TOKİ’den ucuz konut bekleyenlere son dakika müjdesi! 81 ilde dar gelirliler dikkat! Hemen il il proje listesine bakın!

Yatırımlarını son sürat sürdüren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 81 şehirde inşa edeceği projeler için geri sayım başladı. Söz konusu projeler için yüzde 10 peşinat ve 180-240 ay vade imkanı sağlanacak.

Dar gelirli aileleri ev sahibi yapmaya devam eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 81 kentte inşa edeceği projeler için geri sayım başladı.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, TOKİ merakla beklenen 2022 sosyal konut projeleri kapsamında  81 ilde 150 bin yeni konut inşa edecek. TOKİ projeleriyle ilgili merak edilen son dakika bilgilerini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum vermişti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada yine büyük bir projeyi vatandaşların konut alabilmelerine imkan sağlamak için 81 ilde yapacaklarını dile getirmişti ve  Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdeleri paylaşacağını kaydederek, 81 ilde yeni konutlar inşa edeceklerini söylemişti.

Yaptığı açıklamada vatandaşların aidat öder gibi ev sahibi olacağını kaydeden  Bakan Murat Kurum, konut ve kira fiyat artışlarının en fazla yaşandığı illerde bu projeleri hayata geçireceklerini dile getirmişti.

TOKİ 2022 UCUZ KONUT PROJELERİNE NASIL BAŞVURULUR?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle inşa edilecek olan 81 ilde 150 bin konut projesine başvurmak isteyen vatandaşların hane halkı gelirinin net 10 bin TL’den fazla olmaması gerekli, söz konusu bu rakam mega kent İstanbul için 11 bin 500 TL olarak duyuruldu.

TOKİ’nin 81 ildeki projelerine başvuru yapabilmek için T.C. vatandaşı olunması, projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 seneden az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olunması, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olunması gerekli.

Yine aktarılan detaylara göre, 150 bin sosyal konut projesine başvuru yapacakların yine TOKİ’den konut satın almamış olması ve konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor. (Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) 

TOKİ 150 bin konut projesine başvuru yapacakların kendisine, eşine ya da velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması gerekli.

Ayrıca merakla beklenen projelerin açıklanacak olan başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması da (eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor) gerekli.

TOKİ’nin 81 ilde hayata geçireceği projeler için başvuruların Ağustos ayında başlaması planlanıyor. İşte detaylar.

TOKİ’nin 81 ilde hayata geçireceği proje listesi şu şekilde: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.