‘Tedbirsizliğin adı ne zaman kader oldu?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK’nın gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Öztrak özetle şunları söyledi:

MADEN FACİASI: Vicdansız bir düzen elinde, emekçilerinin iş cinayetlerine vicdansızca kurban edildiği bir ülkeye döndük. 20 yıl o koltukta oturacaksın, işçinin hayatını tehlikeye atan eksikleri gidermeyeceksin, devletin denetçileri ‘risk var’ diyecek, çözmeyeceksin, sonra da ‘maden kazaları kaderin planı’ diyeceksin. Tedbirsizliğin, ihmalkârlığın, tamahkârlığın adı ne zamandan beri, fıtrat ve kader oldu? Bizim inancımızda, önce tedbir, sonra tevekkül vardır. İlmin, aklın emrettiği tedbirleri almayacaksın, sonra ‘fıtrat’ diyeceksin, ‘kaza’, ‘kader planı’ diyeceksin. Hiç eğip bükmeyin. Bu korkunç bir cinayettir.

GÖZ GÖRE GÖRE: Sadece son 3 yılda, 2019-2021 döneminde, madenlerde yaşamını yitiren emekçilerimizin sayısı 189. Ve bu kayıplarla Türkiye açık ara dünya birincisi. Sayıştay Raporu ortada. Patlamanın yaşandığı müessese için hazırlanan, 2019 Denetim raporunda, bugün olanlar için açıkça uyarılarda bulunulmuş. Bugün 41 canımızı yitirdiğimiz derinliği, Sayıştay denetçisi nokta atışı tespit etmiş. “Aman dikkat, derine gidildikçe gaz artıyor. Grizu patlaması riski artıyor” diye uyarmış. O zaman bu işçiler, göz göre göre ölüme neden gönderildi? Erdoğan, ‘Bu olaydaki ihmal, tüm boyutlarıyla açığa çıkarılacak’ dedi. Enerji Bakanı istifa etmeden ya da Erdoğan bu Enerji Bakanını görevden affetmeden, bu boş laftır.

İMAMDAN ROL ÇALDI: Daha cenazeler toprağa verilmeden, yapılmamış yardımı, acısı taze ailelerin yüzüne vurdu. Sanki ‘aman fazla sesinizi çıkarmayın, bu kan paralarını alın, konuyu da kapatın’ demeye getirdi. Madencimizin cenazesinde imamdan rol çaldı, ‘işin bir güzel yanı daha var’ diye söze başladı, vefat eden madencilerimize ve ailelerine cennet vadetti.

AYM’YE TAŞIYACAĞIZ: (Dezenformasyon yasası) Bu ucube yasayı iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) elbette taşıyacağız. Bu, AYM için de büyük bir samimiyet sınavıdır.

HAMBURGER SORUSU: (CHP Genel Başkanı’nın ABD ziyaretinde 8 saatlik diliminde ne yaptığı konuşuluyor. Kendisi ’hamburger yemeğe gittim’ demişti. Nedir o 8 saatin sırrı?) Genel Başkanımızın böyle bir ifadesi yok. Bu yapılan gazetecilik değildir, ayıptır.

2023 BÜTÇE TEKLİFİ: (Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bütçe sunumu): Bu bütçe açığını kapatmak için borçlanma ihtiyacı hızla büyümeye devam ediyor. Bu sürdürülebilir değildir. Kimse kendini arpa ambarında sanmasın. Bu milletin artık bunlara verecekleri oy yoktur.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir