SON DAKİKA YUNANİSTAN HABERLERİ: Yunan ordusu ateşle oynadı! ‘Saldırı’ başlıkları…

Türkiye’den gelen her açıklamayı dakika dakika takep eden Yunan medyasında bugün de sayfalar Türk-Yunan ilişkilerine ayrıldı.Ethnos gazetesi, ‘Akar’dan Yunanistan’a yeni saldırı: Aklınızı başınıza toplayın-Hadi Ege’nin zenginliklerini paylaşalım’ başlığıyla Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konuşmalarını sayfasına taşıdı.

‘Akar gerilimi Yunanistan’a dayandırdı’ diyen Kathimerini gazetesi, Türk Savunma Bakanı’nın Kıbrıs sorununa atıfta bulunduğunu belirtiyor.

Gazetedeki bir diğer haberin başlığı, ‘Erdoğan ve İngiltere Başbakanı arasında telefon konuşması: Ajandada savunma sanayi ve Kıbrıs var’ oldu.

Yunanistan’ın en popüler internet sitelerinden in.gr, Akar’ın açıklamalarının Abdülhamid Han araştırma gemisinin Kıbrıs açıklarına doğru hareket etmesinden hemen sonra geldiğini vurguluyor.

Atina yönetiminin Birleşmiş Milletlere (BM) gönderdiği mektubu haberleştiren CNN Yunanistan, ‘BM’de Türkiye-Libya anlaşmasına: Herhangi bir araştırma için sert uyarı’ başlığını seçti. Yunanistan’ın söz konusu mektupla Ankara ve Trablus arasında atılan imzaları kınadığını kaydeden CNN Yunanistan, Girit ve Libya arasında herhangi bir hidrokarbon araştırmasının kendi egemenlik sınırlarını ihlal edeceğini savundu.

Yunan medyası: Türklere alay konusu olduk!

Atina’nın mektubu BM’deki Yunan temsilci Maria Theofilis tarafından örgütün Genel Sekreteri Antonio Guterres’e sunuldu.

Eleftheros Typos gazetesi ise, hiçbir gerekçe göstermeden Türkiye-Libya anlaşmasını ‘yasa dışı’ olarak tanımladı. Sınırı aşan gazete, BM’ye sunulan mektupla anlaşmaya ‘tokat’ atıldığını ileri sürdü.

Yunan basını haritayla sundu! Bölge işaretlendi

FOTOĞRAFLAR KATTAVIA’DAN

CNN Yunanistan, ‘Adalara güç yansıması-Türkiye’nin provokasyonlarına yanıt’ başlıklı haberinde Fethiye ve Marmaris’in karşısında yer alan Rodos Adası’nda Yunan ordusunun giriştiği tatbikatın Türk Milli Güvenlik Kurulu’ndan çıkan bildiriye karşılık olduğunu yazdı. MGK bildirisinde, Yunanistan’ın derhal Ege Denizi’ndeki adaları silahsızlandırması gerektiği vurgulanmıştı.

Habere göre, COLLOSSOS adı verilen tatbikat Ayvalık’ın karşısındaki Midilli Adası’nda da aynı gün gerçekleşti. Rodos’un Kattavia üssündeki Türkiye karşıtı gövde gösterisinde helikopterler havalandı, tanklar, çoklu roketatarlar sahne aldı ancak en sıra dışı gelişme Amerikan M1117 zırhlı araçlarının tatbikata katılması oldu.

Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros da tatbikatı yerinde izledi. CNN Yunanistan, M1117’lerin Ankara’nın ilgisini çektiğini savundu.

‘Telefonlar hazır olmalı’

ALMANLARIN YAZISINI ALINTILADILAR

CNN Yunanistan ve Skai televizyonu, Alman resmi yayın kurumu Deutsche Welle’de yayımlanan bir analize yer verdi. CNN Yunanistan ‘Türkiye-Mısır yakınlaşması: Alman analist neye değer veriyor-Yunanistan’ın kozu’ başlığıyla yazıyı aktardı, Skai ise, ‘Mısır ve Türkiye buzları eritiyor ancak Kahire Yunanistan’ı tercih ediyor’ başlığını attı.

‘Buzlar eriyor ancak yeterli mi?’ sorusunun yöneltildiği yazıda, Türkiye ve Mısır’ın Libya’da karşı kampları desteklediği hatırlatılıyor. Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasıyla egemenlik haritasını Yunan adası Girit’e kadar genişlettiğini kaydeden analiz, Mısır’ın Ankara-Atina hattında kopar fırtınada şimdiye kadar açıkça Yunanistan’ın yanında saf tuttuğunu belirtiyor.

Atina ve Kahire arasında da 2020 yazında Doğu Akdeniz’deki ekonomik bölgeleri tanımlayan bir anlaşma imzalandığnı dile getiren DW analizi, gelinen noktada ise Ankara’nın yeni ortaklar aradığına, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni sayfalar açtığına değindi.

Son dönemde Türkiye’ye önemli finansal yatırım yapan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin Mısır’la sorunlarının çözülmesini şart koşmuş olabileceğini savunan yazı, Kahire’nin ise Yunanistan’a güvenmek için daha fazla sebebi olduğunu iddia etti. Yunanistan’ın bir Avrupa Birliği üyesi olduğunu belirten DW, Atina’nın Kahire’ye Avrupa pazarına erişim teklif ettiğini yazdı. Analiz, bu nedenle Yunanistan’ın Türkiye’den daha cazip bir ortak olduğunu iddia etti.

Yunanistan ‘mucit’e sarıldı! Türk SİHA’larına karşı drone-savar
Yunanistan’a haberi bile yetti! Medyada öfkeli başlıklar var
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir