Ukrayna yeni haftaya kamikaze drone saldırılarıyla başladı

Kırım ve Rus ana karasını birbirine bağlayan Kerç Köprüsü’nün havaya uçurulmasına Ukrayna’ya füze yağdırarak yanıt veren Rusya lideri Vladimir Putin, bir kez daha düğmeye bastı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev, gece yarısından itibaren 20’yi aşkın kamikaze insansız hava aracıyla vuruldu. Kiev’de yerel saatle sabah 05.50’de ise hava saldırı sirenleri çaldı.

Drone’lardan bazılarının isabet ettiği Shevchenkivskyi semtinde yangın çıktı.

Yerel yetkililer, Kiev’deki kritik altyapı tesisleri ve evleri hedef alan kamikaze drone’ların 15’nin hava savunma sistemleriyle düşürüldüğünü söyledi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ise, gece havalanan 35 drone’dan 30’unun imha edildiğini açıkladı.

Rus saldırılarında hangi insansız hava aracı modelinin kullanıldığı henüz açıklanmış değil ancak Rus işgalciler daha önce İran üretimi Şahid-136 kamikaze drone’larıyla Kiev’i vurmuştu.

Rus ordusu, altyapı tesislerini vurarak sıcaklığın haftalardır 0 derecenin altında seyrettiği ve kış mevsiminin yaşandığı Ukrayna’yı elektriksiz, susuz ve ısınma imkanlarından yoksun bırakmayı hedefliyor.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Pazartesi gününün ilk saatlerinde başlayan saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi.

Kiev Valisi Oleskiy Kulebo ise, hava savunma sistemlerinden kurtulmayı başaran dokuz kamikaze drone’un altyapı tesisleri ve evlere hasar verdiğini aktardı.

PaYLaŞşşş