Ülkeyi ayağa kaldıran aile dramı! 3 kardeşin katili aynı evden çıktı

Derleyen: Can Şişman / Milliyet.com.tr – Yaz sona ermiş, eylül ayının başlamasıyla birlikte okula dönüş hazırlıkları yapmaya başlamışlardı. Doğdukları günden beri aynı evde, hep bir arada yaşıyorlardı. Beş kardeştiler. Anne ve babaları evde değildi. 18 yaşındaki ablalarının hazırladığı kahvaltıyla güne başlayan ikiz kardeşler, daha sonra salondaki televizyon başına geçip çizgi film izlemeye başladı. 14 yaşındaki erkek kardeşleri odasında müzik dinliyor, ablaları ise mutfakta bulaşıkları yıkıyordu. O esnada sessizce kapıdan içeri giren bir adam evde büyük bir dehşet saçacak, adamın kimliğinin ortaya çıkması sadece komşuların değil, olayı duyan herkesin ağzını açık bırakacaktı.


İrlanda’nın başkenti Dublin’de serin bir sonbahar sabahıydı. Takvimler 4 Eylül 2022’yi gösteriyordu. Cash ailesinin büyükleri yıllardır yaşadıkları Tallaght’taki evde değildi. Sorumluluk 18 yaşındaki Lisa Cash’teydi. Birbirine bağlı beş kardeş arasında en korumacı olan da yine Lisa Cash’ti. Kardeşlerin en minikleri ise 8 yaşındaydı. Birinin adı Christy öteki ise Chelsea Cawley’di. Christy ve Chelsea çift yumurta ikiziydi. Onların evin neşe kaynağıydı. Diğer kardeşlerden biri tıpkı anne ve babaları gibi evde değildi. Evde olmayan ağabey 24 yaşındaydı. Tıpkı ikizler gibi sabah mahmurluğunu üzerinden henüz atamayan 14 yaşındaki diğer ağabey ise odasındaydı. İkizler, ablalarının kendilerini uyandırmasıyla güne başladı. Sevinçlilerdi çünkü ablaları onları uyandırırken anne ve babalarının evde olmadığının müjdesini vermişti.

‘Poşette unuttum’ deyip tüyoyu verdi

Yaramazlıklarıyla ünlü Christy ve Chelsea, bu haberi sevinç çığlıklarıyla karşıladı. Doya doya yaramazlık yapabileceklerini düşünen minikler koşarak mutfağa gitti. İkizlerin ardından mutfağa giren ablaları onlara kahvaltı hazırladı. İştahla karınlarını doyuran minikler çizgi film izlemek için salondaki televizyonun başına koştu. 18 yaşındaki Lisa Cash bulaşıkları yıkamaya başladı. 14 yaşındaki küçük ağabey ise odasında müzik dinlemeye devam etti. Hızlı adımlarla içeriye giren adamı fark etmeyen Cash kardeşler, başlarına gelecek korkunç olayın henüz farkında değildi.

EVDE CAN PAZARI YAŞANIYORDU

Saat 12.30 sularında evden çığlıklar yükselmeye başladı. Çocukların çığlıkları sokağın başından bile duyuluyordu. Sakin bir pazar geçireceklerini zanneden komşular, önce seslerin hangi evden geldiğini çözmeye çalıştılar. Teker teker sokağa dökülen komşular, Cash ailesinin yaşadığı evin yanına yaklaştıklarında tedirgin oldular. 14 yaşındaki üçüncü kardeş sessizliğini korumaya çalışarak pencereden atlamaya çalışıyordu.

Alıntı Metni


POLİSE GÖRE KURBANLAR KATİLİ TANIYORDU

Hızlıca olay yerine gelen polis, evden içeri girdiğinde şoke edici bir manzarayla karşılaştı. Gördükleri karşısında dehşete düşmüştü ekipler. 18 yaşındaki Lisa Cash kanlar içinde yerde yatıyordu. Hızlıca diğer odaları inceleyen ekipler 8 yaşındaki ikizlerin de yine bıçaklanarak vahşice öldürüldüğünü tespit etti. 14 yaşındaki erkek kardeşleri yaşadığı şokun etkisiyle konuşamayacak haldeydi. Evde yapılan incelemeler tedirgin eden bir gerçeği ortaya çıkardı. Eve zorla girilmemişti.

Kokpitte heyecan yaratan görüntü

Polis, olayda hayatını kaybeden kardeşlerin katili tanıdığına kanaat getirdi. Lisa Cash ve ikizler, katillerini tanıyordu. Polisin telefonuyla hızlıca eve dönen anne ve baba ise büyük bir şok içindeydi. Gözyaşlarına boğulan ve güçlükle sakinleştirilebilen acılı anne ve baba yaşananlara inanamıyordu. Katilin, kurbanların tanıdığı biri olduğunu söylemesi üzerine daha da büyük bir korku yaşadı Cash ailesi. Polise göre katil, ailenin içinden biriydi.

GÖZALTINA ALINAN İKİNCİ ADAMIN KİMLİĞİ ŞOKE ETTİ

Polis, geçmişinde suç işlemiş olan ve ailenin yakından tanıdığı isimleri tek tek araştırmaya başladı. İlk olarak adı açıklanmayan 20’li yaşlarındaki bir adam gözaltına alındı. Daha önce aileye karşı tehditlerde bulunan ve özellikle alkol sebebiyle adı pek çok olaya karışmış olan bu adam geçmişinde bir cinayet işlememiş ancak adı çok sayıda hırsızlık olayıyla anılmıştı. İfadesi alınan bu adam bir sonraki gün serbest bırakıldı.

Bu esnada Tallaght’taki evde yaşanan korkunç olay basına da sızmıştı. İrlanda’yı ayağa kaldıran olay birçok sosyal medya kullanıcısını derinden etkilemişti. Kardeşlerin başına gelen trajik ve travmatik olaydan ötürü sarsılan İrlandalılar, katilin bir an önce yakalanması için sosyal medyada kampanya başlattı. Bu esnada polis, yine 20’li yaşlarındaki bir adamı gözaltına almıştı. Adı Andy olan bu 24 yaşındaki adam, ailenin yakından tanıdığı bir isimdi. Andy Cash, vahşice öldürülen Lisa Cash ile ikizlerin büyük ağabeyiydi.

İşte EYT’de masadaki en güçlü formül


‘HAYAT HER GÜN DAHA DA ZORLAŞIYOR’

Vahşice öldürülen Cash ailesinin üç çocuğunun cenazesine yüzlerce kişi katıldı. Acılı anne Margaret Cash McDonagh ayakta durmakta zorlanıyor, ancak yakınlarındaki kişilerin yardımıyla yürüyebiliyordu. Cenazeye basının ilgisi de büyüktü. Cenazede üç beyaz tabut at arabalarıyla Tallaght’taki St. Aidan Kilisesi’ne getirildi. Haberlerde okudukları olaydan ötürü derinden etkilenen pek çok Dublinli, acılı aileye destek olmak için kiliseye akın etmişti. Ellerinde pankartlarla olayın bir an çözülmesini ve katilin bir an önce yakalanmasını isteyen İrlandalılar kilisenin önünde sessiz bir eylemde bulundu. Konuşamayacak durumdaki acılı anne gözyaşlarına engel olamıyor, sık sık düşme tehlikesi atlatıyordu.

Cash kardeşler Bohernabreena Mezarlığı’nda toprağa verilirken ailenin yakınları ise cenazeyi takip eden muhabirlere derin bir üzüntü içinde olduklarını vurguladı. Lisa Cash’in en yakın arkadaşı, muhabirlere şunları söyledi:

Alıntı Metni

Cenazeden sonra sessizliğini korumaya devam eden anne Margaret Cash McDonagh ise sosyal medya hesabından şunları paylaştı: “Hayat her gün daha da zorlaşıyor. Son nefesime kadar çocuklarımı çok özleyeceğim. İyi geceler, iyi uykular benim üç güzel çocuğum. İki güzel kızım ve yakışıklı oğlum. Sizi her gün daha da çok seviyor ve özlüyorum. Anneleri üç meleğini de çok seviyor.

TÜM SORULARI ‘YORUM YOK’ DİYE YANITLADI

Tallaght’taki evde adli tıp incelemesi yapan ekipler, pencere çerçevelerindeki kan lekelerini inceledi, olayla ilgili hazırlanan kapsamlı inceleme sonucunda 24 yaşındaki Andy Cash, üç kardeşini öldürmekle suçlanarak gözaltına alındı. Geçtiğimiz günlerde mahkemeye çıkartılan Cash, adeta sessizlik yemini etmiş gibiydi. Adını doğrulaması istendiğinde dahi sessizliğini koruyan Cash, ısrarla sorulan sorular karşısında sadece “Yorum yok” cevabını verdi. Kardeşlerin katil zanlısının 24 yaşındaki ağabey Andy Cash olması ise herkesin kanını dondurdu. Sosyal medya kullanıcıları, evdeki vahşetin filmleri aratmadığını söylerken pek çok kişi de tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi.

İrlanda’yı sarsan olaya politikacılar da kayıtsız kalamadı. İrlanda Başbakanı Micheál Martin, olayı duyduğunda dehşete düştüğünü söylerken, Adalet Bakanı Helen McEntee ise cinayetleri ‘yürek parçalayıcı’ ve ‘trajik’ olarak tanımladı. 6 Ekim’de tekrar mahkemeye çıkacak olan ve bu süre öncesinde bir dizi psikolojik değerlendirmeye tabi tutulacağı duyurulan Cash’in mahkemenin karar duruşmasında cinayetlerden suçlu olduğuna karar verilmesi halinde müebbet hapis cezası alması bekleniyor.

Kayınpeder damadını kalbinden bıçakladı!
Azra’nın katili cezaevinde intihar etti
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir