Zelenskiy kararnameyi imzaladı! Özellikle korunacak

Ukrayna Özel İletişim ve Bilgi Koruma Devlet Servisi tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ülke genelindeki kritik altyapıların korunması yönünde devlet politikasının oluşturulması ve uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladığı bildirildi. Açıklamada, kararnamenin Ukrayna Meclisi tarafından kabul edildiği bildirilirken, ülkedeki enerji ve kritik altyapıların güvenliğinin hükümet için öncelikli olduğu aktarıldı.

Ukrayna Özel İletişim ve Bilgi Koruma Devlet Servisi Başkanı Yurii Shchyhol kritik altyapı tesislerinin bir listesini oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Bu kararname, güvenlik seviyelerini analiz etmeyi ve gerektiğinde istikrarı güçlendirmeyi, tehditleri daha etkili bir şekilde tanımlamayı ve altyapıların güvenilir bir şekilde korunmasını sağlamayı mümkün kılacaktır” dedi.

Kararnameye göre ülkedeki tüm kritik altyapıların güvenliğinden Ukrayna Özel İletişim ve Bilgi Koruma Devlet Servisi sorumlu olacak.

Herson bölgesindeki siviller tahliye edilmeli

ABD, UKRAYNA’YA 400 MİLYON DOLAR ASKERİ YARDIM GÖNDERECEK

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Ukrayna’ya 400 milyon dolar daha askeri yardım yapılacağını ve Almanya’da Ukrayna için tüm silah transferlerini ve askeri eğitimi denetleyecek bir güvenlik yardım merkezi kuracaklarını açıkladı. Pentagon tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’ya yapılacak yardımın, HAWK hava savunma füzelerinin gelecekte yenilenmesi için finansman, gelişmiş optik, iletişim ve zırh paketlerine sahip 45 yenilenmiş T-72B tank, 1100 Phoenix Ghost Taktik İnsansız Hava Sistemi, 40 zırhlı nehir teknesi, 250 M1117 zırhlı araçlarını yenilemek için finansman, taktiksel güvenli iletişim sistemleri ve gözetleme sistemleri, eğitim, bakım ve idame için finansmanı kapsadığı bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Sabrina Singh, ABD’nin Çek Cumhuriyeti’nden gelen 45 T-72 tankının yenilenmesi için ödeme yapacağını ve HAWK hava savunma sistemleri için bazı füzelerin yenilenmesi için fon sağlayacağını söyledi. Singh, HAWK füzelerini yenileme fonlarına ek olarak, taahhüt edilen 400 milyon dolarlık Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi (USAI) fonlarının Sovyet döneminden kalma Çek tanklarını yenileyeceğini ve onlara “gelişmiş optik, iletişim ve zırh paketleri” vereceğini söyledi.

ABD, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya 18,2 milyar dolardan fazla silah ve ekipman yardımında bulundu.

G7 UKRAYNA İÇİN KOORDİNASYON MEKANİZMASI KURACAK

G7 üyeleri AB’nin de desteğiyle Ukrayna’nın kritik enerji ve su altyapısını onarmasına, restore etmesine ve savunmasına yardımcı olacak bir G7 koordinasyon mekanizması kurulmasına karar verildiği bildirildi. 13 Aralık’ta Paris’te Fransa ve Ukrayna tarafından düzenlenecek olan ve Ukrayna’nın sivil direncini desteklemeyi amaçlayan uluslararası konferansta konuya ilişkin detayların ele alınması bekleniyor. G7 ülkelerinin Ukrayna’nın toparlanmasına, yeniden inşasına ve modernizasyonuna katkıda bulunmaya kararlı olduğunun tekrarlandığı bildiride, “Gerektiği sürece Ukrayna’nın yanında dimdik duracağız” denildi.

PaYLaŞşşş