Türkiye İhracatçılar Meclisi verileri açıkladı! Türkiye’nin İsviçre’ye

Türkiye İhracatçılar Meclisi verileri açıkladı! Türkiye’nin İsviçre’ye mücevher ihracatı tüm zamanların rekor seviyesinde

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine göre, ocak ayı içerisinde Türkiye’nin İsviçre için yaptığı ihracat %135.3 artış ile 178 milyon 241 bin dolara çıkmış oldu. Bu durumda İsviçre’ye büyün zamanların en yüksek olan ocak ayı ihracatı gerçekleşmiş oldu.

İsviçre, Türkiye’nin en çok dış satış yaptığı 23.ülke olurken aynı zamanda geçen senenin yılın aynı dönemine göre de dış satışın en çok yükselme gösterdiği 6.ülke olarak da açıklanmış oldu. Türkiye’nin söz konusu ülkeye ihracatı 102 milyon 493 bin dolar artış göstermiş oldu.

Türkiye’nin İsviçre’ye dış satışında öne çıkan sektörler sanayi bünyesindekiler oldu. Ülke için en fazla dış satış yapan 6 sektör sanayi bünyesinde sektörlerden olarak kayıtlara geçti. Mücevher sektörü, ocak ayı içerisinde 88 milyon 962 bin dolar tutarında dış satışla İsviçre’ye gerçekleşmiş olan dış satıma öncülük eden sektör oldu. Mücevher sektörünü de 13 milyon 327 bin dolar ile demir ve demir dışı metaller, 12 milyon 610 bin dolarla da otomotiv sektörü, 8 milyon 429 bin dolarla da hazır giyim ile konfeksiyon, 7 milyon 269 bin dolarla da kimyevi maddeler ile mamuller, 7 milyon 212 bin dolarla elektrik ve elektronik sektör izlemiş oldu.

Ülkeye en az dış satım da ise 2 bin dolarla süs bitkileri ve mamulleri, 24 bin dolarla da su ürünleri ve hayvansal mamuller, 148 bin dolarla da gemi yat ve hizmetleri, 189 bin dolarla da diğer sanayi ürünleri, 237 bin dolarla da tütün sektörü yer almış oldu.

Mücevher sektörüne bakacak olursak, İsviçre için yapılan dış satımda ocak ayı içerisinde 85 milyon 348 bin dolar artırarak ihracatın başını çekmiş oldu. İhracat artışında mücevher sektörünü 2 milyon 541 bin dolarla otomotiv sanayi, 1 milyon 412 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1 milyon 13 bin dolarla elektrik ve elektronik, 876 bin dolarla mobilya kağıt ve orman ürünleri izlemiş oldu.

PaYLaŞşşş