Bakan Tunç’tan terörle mücadele mesajı

Türkiye’nin terörle mücadelede kararlı duruşuna dikkati çekti. Çok sayıda terör örgütüne karşı yürütülen kapsamlı çalışmaları anlattı. “Biz terörle mücadeleyi tüm boyutlarıyla, hak ve özgürlük mücadelesi olarak görüyoruz. Terörle mücadelenin hukuk zeminindeki önemli bir boyutunu da hiç kuşkusuz ülkeler arasındaki iade talepleri, yani adli yardımlaşma oluşturmaktadır.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcıları 2. Şurası’nın açılış programına katıldı. Suçlulara yönelik ülkeler arası iade talepleri ile ilgili “Türk dünyası ülkeleri başta olmak üzere dünyadan, hassasiyet ve samimiyetle davranılmasını bekliyoruz” dedi. Çifte standart uygulayanlara da çağrıda bulundu. “Bu çağrımıza olumlu cevap veren ülkelerin dostane ve yapıcı yaklaşımlarını memnuniyetle karşılıyoruz fakat söz konusu istisnalar dışında genel olarak tüm dünya, iade taleplerimiz konusunda üzülerek söylüyorum başarılı bir sınav vermemiştir. Tüm dünyayı bu çifte standardı sonlandırmaya davet ediyorum.”

Bakan Tunçtan terörle mücadele mesajı

Bakan Tunç, Terör ve terörizmin finansmanı, silah, insan ve uyuşturucu ticareti, göçmen kaçakçılığı, para aklama ve siber suçlar gibi sınır aşan suçların geniş yelpazedeki çeşitliliği ve karmaşıklığı konusuna da değindi. Bu nedenle terör ve organize suçlarla mücadelede uluslararası adli iş birliğinin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

PaYLaŞşşş