “Türkiye devreye girmeli” ve “her neyse yapılmalı” bölümlerine dikkat çekiyor. Edinilen bilgiye göre, Bahçeli açıklamasında Türkiye diyerek bir siyasi partiyi adres göstermiyor. “Yapılması gereken” ifadeleri ile kastedilenin Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenlik kurumları ya da diplomasi unsurlarının adım atması. Karar Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin” vurgusu yaptığı belirtiliyor.

Bahçeli’den Gazze çıkışı: “Gereği neyse yapılmalı”

Bahçeli’nin sözleri için askeri müdahale yorumlarının yapılması da MHP kurmayları tarafından, “Oradaki katliamın zulmün sonlanmasını isteriz. Müdahaleden kastımız akan kanın sonlanması için ne gerekiyorsa Türkiye’nin yapması. Alınacak her karara biz destek veririz. 6. filoya defol diyen Türk solunun bugün sesi çıkmıyor, bizim sesimizden de kimse rahatsız olmasın” şeklinde yorumlanıyor.

Peki, Bahçeli’nin sözleri garantörlüğü mü işaret ediyor? MHP kaynakları, “Ne yapılması gerekiyorsa kararı hükümet verecek. Varılacak bir sonuç varsa destekleriz anlamlı buluruz” değerlendirmesinde bulunuyor.

Bu açıklamaların ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Bahçeli’yi aramıştı. Kaynaklar, Bahçeli’nin çıkışının Gelecek Partisi’nin temel politikalarından biri olduğunu işaret ediyor. Bu arada olası Bahçeli-Davutoğlu görüşmesinin ise Gazze başlığı ile sınırlı olabileceği değerlendiriliyor.

PaYLaŞşşş