Tahran’ın tavrı sertleşiyor

DIŞ HABERLER – İran’ın başkenti Tahran’da Masha Amini adlı genç kızın, 13 Eylül’de ahlak polisincegözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi nedeniyle başlayan protestolar sürerken, ülke yönetiminden “sert açıklamalar” gelmeye başladı.

Nitekim İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkede patlak veren yönetim karşıtı protestolara ilişkin “kimsenin İslam Cumhuriyeti’nin kökünü kazıyabileceğini düşünmeye cüret etmemesi gerektiğini” söyledi. İran İslam Cumhuriyeti’ni “kökü sağlambir ağaca” benzeten Hamaney, “Bu fidan artık güçlü bir ağaç ve kimse onu kökünden sökebileceğini düşünmeye cüret etmemeli” ifadesini kullandı. Euronews’un aktardığına göre, protestoları “İran’ın büyük ve yenilikçi gelişimine ve hareketlerine karşı düşmanın pasif ve beceriksiz tasarımı” olarak nitelendiren Hamaney, şöyle devam etti:

Renkli devrimler!

“Düşmanlarca organize edilen dağınık ayaklanma eylemleri… Son olaylarda, düşmanın rolü ve müdahalesi herkes için hatta tarafsız yabancı uzmanlar için bile aşikar. Bu olaylar kendiliğinden ortaya çıkan bir iç mesele değil, elbette düşmanlar bazı alanları kullanmış olabilir ancak propaganda yapmak, zihinleri etkilemeye çalışmak, heyecan yaratmak, yakıcı maddeleri teşvik etmek hatta onları yapmanın yollarını göstermek gibi düşmanın eylemleri artık tamamen görülmektedir.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise, İran’ın darbe veya renkli devrimler yapılacak bir ülke olmadığını söyledi, protestoları “terör eylemi” olarak niteledi. Abdullahiyan, Batılı ülkeleri samimi olmamakla suçlarken, “Batı’da her türlü ayaklanmayla mücadele olumlu karşılanırken, aynı durumun İran’da ‘sert bastırma’ olarak adlandırılması kabul edilemez. Barışçıl gösteriler ile ayaklanma ve kamu mallarına zarar vermek birbirinden tamamen farklı, barışçıl gösterilere biz izin veriyor, destekliyoruz” diye konuştu. İran İslam Cumhuriyeti’nin halk desteğine ve uygulanabilir bir demokrasiye sahip olduğunu belirten Abdullahiyan, “Burası darbelerin veya renkli devrimlerin yapılacağı bir ülke değil” dedi.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden’dan protestoculara destek açıklaması geldi. “İran’ın cesur kadınlarının yanındayız! diyen Biden, “İran, temel haklarını kullanan kendi vatandaşlarına yönelik şiddete son vermeli. İran’da yaşanan uyanış beni sersemletti. Mahsa Emini’nin ölümü bir uyanışa yol açtı ve bunun uzun süre susturulabileceğini düşünmüyorum” dedi.İnsan hakları örgütleri, güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle 200’den fazla kişinin öldüğünü belirtiyor.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir