Üçüncü nükleer santral için hazırlık sürüyor

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul –Erdoğan, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 19. MÜSİAD EXPO’ya katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Erdoğan’ın yerli otomobil Togg’u kullandığı videonun gösterimi yapıldı. Erdoğan, iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO’da, bu sene 24 farklı sektörden 500’ün üzerinde firmanın ürün ve hizmetlerinin sergilendiğini söyledi.

Ülkenin ekonomi politikasını, yaşanılan tecrübeler ve değişen şartlar ışığında yeniden inşa edildiği bir süreçten geçildiğini ifade eden Erdoğan şöyle devam etti: “Küresel krizi fırsata dönüştürme hususunda kat edilen mesafeyi ihracat ve istihdam rakamlarımızda zaten görüyoruz. Bununla birlikte enerji ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların üzerine gelişmiş ülkelerde giderek yayılan resesyonun eklenmesi işimizi güçleştiriyor… Ancak bizim asıl maharetimiz zaten böyle dönemlerde kendimize yeni çıkış yolları bulmamız değil mi? Öyleyse şikayet etmeyeceğiz, hep birlikte çözüm yollarına bakacağız.”

‘Doğal gaz hattı’

Sürekli, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji için gösterilen çabalara ve yatırımlara değinen Erdoğan, “ Unutmayın artık Türkiye inşallah doğal gazda bir hat olacak. Ve Rusya doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya sevki konusunda Sayın Putin’in herhalde açıklamalarını dinlediniz, duydunuz. Ve bu çalışmayı dayanışma içerisinde sürdüreceğiz. Ayrıca Karadeniz’de bulduğumuz doğal gazı sisteme verdiğimizde konutların ihtiyacını karşılama yanında elektrik üretiminde de rahatlama sağlayacağız. Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin üniteleri etap etap devreye girdikçe bu sıkıntıyı tamamen çözmüş olacağız. Ardından Sinop nükleer enerji noktasında bizim ikinci etabımız olacak. Ve şu anda Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığımız üçüncü etapla ilgili de çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Yoksul ülkelere ücretsiz tahıl

Dünyanın son üç yıldır küresel salgınla başlayan ardından sıcak çatışmalar ve bölgesel gerilimlerle devam eden sancılı bir süreçten geçtiğini ifade eden Erdoğan şunları kaydetti: “Krizi herkes çeşitli derecelerde hissetse de yıkıcı sonuçlarını en ağır şekilde yaşayanlar Afrika ve Asya’daki kırılgan devletlerdir… Somali başta olmak üzere Afrika’da bir lokma ekmeğe bir tas suya ulaşamadığı için can veren her çocuğun, her masumun acısı yüreklerimizi dağlıyor. Milyonlarca insanı ölümün eşiğine getiren bu trajedilerin sona erdirilmesi noktasında maalesef kayda değer hiçbir çaba gösterilmiyor… Nitekim dün (önceki gün) Antonio Guterres’le yaptığım konuşmada ‘G-20’de bunu gündeme getirelim’ dedim. Tahıl koridorundaki tahılı gübreyi biz gelişmiş ülkelere mi, yoksa az gelişmiş, fakir, garip gureba ülkelere mi göndereceğiz? Bunun için orada bir adım atalım. Kesinlikle az gelişmiş, fakir fukara ülkelere bu desteği verelim. Zira Sayın Putin, son görüşmemizde bana şunu söyledi; ‘Biz ücretsiz olarak bu tahılı Cibuti, Somali, Sudan gibi ülkelere gönderelim.’ Atmamız gereken adım bu… Ayrıca Türkiye olarak 11 yıldır tüm imkanlarımızla yanlarında olduğumuz Somali halkına daha fazla destek vereceğiz.”

PaYLaŞşşş