Sudan’daki çatışmalarda ölü sayısı 459’a yükseldi

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasındaki ateşkese rağmen silah sesleri duyulmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çatışmalarda can kaybı sayısının 420’den 459’a, yaralı sayısının ise 4 bin 72’ye yükseldiğini duyurdu.

BİNLERCE KİŞİ ÜLKEDEN KAÇTI

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Afrika Bölge Direktörü Patrick Youssef, ateşkesin ülkenin tamamında uygulanması ve sivillere zaman vermesi için devam etmesi gerektiğini belirtti. Çatışmalar nedeniyle binlerce Sudanlının Mısır ve Çad’a kaçtığı öğrenildi. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır ve ABD’nin, Sudan’da arabuluculuk çalışmaları devam ederken, çatışmalar nedeniyle ülkeler vatandaşlarını tahliye etmeye devam ediyor.

BATILI ÜLKELER SEFERBER OLDU

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, 87’si Ukrayna vatandaşı olmak üzere toplam 138 kişinin Mısır’a tahliye edildiği açıklandı. Güney Kore 28 vatandaşını, Japonya da 53 vatandaşını tahliye etti. İngiliz hükümeti ise vatandaşlarının Sudan’dan geniş çaplı tahliyesini başlattığını açıklarken, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yüzbinlerce kişiyi bölgeden uzaklaştırmak için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Yapılan açıklamada 270 bin kişinin Sudan’dan tahliye edilmesinin planlandığı ifade edildi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Sudan’daki taraflar arasında gece yarısından itibaren 72 saatlik ateşkes ilan edildiğini duyurmuştu.

PaYLaŞşşş