Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından taziye mesajları yağıyor

Amasra’da, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğünde dün akşam saat 18.15 sıralarında yeraltında patlama meydana geldi. Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiği madenden acı haberler peş peşe geldi. Dünya liderleri, Türkiye’nin acısına kayıtsız kalmadı.Acı olay sonrasında dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye taziye ve destek mesajları yağıyor.

“ACINIZI PAYLAŞIYORUZ”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Amasra’daki madende meydana gelen patlama sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. Aliyev mektubunda, “Bartın’ın Amasra ilçesindeki madende meydana gelen patlamada çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı haberi bizleri derinden sarstı. Bu trajedi ile ilgili acınızı paylaşıyor, size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, Türkiye halkına kendi adıma ve Azerbaycan halkı adına en derin taziyelerimi sunuyor, yaralılara şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

MİÇOTAKİS’TEN DESTEK ÖNERİSİ

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, maden ocağındaki patlama ile ilgili açıklama yaparak Türkiye’ye destek mesajı gönderdi. Yunan Başbakan, Twitter hesabından yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

PUTİN’DEN TAZİYE MESAJI

Kremlin Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Bartın’daki maden ocağında meydana gelen ve 40 kişinin hayatını kaybettiği facia nedeniyle taziye mesajı gönderdi. Putin mesajında, “Bartın’daki maden ocağında meydana gelen kazanın trajik sonuçlarıyla ilgili olarak en derin taziyelerimizi kabul edin. Hayatını kaybeden madencilerin aileleri ve yakınlarına üzüntü ve desteğimi, yaralılar için de acil şifalar dileğimi iletmenizi rica ederim” ifadeleri yer aldı.

ZELENSKİY’DEN TÜRKÇE TAZİYE

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Twitter’dan Türkçe yaptığı paylaşımda, “Bartın’ın Amasra ilçesinde maden patlamasının meydana geldiği haberini derin üzüntüyle öğrendim. Hayatını kaybedenlerin akrabalarına ve yakınlarına taziyelerimi sunuyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Twitter hesabından yayınladığı taziye mesajında, “Türkiye’nin Bartın ilinde bir kömür madeninde meydana gelen patlamada yaşanan can kaybından derin üzüntü duydum. Düşüncülerimiz ve dualarımız yaslı ailelerle ve Türk halkıyla. Mahsur kalanların bir an önce kurtarılmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“EN DERİN TAZİYELERİMİZİ İLETİYORUZ”

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, “Türkiye’nin Bartın ilindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için kardeş Türkiye Cumhuriyeti hükümetine ve Türk halkına en derin taziyelerimizi iletiyoruz” denildi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir