Yapay zeka projelerine destek!

Türkiye’nin yapay zeka ekosistemi büyüyor. Yapay zeka artık tarımda eğitimde iklim değişikliğine karşı uygulanacak projelerde de devreye sokulacak.

TÜBİTAK tarafından desteklenecek çalışmalarla müşteri kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda ürün ya da çözümlerde Türkiye yapay zeka ekosistemi harekete geçirilecek.

TÜBİTAK’ın ‘Yapay Zeka Ekosistem 2023 Çağrısı’ ilk hedef, Türkiye yapay zeka ekosistemindeki KOBİ ve girişimci kurumların desteklenmesi ve bu alanda araştırmacı insan kaynağının yetiştirilmesi oldu.

Bu kapsamda bu yıl çağrıya 32 konsorsiyum, 32 projeyle başvurdu. Bunlardan 17’si kabul edildi, 2’sinin değerlendirme süreci devam ediyor. Kabul kararı alınan projelerin destek kapsamındaki tahmini bütçesi ise 55 milyon 428 bin 299 lira oldu.

Çağrıda finans teknolojileri dahil 5 tematik alanda proje başvuruları kabul edildi. Desteklenen projelerin 8’i akıllı üretim sistemleri, 3’ü akıllı tarım, gıda ve hayvancılık, 4’ü iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik, 2’si akıllı eğitim teknolojileri alanlarından seçildi.

Desteklenen projelerde görev alacak üniversiteler ve kamu araştırma merkezleri arasında ise 3 projeyle Boğaziçi Üniversitesi başı çekti. Konsorsiyumlar içinde KOBİ ölçekli müşteri ve teknoloji sağlayıcı kuruluşlar da bulunuyor.

PaYLaŞşşş