Vatikan’dan Yunanistan’a ‘Parthenon’ iadesi

Vatikan, Parthenon tapınağına ait kalıntıları Yunanistan’a iade etti. BBC’nin haberine göre, Parthenon tapınağına ait 2.500 yıllık bir at başı ve iki insan heykelinin kalıntıları 19. Yüzyıl’dan beri Vatikan’daydı. Papa Francesco geçen Aralık ayında bu eserlerin Yunanistan’a iadesine karar vermişti ve önceki gün eserler Atina’ya ulaştı. Parthenon tapınağının parçaları olan bir at başı ve iki erkek başını temsil eden heykeller, iki yüzyıldan fazla bir süredir Vatikan Müzeleri’nde tutuluyordu. Atina’da Yunanistan ve Vatikan’dan yetkililerin katıldığı törenle 2.500 yıllık tarihi eserler iade edilirken, Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasındaki diyaloğa vurgu yapıldı.

Dayanışma jesti

Vatikan, iade kararını “Yunan halkıyla dini bir dayanışma ve dostluk jesti” olarak tanımladı. Törende Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Ieronymos, ‘’sevgili kardeşimiz’’ dediği Papa Francesco’nun bu adımının “Hıristiyanlar arasındaki kardeşçe ilişkilerin ürettiği meyvelerin somut bir kanıtı’’ olduğunu söyledi. Başpiskopos, bu gibi jestlerle ‘’geçmişe ait yaralar ve travmaların onarıldığını’’ belirtti ve Vatikan’ın eserleri iade kararının başkaları tarafından da tekrarlanmasını diledi. Geçen yıl da İtalya, Parthenon heykeline ait bir parçayı; ABD ise Milattan Önce 42’de basılan bir sikkeyi Yunanistan’a iade etmişti. Yunanistan ile İngiltere arasındaysa halen Londra’daki British Museum’da sergilenen Elgin Mermerleri’nin iadesi konusundaki anlaşmazlık sürüyor.

Antik Yunan’ın kahramanları

Vatikan’ın Yunanistan’a iade ettiği mermer parçalar arasında efsanevi tanrıça Athena’nın arabasını çeken bir atın başı da bulunuyor. Bir diğeri, Atina’nın kuruluşunu anmak için yapılan bir törendeki genç bir erkeği tasvir ediyor. Bir diğer tarihi parça ise, tapınağın bir bölümünden alınmış, sakallı bir erkeğin başı. Bu erkek başı heykelinin efsanevi Lapith insanlarıyla, yarı at yarı insan olan Sentorlar arasındaki bir savaşı betimlediği kaydedildi.

PaYLaŞşşş