SON DAKİKA: Yunan medyası kendini aştı! Aralıksız teyakkuz…

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Noel bayramında Türkiye’nin dibindeki Meis dahil olmak üzere bazı adalara ziyaretlerde bulundu. Resmi internet sitesinin verdiği bilgiye göre, ziyaret durakları arasında son haftalarda fazlasıyla gündemda olan Girit Adası’nın güneyindeki Gavda da (Gavdos) var.

Küçük Gavda Adası, Yunanistan’ın Amerikan ExxenMobil şirketine hidrokarbon araştırma yetkisi verdiği bölge içerisinde. Atina yönetimi, son yayımladığı NAVTEX’i Avrupa’nın en güney noktası unvanına sahip adadan başlattı. Sismik araştırma bölgesini Gavda’dan itibaren Libya’ya doğru genişleten Yunanistan’ın hamlesi, Trablus yönetiminin tepkisiyle karşılaştı.

Yunan Ta Nea gazetesi, hafta sonu yayımladığı haberde Yunanistan’ın 2023’teki seçimlerden hemen önce Girit Adası’nın kara sularını 12 mile çıkarmayı planladığını yazdı. Türkiye’nin Mavi Vatan’ı hayata geçirmek için Yunanistan ve Libya’nın zayıflıklarını avantaja çevirdiğini kaydeden gazete, söz konusu 12 mil adımını ‘birikmiş, yarım kalmış bir iş’ olarak niteledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın şimdiden haritalar hazırlamaya başladığını bildiren Ta Nea, 12 mil planına ABD’nin destek verdiğini ve Mısır’ın yayımladığı son kararnamenin de Atina’nın beklentilerini karşıladığını dile getirdi.

Yunan gazetesi Türkiye’nin Karadeniz’den sonraki hedefini yazdı

‘SAVAŞ NEDENİ’

Doğrudan Türkiye ve Libya arasında imzalanan deniz yetki alanları anlaşmasını hedef alan 12 mil planı, Doğu Akdeniz’i alev topuna çevirebilir. Yunan basını, Girit adımının Türk medyası tarafından yakından izlendiğini ve 12 mil planının ‘savaş nedeni’ olarak nitelendiğini yazdı. in.gr’deki haberde, Türk televizyonlarındaki yorumcuların 12 mil hamlesini ‘kırmızı çizgi’ olarak tanımladığı da yer aldı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Floros, Gavda’daki hapishane ziyaretinin ardından Girit Adası’ndaki bir hava üssüne geçti. Hava üssünde çekilen fotoğraflarda Yunan pilotların yüzlerinin blurlandığı görüldü.

Girit’in doğu ucunda yer alan Kyriamadi ileri deniz üssünü de gezen general Floros, daha sonra Kerpe Adası’nda askeri birlikleri denetledi.

Yunanistan’ı aldı bir korku! Türk SİHA’ları fırtına kopardı

Yunanistan Genelkurmay Başkanı’nın son durağı, Kaş’ın karşısında yer alan Meis Adası ve Çamada (Strongyli) oldu. Yunan ana karasına en uzak ada olan Meis’te de askerlerle pozlar veren Floros, Çamada’da hapishane açılışı yaptı. Yunan komutan, burada yaptığı konuşmada Meis ve Çamada’nın Yunanistan’ın ilk savunma hattı olduğunu söyledi ve sürekli teyakkuz emri verdi.

‘Eşi benzeri görülmemiş Türk-Yunan hava muharebesi’

‘ANKARA SICAK VAKA ARIYOR’

CNN Yunanistan televizyonu, Salı günü yayımladığı haberde Türk savaş uçağı ve insansız hava araçlarının 27 Aralık tarihinde 14 kez Yunan hava sahasını ihlal ettiğini savundu. Yunan ordusunun açıklamasını aktaran CNN Yunanistan, ihlallerin Ege Denizi semalarında meydana geldiğini yazdı.

CNN Yunanistan’daki bir başka haber ise, ‘Ankara sıcak vaka arıyor, Türk saldırganlığı kırmızıda’ başlığıyla yer aldı. Stavros Ioannidis imzalı haber, Ankara’nın her gün ve her saat gerilimi artırdığını, Ege Denizi’ndeki termometrelerin hiç olmadığı kadar yükselmesinin istendiğini iddia etti.

Türkiye’nin Atina’yı tuzağa çekme taktiği sahnelediğini ileri süren televizyon, ‘beklenmedik bir kaza’ riskinin arttığını ve Yunan ordusunun yaygın bir ‘ateşleme’ ihtimaline karşı endişelerini gizlemediğini belirtti. Türk hava kuvvetlerinin ‘hava sahası ihlalleri’nin Noel bayramında bile sürdüğünü savunan habere göre, Türk jetlerinin uçuşları gerilimi yeniden ‘kırmızı’ya çıkardı. NATO’nun Türk taktiği karşısında gafil avlandığını ileri süren CNN Yunanistan, Atina ve Ankara arasındaki gerilimin en kötü yıl olan 2020’yi çoktan geride bıraktığı yorumunu yaptı.

2020 yazında Akdeniz’e açılan Türk hidrokarbon araştırma gemisine savaş gemileri eşlik etti. Yunan deniz kuvvetlerinin bölgeye hareket etmesiyle Akdeniz açıklarında savaş gemileri karşı karşıya geldi.

Gerilim aylarca devam ederken, Yunanistan silahlanma için düğmeye bastı. Fransa’dan Rafale jetleri ve savaş gemileri satın alan Atina yönetimi, ABD ile F-16 savaş uçaklarının modernizasyonuna başladı. Yunanistan ayrıca, ABD’den F-35 jetleri satın almak için başvuruda bulundu.

Ege Denizi’nde ‘denizaltı avı!’ Fransa sahnede

Doğu Akdeniz satrancında açık şekilde Yunanistan’ı destekleyen ABD, Girit Adası’ndaki Suda Üssü’nü adeta bir Amerikan üssüne çevirdi. Yunanistan’ın birçok bölgesinde kalıcı üsler elde eden Washington, ayrıca Dedeağaç Limanı’nı Doğu Avrupa’ya yapılacak yığınaklarda yeni rota olarak belirledi.

Dünya çapında şöhrete ulaşan Türk silahlı insansız hava hava araçlarından çekinen Yunanistan, ayrıca İsrail’den drone kiraladı ve ABD’den yine insansız hava aracı almak için çaba gösteriyor.

2021 yılı Ankara-Atina hattında nispeten sakin geçerken, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ABD Kongresi’nde kürsüye çıkıp Türkiye’ye F-16 satışına onay verilmemesini istemesi, Mayıs 2022’de yeni bir krizi tetikledi.

Yeni eksen dengeleri bozacak! ‘İngiltere Türkiye aracılığıyla Akdeniz’e geri dönüyor’
Yunan devlet televizyonu muhabiri duyurdu: Türkiye ve ABD anlaştı!
PaYLaŞşşş