Yeni Evim konut kampanyası şartları ve ödeme planı! Orta gelirliye kredi projesine 2023 kimler başvurabilir?

Yeni Evim konut kampanyası şartları ve ödeme planı! Orta gelirliye kredi projesine 2023 kimler başvurabilir? – Son Dakika Haberleri İnternet

Yeni Evim konut kampanyası şartları ve ödeme planı! Orta gelirliye kredi projesine 2023 kimler başvurabilir?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yeni Evim Konut Finansman Programı” kampanyasının detaylarını ortak basın toplantısıyla duyurdu. 100 bin konutluk finansman paketinde yüzde 25’inin İstanbul, yüzde 75’inin diğer Anadolu illerinde olmasına yönelik çalışmayı kapsıyor. Konutta bir tavan fiyat olacak. İlerleyen süreçte iller bazında tavan fiyatları da duyurulacak. Bakan Nebati, İstanbul’un yer aldığı 1. bölgede azami geliri 80 bin lira, 2’nci bölgede azami geliri 65 bin lira ve 3’üncü bölgede azami geliri 45 bin lira olanların kampanyadan faydalanabileceğini dile getirdi. Bu açıklamalar sonrasında Yeni Evim konut kampanyasına başvuruların ne zaman başlayacağını, taksitlerin nasıl olacağını ve hangi projelerin kampanyaya dahil olacağı merak ediliyor. 

ORTA GELİRLİYE KONUT KAMPANYASI 2023 NE ZAMAN BAŞLIYOR?

KREDİ FAİZLERİ 0,69’DAN BAŞLAYACAK

Proje kapsamında faizler 0,69’dan başlayacak ve konut kredilerindeki vade 15 yıl olacak. 2 milyona kadar olan kredide 0.69, 2 ila 4 milyon TL arasında 0.79 ve 4 milyon ila 5 milyon TL arasında 0.99 faiz oranı uygulanacak. Peşinat yüzde 10, vade en çok 15 yıl olacak. Dileyenler daha çok peşinat ya da daha kısa vade seçebilecek.15 yıl boyunca enflasyon oranı veya gelirdeki değişimler ne olursa olsun, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek; hatta birçok taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine bile düşecek. 

BAŞVURULAR 16 OCAK’TAN İTİBAREN

81 ilde geçerli olacak olan projeye başvurular 16 Ocak’tan itibaren başlayacak. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Vatandaşların ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek.

Program kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlenmiştir. Program çerçevesinde bankalar ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir. 

HAKAN GEDİKLİ’DEN YENİ EVİM KAMPANYASI AÇIKLAMASI

‘Yeni Evim’ kampanyasının detaylarını paylaşmak için Emlak Konut GYO tarafından sektör temsilcisi sivil toplum kuruluşları başkanlarının da katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Hazine desteğini anlatan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, “İlk 3 yılda aylık taksit ödemelerinin belirli bir kısmına, kredinin toplam vadesi bitmeden (son 8 yılda) geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteği verilecek. Bu destek her kesim için aynı olmayacak. Aile geliri 20 bin lira olan ile 40 bin lira olana farklı katkı yapılacak. Bu, aynı zamanda bir sosyal proje. Daha düşük hane geliri olana daha çok katkı verilir” dedi.

Hazine desteğini bir örnekle anlatan Gedikli şöyle devam etti: “1 milyon liralık kredide kampanyasız taksit 14 bin 326 lirayken, kampanyadaki faiz oranı ile 9 bin 719 liraya düşecek. Buna devlet desteği verildiğinde ilk yıl ödeme 4 bin 410 lira olacak. Hem kira hem de kredi taksiti ödeyecek vatandaş bu yolla nefes alacak.” Kampanyaya küçük ve orta ölçekli firmaların da katılacağını belirten Gedikli fiyatlarla ilgili olarak da, “Fiyatlar bölgeye, projenin özelliklerine göre değişse de, İstanbul’da 1.5-2.5 milyon lira bandında 2+1 daire var. 3-3.5 milyon liraya da 3+1 daire bulmak mümkün” ifadelerini kullandı.

ORTA GELİRLİYE KONUT PROJESİ ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

Yüzde 0,69 faiz ile 1 milyon lira kredi için taksit tutarları

YENİ EVİM KAMPANYA ŞARTLARI NELER?

-Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate alınacak. (Azami gelir oranları 1’inci bölgede 80 bin lira, 2’nci bölgede 60 bin lira ve 3’üncü bölgede 45 bin lira)

-18 yaş altı gençler, anne-babaları üzerine konut olması halinde projeye başvuramıyor.

-18 yaşını doldurmuş gençler de bu projeye başvurabilecek.

-Hanedeki eşlerin üstünde konut olmayacak.

-5 yıl boyunca satılamayacak(ölüm boşanma gibi mücbir sebepler dışında).

-Son 1 yıl içinde konut satmamış olacak. ((İstanbul) ve 2’nci bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla)

-Başvuracağı ilde 1 yıl ikamet şartı olacak.

-Ev hanımına eşi kefil olabilecek, çalışan eş diğerine kefil olup alabilir.

-Aile içinde ev olmaması gerekiyor.

-Arsa ve veraset üzerinden hissesi olan vatandaşlar varsa, bu hisse 50’den fazla değilse başvurabiliyor. 

-Yabancılar kampanyadan faydalanamayacak. 

ORTA GELİRLİ HANGİ PROJELERDEN FAYDALANILACAK?

Kampanya 81 ilde bitmiş sıfır konutlar için geçerli; Bu konutlar ise tamamlanmış konutlar; belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar; yapımına başlanacak olan konutlar olarak üçe ayrıldı.

-Konut üreticileri kriterlere uygun yapılan konut projelerini ilan edecek.

-Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak.

-Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek.

YENİ EVİM KAMPANYASINA HANGİ PROJELER DÂHİL OLACAK?

-Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün ürettiği projeler,

-GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan şirketlerin projeleri,

-81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dâhil olacaklar.


Konut kredisi hesaplama 0.69 (15 yıl ve 10 yıl) Ziraat Bankası, Vakıfbank ev kredisi… Yeni Evim orta gelirliye konut kredisi hesaplama!


Kıdem tazminatı tavanı 2023 ne kadar oldu? Kıdem tazminatı hesaplama detayları!

PaYLaŞşşş