TOKİ başvuru ücreti geri alınıyor mu? TOKİ başvuru peşinatı ne zaman ödenecek?

TOKİ başvuru ücreti geri alınıyor mu? TOKİ başvuru peşinatı ne zaman ödenecek? – Son Dakika Flaş Haberler

TOKİ başvuru ücreti geri alınıyor mu? TOKİ başvuru peşinatı ne zaman ödenecek?

TOKİ konut projesiyle ilgili tüm detayları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan başvuruların 14 Eylül’de başlayacağını ve ekim ayı sona kadar sürecini aktardı. Başvuru yapmak isteyenler için TOKİ başvuru ücreti, başvurunun tamamlanmasının akabinde hesaplara yatırılacak. e-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde EFT, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekecek. Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecek. Kurada ev çıkmayanların ya da vazgeçenlerin TOKİ başvuru ücretleri geri alınacak mı sorusu da bu nedenle gündemde yer alıyor.

Hak sahiplerine konutlar;

Konutlar %10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır. Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecektir. 

• Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdarece tespit edilen tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.
• Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin tespit edeceği ve ilan edeceği tarihlerde Bankada (Sözleşme imzalanacak Şubeler ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama işlemlerini gerçekleştireceklerdir. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

TOKİ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR, GERİ ALINIYOR MU?

81 ilde 608 bin TL’ye sahip 2+1 fiyatlı konutlara aylık 2 bin 280 TL taksitle 240 ay vadeyle sahip olunabilecekken, 3+1 konut fiyatı 850 bin lirada 3 bin 187 TL taksitle 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. TOKİ’nin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre; Başvuru bedeli 500 lira olup kurada, hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şubeleri ve ATM’lerinden geri alabilecektir.

Ziraat Bankası, Halk Bankası TOKİ başvurusu e-Devlet 2022… TOKİ başvuruları nereye, nasıl yapılacak?

PaYLaŞşşş