Bursa Sohbet

Yapay zeka sohbet botları tek uygulamada birleştirildi

Açılımı “Açık Keşif Platformu (Platform for Open Exploration)” olan Poe, kullanıcıların bir dizi dil modeliyle sohbet edebilmesine olanak tanıyor.

Poe’nun sohbet arayüzünde yapay zeka araçlarına yemek tarifleri, problem çözümleri ve doğa üzerine meseleler de dahil olmak üzere birçok konuda soru sorulabiliyor.

Bir diğer deyişle, uygulamanın kullanıcıları dil modelleriyle ayrı ayrı konuşabiliyor. Örneğin Poe, “yazı yazma”, “yemek pişirme” ve “problem çözme” gibi kategorilerin yer aldığı arayüzündeki öneriler aracılığıyla kullanıcıları konuya en uygun dil modeline yönlendiriyor.

ABD’li OpenAI firmasının, sohbet botuChatGPT’yi bu ay yayımlamasının ardından yapay zeka dil modelleriepey popüler hale geldi.

Gelmiş geçmiş en gelişkin dil modeli olarak bilinen GPT-3 tabanlı bu sohbet botu, şiir, öykü ve düzyazı yazma yeteneğinin yanı sıra kullanıcıların sorularına bir arama motoru gibi cevap verdiği için de övgü topluyor.

Poe, ChatGPT de dahil olmak üzere bir dizi sohbet botuyla birlikte çalışabilmesiyle dikkat çekiyor.

Şirketin TechCrunch’a açıklamada bulunan bir sözcüsü, “İnsanların bir dizi farklı yapay zeka aracısıyla kolayca etkileşim kurabileceği bir yer olacak şekilde tasarlandı” diye konuştu:

Alıntı Metni

Öte yandan OpenAI’nin ChatGPT’si açık bir API’ı yok. Açılımı “Uygulama Programlama Arayüzü (Application Programming Interface)” olan API, bir yazılımın diğer yazılımlarla iletişim kurmasını sağlayan programlama talimatlarına deniyor.

Bu da aslındaPoe’nun ChatGPT’yle etkileşim kurabilmesi için şirketlerin anlaşmış olması gerektiği anlamına geliyor. Öte yandan Quora temsilcileri, bu uygulama için OpenAI veya başka bir firmayla işbirliği yapıp yapmadıklarını açıklamaktan kaçınıyor.

Şirket temsilcileri ayrıca, Poe’nun Quora’nın bir parçası olmadığını vurguluyor. Buna göreQuora yönetimi, yeni uygulamayı bağımsız bir girişim olarak görüyor.

Temsilciler Poe’yu gelecekte ticari açıdan nasıl kullanacağına dair ayrıntı vermiyor. Ancak şimdilik beta sürümünün kullanıcılarından geri bildirimler toplamaya ve sistemi bu bildirimler doğrultusunda geliştirmeye odaklandıklarını belirtiyor.

Kaynak:Independent Türkçe

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir