Veraset belgesi nedir, nereden alınır? e-Devlet mirasçılık belgesi (veraset ilami) sorgulama nasıl yapılır?

Veraset belgesi nedir, nereden alınır? e-Devlet mirasçılık belgesi (veraset ilami) sorgulama nasıl yapılır? – Günün Haberleri

Veraset belgesi nedir, nereden alınır? e-Devlet mirasçılık belgesi (veraset ilami) sorgulama nasıl yapılır?

Popüler sorgulamalardan biri olan mirasçılık belgesi sorgulama milyonlarca kişi tarafından sorgulanıyor. e-Devlet üzerinden TC kimlik numaranızla size miras kalıp kalmadığını kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Son dönemde deprem sonrası veraset belgesi sorgulama işlemleri hız kazandı. Deprem sonucu ölüm meydana gelmiş ise, ölenin mirasçılarının mirasçılık sıfatını ispat
edebilmesi için öncelikle mirasçılık belgesi (veraset ilamı) alması gereklidir. Konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı’ndan açıklama geldi. 

Adalet Bakanlığı, depremden etkilenen vatandaşların ülke genelindeki tüm sulh hukuk mahkemelerinden ve noterlerden veraset belgesi almak için talepte bulunabileceğini bildirdi. Adalet Bakanlığı, Doğal Afet Bölgelerinde Düzenlenen Mirasçılık Belgeleri konulu resmi yazıyı Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve tüm noterlere gönderdi.

Adalet Bakanlığı’ndan afetzedeler için veraset kararı

VERASET BELGESİ NEDİR?

Veraset ilamı Türk Medeni Kanununun 598. maddesinde düzenlenmiş olup bu maddeye göre veraset ilamı yani mirasçılık belgesi; “Başvurusu üzerine yasal mirasçı oldukları belirlenenlere, sulh mahkemesince veya noterlikçe mirasçılık sıfatlarını gösteren bir belge verilir” şeklinde ifade edilmiştir.

VERASET BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Yasal mirasçılardan biri, mirasçılık belgesini (veraset ilamını)
Noterliğe veya oturduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine tek başına başvurarak alabilir. Nüfus kayıtlarına göre yasal mirasçı olmayanlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar
veya çift vatandaşlık durumu olanlar, mirasçılık belgesini noterlikten isteyemez, bu hâlde
mirasçılardan biri oturduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine başvurabilir. 

E-DEVLET MİRASÇILIK SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

-Sorgulama yapabilmek için mirasçının UYAP’a kayıtlı olması gerekiyor.

-Yakınınızdan miras kalıp kalmadığını öğrenmek için ilk olarak ‘www.turkiye.gov.tr’ internet sitesine girmeniz gerekiyor.

-Sonra kullanıcı bölümünden kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapın.

 -Ana sayfada bulunan arama butonuna ‘veraset ilami sorgulama’ yazmanız yeterli. Böylece mirasçısı olduğunuz dosyaları sorgulayabiliyor ve mirasçılık belgesini görüntüleyebiliyorsunuz.

-Ayrıca bu yolla, murisin taraf olduğu hukuk, idari yargı ve icra dosyalarını da sorgulayıp bilgi alabiliyorsunuz. Ancak bu adımlara ek olarak miras bırakan kişinin TC kimlik numarasının da bilinmesi gerekiyor. Aksi takdirde sorgulama işlemi gerçekleştirilemiyor.

e-DEVLET VERASET BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN!

AFAD e-Devlet Afetzede Hak Sahipliği sorgulama ekranı! Afetzede hak sahipliği başvurusu nasıl yapılır?

PaYLaŞşşş