Altında flaş gelişme Bunu yapmayan herkes çok pişman olacak! 30 Eylül gram, çeyrek, yarım ve tam altın fiyatları!

Altın fiyatlarına ilişkin her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Altında resmen beklenmedik bir gelişme yaşandı. Bunu yapmayan herkesin pişman olacağı belirtildi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş gram altında yaşanan düşüşün yanında dolar ve brent petrol fiyatlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 30 Eylül güncel altın fiyatları da haberimize eklendi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş gram altın ve dolar alım satımına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.  Memiş, yatırımcılara dolardan uzak durması konusunda çağrıda bulunurken gram altın için de olabilecek senaryoları söyledi.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN ZİRVESİNDE

İşte İslam Memiş’in o açıklaması:

Bu haftayı geride bırakıyoruz. Ekim ayının başlamasına bir hafta kaldı. Nasıl bir hazırlık yapmamız gerekiyor? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım. Merkez Bankası 100 baz puanlık indirim yaptı, dolarda yukarı yönlü hareketler gördük. Uluslararası piyasalardaki değer artışını da gördük. 20 yılın zirvesinde olan bir dolar endeksi var.

“DOLARDAN UZAK DURUN”

Ben dolardan uzak durmayı tercih ettiğimden dolayı tüm diğer enstrümanları ucuz buluyorum. Doların karşısındaki diğer enstrümanlar daha avantajlı. Euro doların altında kaldı. Euro dolara karşı ucuz kalmaya devam diyor. Bir kağıt paraya yatırım yapacaksam bunun adı dolar değil, euro ve sterlindir benim nazarımda. Dolardan uzak durmakta fayda var.

PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ DURACAK

Brent petrol 90 doların aşağısını kırdı. Petrol fiyatlarının gerilemesi iyi ancak dolar kuru yüksek diye pompa fiyatlarına yansımıyor. Ben gerilemenin devam edeceğini tahmin etmiyorum. Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarında yeniden 130-140 dolarları görebiliriz. Jeopolitik risklerde artış var. Fed faiz kararı sonrası 1658 doları test etti altının onsu. 1660-1680 dolar seviyesine sıkıştı. Bu kırılmazsa 1700 dolara kadar toparlanmanın mümkün olacağını tahmin ediyorum.

DOLARI OLANLAR NE YAPMALI?

Elimde dolar var soruları geliyor. Parite üzerinden işlemi tercih ettiğim için eline dolar geçen altının ons fiyatının düşük olduğunu düşünerek bunu yüzde 50 altın ve gümüş ile yatırımlarına yön verebilir. 20 yılın zirvesinde olan doları düşünün ve 13 ayın düşüğünde olan onsu düşünün. Gram altın TL ekranlarda 980. 998-1001 lira seviyesinde. Ekranlardaki rakamlara inanarak altın düştü diyenlere belirtmek isterim. Gümüş rasyodan kaynaklı altına kıyasla pozitif ayrıştı. Pozitif hareketlerine devam etti. Yukarı yönlü hareketlerini devam ettirecek. Gümüşün gram fiyatı serbest piyasalarda 12 lira seviyesinde.

EKİM AYI İÇİN ALTIN UYARISI

Bir haftalık süreç içinde yatırımcılar kararını vermeli. KKM’de param var, boşa çıktı dolar alayım mı? Hayır. Şöyle bir hamle yapabilirsiniz, elimde TL var. Ben TL’yi altına çevirip KKM’den faiz getirisini alabilirim. Aradaki getiriyi cebime koyarım. Altın gramı yükselince aradaki farklı alacağımdan zararım olmuyor. KKM’de TL’de duranlar, eline yeni TL geçenler bu hamleleri değerlendirebilir.

Dolara sıcak bakmıyorum. Dolar 20 yılın zirvesinde, euro 20 yılın dip seviyesinde. Zirvedekini mi satın alırsın, diptekini mi satın alırsın? Buna karar vermeniz lazım. Ben alırım altınımı, KKM’ye koyarım, aylık getirimi alırım, altınım zaten altın olarak duruyor. Haliyle kaybım olmayacak.”

30 EYLÜL ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN FİYATI

990,43

990,62

ALTIN/ONS ($) FİYATI

1.663,32

1.663,84

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

6.338,73

6.458,86

ÇEYREK ALTIN FİYATI

1.584,74

1.619,71

YARIM ALTIN FİYATI

3.159,46

3.239,33

ZİYNET ALTINI FİYATI

6.338,73

6.458,86

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir