Tayvan’ın ürettiği kamikaze İHA’lar görücüye çıktı

Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST), sırt çantasında taşınabilen ve hedefine çarptığında savaş başlığını patlatan insansız hava aracını basına tanıttı. NCSIST’nin Havacılık Sistemleri Araştırma Bölümü Başkanı Chi Li-pin yaptığı açıklamada, “Kamikaze İHA’lar hafif ve portatif olduğu için uçabilen büyük bir el bombası işlevi görüyor” dedi.
Tayvanlı askeri uzmanlar, üretilen bu yeni silahı Ukrayna’ya tedarik edilen ABD yapımı AeroVironment Switchblade 300 isimli insansız hava aracına benzetti.

15 DAKİKA HAVADA KALABİLİYOR

NCSIST’in düzenlediği basın toplantısında, araçların tüpten fırlatıldığı ve 10 kilometre menzile sahip olduğu belirtildi. 15 dakika boyunca havada kalabilen İHA’ların kıyıya yakın gemiler de dahil olmak üzere çok sayıda düşman unsuruna karşı etkili olduğu aktarıldı.

ABD’nin eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ağustos 2022’de Tayvan’ı ziyaret etmiş, bunun üzerine ABD ile Çin arasında tansiyon yükselmişti. Pelosi, Tayvan’ı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Pelosi’nin ziyaretinin ardından Çin, Tayvan çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı.

PaYLaŞşşş