Yabancı tekeller at koşturmayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin, Meclis’in tatile çıkmasının ardından illerde düzenlediği grup toplantısını bu hafta Giresun’da düzenledi. Partiye katılanlara rozetlerini takan Kılıçdaroğlu, grup konuşmasında özetle şunları söyledi:

FINDIK SIRADAN DEĞİL: Fındık üreticisine dönüm başına alan bazlı gelir desteği veriliyor. 9 yıldır değişmedi, hâlâ 170 lira. Dolar 10 kat arttı, gübre 8 kat arttı ama alan bazlı fındık desteği ve teşvik hiç artmadı. Biraz sitem edeyim; ‘Başka kime oy verecekler, yine gelip bize oy verecekler’ diyorlar. Demokraside verilen sözü tutmuyorsa o iktidarı değiştireceksiniz. Fındık sıradan bir olay değil. Fındığın kullanıldığı sanayinin yıllık dünyadaki hacmi 120 milyar dolar civarında. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadece 2.5 milyar dolarını alıyor ham fındık ihracatından. Hak mıdır, adalet midir? Fındıkta 3 ayrı taban fiyat var. Biri saraydan gelen zatın açıkladığı fiyat 54 lira, serbest piyasa 44-45 lira ve Ferrero’nun belirlediği 48+1 lira.

YURT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ: Anne ve babanın en büyük kaygısı evladının nerede kalacağı. Giresunlulara da 85 milyon vatandaşıma da söz veriyorum 20 yıl değil, 1 yıl içinde Türkiye’nin yurt sorununu çözeceğiz. Hiçbir anne-baba Oğlum, kızım nerede kalacak diye kaygılanmayacak.

TAŞERON KALKACAK: Taşeron belasını da kaldıracağım. Kamuda çalışıyorsan, kadrolu çalışacaksın kardeşim. Öğretmenler için de kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen, farklı farklı maaşlar; olmaz, bunu da bitireceğiz.

TEKELLEŞMEYE SON: Bir, fındıkta tekelleşmeye son vereceğiz, yabancı tekellerin Türkiye’de at koşturmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz. İkinci kural; fındık üretimiyle ilgili her yıl bekliyorsunuz taban fiyat. Buna da son vereceğiz. Dönümü, maliyeti bellidir. Attığınız gübre belli, kullandığınız ilaç belli, işçiliği belli. Maliyet; üstüne makul bir kâr verirseniz eşittir taban fiyat olur. Maliyet artı kâr eşittir taban fiyat. FİSKOBİRLİK’i yeniden ayağa kaldıracağız.

ERKEN SEÇİM YAPACAK: 6 Eylül 2022 yani bugün ‘Yılbaşından sonra enflasyon hızla düşecek’ diyor. Müjdemi isterim sevgili Giresunlular, demek ki erken seçim yapacak herhalde. O da biliyor ki nasıl olsa erken seçim yapacağız, bu Bay Kemal gelecek, kesinlikle enflasyonu düşürecek. Bunu düşünüyorsa yüzde 100 doğru düşünüyor. Geleceğiz ve enflasyonu düşüreceğiz.

YALILARA EL KOYDULAR: Belediyelerimize türlü iftira atılıyor. Terörist çalıştırıyor vesaire falan bunların tamamı hikaye. İstanbul’da belediyenin 2 yalısına da el koydular. Niçin? Boğaz kenarında dünyanın parası eder orası. O yalıları size yedirmeyeceğiz. O yalılar, bu ülkenindir, yedirmeyeceğiz.

Üreticilerle fındık seçti

Kılıçdaroğlu, Bulancak ilçesi Yalıköy köyünde fındık üreticileriyle buluştu. Harmanda fındık seçen kadınlarla sohbet ederek, “Çürükleri ayıklıyorsunuz değil mi? İnşallah Türkiye’deki çürükleri ayıklayacağız” diyen Kılıçdaroğlu, daha sonra kendisi de fındık seçerek üreticileri dinledi. Kılıçdaroğlu sohbet sırasında kucağına gelen Atlas isimli kediyi de sevip ilgilendi.

PaYLaŞşşş