Wagner’den ‘bitir’ çağrısı

DIŞ HABERLER – Son dönemde, özellikle Ukrayna’daki Bahmut kentinin düşürülmesi için Ukrayna birlikleriyle yoğun çatışmalar sürdüren Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu’nun lideri ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in müttefiklerinden Yevgeni Prigojin, Kremlin’e savaşı bitirme çağrısı yaptı

Prigojin, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, “Elimizdeki en uygun seçenek, özel askeri operasyonun sona erdiğini ve Rusya’nın hedeflerine ulaştığını duyurmaktır. Bir anlamda aslında bu hedeflere gerçekten de ulaştık. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin çok sayıda askerini öldürdük ve görevimizin tamamlandığını söyleyebiliriz” dedi. Wagner’in lideri, “Rusya’nın, Ukrayna’nın çalışan erkek nüfusunun büyük bölümünü yok edip, Avrupa’ya kaçanlara da gözdağı vererek bu işi teorik anlamda çoktan bitirdiğini” savundu.

UKRAYNA ÇEKİLİYOR MU?

Prigojin, geçen hafta savaşçılarının Bahmut’taki belediye binasını ele geçirdiğini ve şehrin düştüğünü öne sürmüştü. Ukrayna ise iddiaları yalanlayıp, direnişin sürdüğünü savunmuştu.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanlığı, 9 aydır savaşın en uzun ve en kanlı mücadelesine sahne olan Bahmut’a yönelik Rus saldırılarının yeniden şiddetlendiğini, Ukrayna birliklerinin bu yeni saldırılar karşısında kentin bazı bölgelerinden çekilmek zorunda kaldığını bildirdi. Bakanlığın değerlendirmesinde, “Ukrayna savunması halen kentin batı bölgelerini elinde tutuyor ancak son 48 saat içinde özellikle yoğun Rus topçu ateşine maruz kaldı” denildi.

WAGNER GRUBU HAKKINDA

Wagner grubu, Rus iş insanı Yevgeni Prigozhin tarafından finanse edilen bir özel askeri şirkettir. Bu şirket, “Wagner Grubu” olarak da bilinir ve 2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi sırasında daha görünür hale gelmiştir.

Wagner Grubu, Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin Ukrayna’daki savaşında savaşmış ve birçok kişinin ölümüne neden olmuştur. Grup, aynı zamanda Suriye’deki savaşta da Rusya yanlısı güçlere destek vermiştir.

Wagner Grubu’nun bağlantısı veya finansmanı konusunda resmi bir açıklama yapılmamıştır, ancak Yevgeni Prigozhin’in grupla bağlantısı olduğu iddia edilmektedir. Prigozhin, Putin’e yakınlığıyla bilinen bir iş insanıdır ve aynı zamanda Rusya’nın Suriye’deki faaliyetlerinden de sorumlu olan bir şirketin de sahibidir.

Wagner Grubu, bir özel askeri şirket olarak faaliyet göstermektedir ve faaliyetleri bazı uluslararası hukuk normlarına aykırı kabul edilmiştir. Bu nedenle, grup, uluslararası toplumda eleştirilmiştir.

PaYLaŞşşş