2023 Ocak ayı asgari ücret için 9.350 TL duyurusu geldi! Son dakika Tarih verildi işte detaylar…

Milyonların beklediği asgari ücret zammının açıklanmasına sayılı günler kaldığı belirtildi ve 2023 asgari ücretin belirlenmesi için ilk toplantı 7 Aralık’ta yapılacağı vurgulandı. Bakan Bilgin’in ‘enflasyon’ açıklaması akıllara 2 formülü getirirken bu doğrultuda yeni zam oranı temmuz zammı veya yıllık enflasyon baz alınarak belirleneceği aktarıldı.

ERGÜN ATALAY DA BİR AÇIKLAMA YAPTI

Asgari ücret trafiği 7 Aralık’ta Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısıyla başlayacağı belirtilerek milyonların gözü kulağı bu süreçte olacağı asgari ücrete temmuzda yüzde 30 zam gelmiş, 5 bin 500 TL’ye çıkarıldığı hatırlatıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklamasıyla 2 formül gündeme geldi. TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay da bir açıklama yaptı. Atalay açıklamalarında “kırmızı çizgi” olarak en az 7 bin 785 TL’yi rakamını öne sürdü ve hesaplar yeniden yapıldı.

Tüm bunların yanı sıra “2023’te asgari ücret ne kadar olacak” sorusunun tartışıldığı formüller ve rakamlar da paylaşıldı.

9.350 TL DETAYI PAYLAŞILDI

Bakan Bilgin, asgari ücrete ne kadar zam geleceğiyle ilgili “İşçilerimiz, Türkiye’nin emekçileri şundan emin olsun: Onların enflasyona ezdirmeyeceğiz” mesajını vermişti. Bu açıklama, iki formülü gündeme taşıdı. Bu noktada formüllerden biri asgari ücrete yıllık enflasyon oranında zam uygulanması. Show TV’de yer alan habere göre; yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65-70 arasında. Böylelikle asgari ücret yıllık enflasyona göre belirlenirse milyonlarca kişinin yeni maaşı 9 bin 350 TL’ye yükselecek.

Öte yandan TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay geçtiğimiz günlerde canlı yayına katılan Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerine değinilirken 7 bin 785 TL rakamının “kırmızı çizgi” olduğunu vurgulayarak “Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız” demiş ve “Kırmızı çizgi bu onun üzerine çıkmak gerekiyor” diye eklemişti.

Masadaki ikinci formül ise temmuzdaki artışın yıllık enflasyona tamamlanması. Asgari ücrete temmuzda yüzde 30 zam yapılmıştı. Buna göre, ikinci formülün uygulanması durumunda asgari ücrete uygulanacak zam oranı yüzde 40 olacak.

Asgari ücrete en az yüzde 40 oranında zam yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu rakama 10 puanlık refah payı da eklenerek zam oranının yüzde 50’yi bulabileceği konuşuluyor.

8 BİN TL KULİSLERDEN SIZDI

Çalışma Bakanlığı bir yandan işçi ve işverenin nabzını tutuyor. Yapılan ankette öne çıkan 8 bin TL olduğu kulislerden sızanlar arasında.

PaYLaŞşşş