Tenis topu büyüklüğünde dolu yağdı: 1 bebek öldü, 29 yaralı!

Bir yandan kuraklıkla mücadele eden İspanya’dan bir yandan da korku dolu manzaralar geliyor. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemine göre, İspanya’da bu yıl 270 bin hektardan fazla alan yandı. Aşırı sıcaklık ve yağış eksikliği, İspanya’nın doğal su rezervlerinin seviyelerinde çarpıcı bir düşüşe yol açtı. Ülkenin diğer bölgelerinde nehirlerdeki su buharlaştıkça, uzun zamandır suların altında gömülü olan ortaçağ kıyı köyleri ortaya çıktı.

Ülke bir yandan kuraklık ve susuzlukla savaşmaya çalışırken, bir yandan da şidddetli fırtınaların etkisi altında. Katalan kasabası La Bisbal de l’Emporda ve çevresinde şiddetli dolu yağışı beraberinde felaket getirdi. Kasaba sakinlerine dehşeti yaşatan fırtına sırasında, bir yaşındaki bir kız çocuğu, 10 santimetreyi aşan büyüklüğüyle bir kayayı andıran dev dolunun çarpması sonucu yaralandı. Bir yaşındaki bebek, devasa doluların doğrudan çarpması sonucu yaralanan 30 kişiden biriydi. Salı öğleden sonra yaşanan olay sonrası Girona’daki Josep Trueta Hastanesine kaldırılan kız çocuğu, tüm müdahalelere rağmen saatler süren yaşam mücadelesini kaybetti.

KEMİKLERİ KIRILDI, KAFALARI YARILDI

Doludan kaçmayı başaramayan bir kadın da, yıkıcı fırtınada aldığı yaralar nedeniyle Çarşamba günü aynı hastanede tedavi altına alındı. Tıbbi tedaviye ihtiyacı olan diğer 28 kişinin çoğunun kafa travması geçirdiği veya buz nedeniyle dikiş atılması ve ayrıca kırık kemikler nedeniyle yaralandığı söyleniyor.

20 YILDIR BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ

Tenis topu büyüklüğündeki taşlar birçok arabaya da zarar verdi. Katalan hava durumu yetkilileri, İspanya’nın Fransa sınırına yakın turizm kenti Girona yakınlarındaki bölgeye düşen dolu tanelerinin son yirmi yılın en büyüğü olduğunu söyledi.

250 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

11 il için sarı kodlu uyarı

Ölen küçük çocuğun uyruğu ve onu öldüren dolu taşlarının çarptığı sırada tam olarak nerede olduğu henüz bilinmiyor.

Tarihin bilinen en ölümcül dolu fırtınası, 1888’de Hindistan’ın Moradabad kentini vuran dolu fırtınasıydı. Portakal büyüklüğündeki dolu nedeniyle yaklaşık 250 kişi hayatını kaybetti.

20 SANTİMLİK DEV DOLU TANELERİ

En büyük dolu tanesi rekoru, 2010 yılında Güney Dakota, Vivian’a düşen dolu tanesi. Yaklaşık 878 gram ağırlığında ve yaklaşık 20 santimetre çapında ölçüldü.

‘Avrupa’nın bahçesi’ unvanı tehdit altında
PaYLaŞşşş