Tuva Cihangir Atasever kimdir, kaç yaşında? İkinci Türk astronot uzaya gidiyor!

Tuva Cihangir Atasever kimdir, kaç yaşında İkinci Türk astronot uzaya gidiyor
expand

KAYNAKCnnturk.com

Uzaya giden ikinci Türk olacak olan Tuva Cihangir Atasever hazırlıklarda son aşama geldi. Alper Gezeravcı’nın ardından uzaya gidecek ikinci Türk olacak Atasever görevi esnasında bilimsel deneyler de yapacak. Peki, Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever kimdir?

TUVA CİHANGİR ATASEVER KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Tuva Cihangir Atasever, Türkiye’nin uzaya göndermeyi planladığı ikinci astronottur. 12 Ağustos 1992 tarihinde Ankara’da doğan Atasever, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra ABD’deki California Üniversitesi, Irvine’de yüksek lisansını tamamladı. Uzay ve havacılık alanında uzmanlaşarak Roketsan’da aviyonik sistem mühendisi olarak çalıştı​.

Atasever, 2023’te gerçekleştirilen seçim sürecinde, yaklaşık 36 bin aday arasından Türkiye’nin ilk uzay yolcuları arasına girdi ve yedek astronot olarak seçildi​​. 2024 yılı Nisan ayında uzaya gitmesi planlanan Atasever, Spaceport America’dan fırlatılarak 80 kilometrelik bir yörünge altı uçuş yapacak ve bu süreçte yedi deney gerçekleştirecek​.

Atasever’in bilim ve mühendislik alanındaki başarıları, onu Türkiye’nin uzay programında önemli bir figür haline getirdi. Uzay yolculuğu kapsamında yapılacak deneyler, Türkiye’nin bilimsel araştırmalarına katkı sağlayacak​.

PaYLaŞşşş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir