‘Yurt kapasitesi 30 ülke nüfusundan daha fazla’

NAMIK DURUKAN Ankara – Kasapoğlu, “800 öğrenci yurdumuzla, 850 bin yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük, en kapsayıcı yurt hizmetini gençlerimize sunuyoruz. Bu ölçekte bir hizmet, dünyanın hiçbir yerinde bulunmuyor” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilatı’nın 2023 Bütçe Teklifi ile Sayıştay Raporları görüşüldü. Komisyon görüşmelerine gençlerle katılan Kasapoğlu, “81 il 254 ilçede bir gurur abidesi gibi yükselen 800 öğrenci yurdumuzla, 850 bin yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük, en kapsayıcı yurt hizmetini gençlerimize sunuyoruz. Bu ölçekte bir hizmet, dünyanın hiçbir yerinde bulunmuyor” diye konuştu.

Rekor yerleştirme

Bakan Kasapoğlu, Dünyada 36 ülkenin nüfusunun Türkiye’nin yurt kapasitesinin altında kaldığını belirterek, yurtların pandemi döneminde karantina uygulamalarında, sel, deprem, yangın gibi doğal afetlerde acil toplanma ve barınma mekanları olarak aktif şekilde kullanıldığını hatırlattı. Yurtlara tam donanımlı yaşam merkezi olma vasfı kazandırdıklarını, ücretsiz internet, güvenlik, temizlik, eğitim ve atölye çalışmaları gibi imkanları sunduklarını söyleyen Kasapoğlu, “Bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın 105 yeni yurt binasını ve 223 bin yeni kapasiteyi hizmete almasıyla, rekor bir yurt yerleştirme performansına imza attık” dedi.

Kasapoğlu, bu yılüniversiteye ilk defa başlayacak 305 bin 83 öğrenci, ara sınıflarda 86 bin 257 öğrenci, diğer kontenjan da 38 bin 836 öğrenci olmak üzere, Türkiye genelinde toplamda 430 bin 176 öğrencinin yurt başvurusu yaptığını belirtti.

Bağımlılıkla mücadele ve öğrencilerin sorunlarını çözme adına büyük mesafe kat edildiğini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, Bağımlılıkla Mücadele programında yer alan Bağımlılığın Önlenmesi alt programı için bakanlık bütçesinde yer alan ödenek tutarının 3 milyon 143 bin lira olduğunu söyledi.

PaYLaŞşşş