SON DAKİKA || Yunan medyası F-16 çıkışını sayfalarına yansıttı! O harita öne çıkarıldı…

Günler geçmesine rağmen Tayfun füzesinin etkisinden çıkamayan Yunan medyası, İsrail’in devreye girişi ve Türkiye’den gelen F-16 çıkışını da sayfalarına yansıttı.

‘Türk-Yunan ve diplomasi: Tayfun’un testi bir gövde gösterisi- Ankara’nın Washington’la ilişkilerine ne karar verecek?’ diyen Ta Nea ise, haberinde emekli korgeneral Ioannis Krassas ve fahri büyükelçi Alexandros Mallias’ın ERT televizyonunda dile getirdiği görüşlerine yer verdi. Korgeneral Krassas, tehlikenin yalnızca yeni füze Tayfun’dan gelmediğini, tüm Türk ordusunun tehlikeli olduğunu belirtip Yunanistan’ın hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Atina yönetiminin halihazırda elinde Patriot ve S-300 gibi hava savunma sistemleri bulunduğunu dile getiren eski asker, Tayfun füzesinin ateşlenmesini ise bir güç gösterisi olarak tanımladı. Korgeneral Ioannis Krassas, Yunanistan için asıl endişe verici olanın Türkiye’nin kendi silahlarını üretmesi olduğunu, çünkü Erdoğan’ın belirttiği gibi 800 bin kilometrekare ile sınırlandırılamaz.

Büyükelçi Mallias ise, mevcut tabloda yalnızca yeni neslin değil devlet görevlileri ve Türk ordusunun da Yunanistan’ı ‘ana düşman’ olarak gördüğünü savundu.

Ethnos gazetesi, ‘Tayfun haberleri kontrol edilemez bir sızıntı mı?’ başlıklı haberinde yıllardır sır gibi saklanan füzenin görüntülerinin yanlışlıkla yayınlandığını ileri sürdü. Türk televizyonları ve bazı yayın organlarında füzeye dair haberlerin kesildiğini savunan Ethnos, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Artık bizim tayfunumuz var ve bir yerlere işaret oluyor’ sözlerine de haberinde yer verdi.

‘Erdoğan 2 bin 500 km istiyor!’

To Vima gazetesindeki haberde, Türk medyasında yayımlanan bir harita öne çıkarıldı. Resmi televizyonda ekrana getirilen haritanın Bulgaristan’ı tamamen kapsadığı ‘Başından sonuna kadar Bulgaristan’ ara başlığıyla aktarıldı.

CNN Yunanistan ise, ‘Erdoğan’dan yeni tehditler: Hava savunma sistemlerini güçlendiriyoruz, Tayfun bir mesajdır’ ifadesini başlığına çekti. Kathimerini gazetesi de ‘Erdoğan: Tayfun bazı yerlere bir işarettir’ dedi.

Kathimerini gazetesi, ‘Erdoğan ABD’yle yeni cephe açtı’, ‘Erdoğan F-16’lar için: Menendez’in vetosu anlaşmayı engellemeye yetmez-Hala başka seçeneklere sahibiz’ gibi başlıklarla Ankara-Washington hattındaki F-16 sürecini okurlarına aktardı.

Ethnos gazetesi, ‘Erdoğan Menendez’e karşı: F-16 görüşleri kişisel, ABD hükümetini etkilemez’ başlığını attı.

Erdoğan, Azerbaycan dönüşü yaptığı açıklamada F-16 siparişine de değinmişti:

Alıntı Metni

Yunan basını ayrıca, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’yi hedef alan eleştirilerini de sayfalarına taşıdı. CNN Yunanistan, ‘Çavuşoğlu’ndan yeni ateş: ABD’nin Doğu Akdeniz’deki terazisi bozuldu’ başlığını attı.

CNN’deki bir başka haber ‘Berlin’den Ankara’ya sert mesaj: Komşuları tehdit etmek doğru değil’ başlığıyla sunuldu.

Yunan medyasına ‘Türk füzesi düştü’!

CNN Yunanistan ayrıca, ‘Türkiye: Erdoğan’ın kasırgaları, Meriç’te provokasyon ve Putin’e görmeyen gözler’ başlıklı haberinde Ankara’nın Atina’nın yanı sıra Avrupa Birliği’nde de rahatsızlığa yol açtığını savundu. Yayın organı, haberinde Türkiye’nin Ukrayna’nın işgaline karşı Rusya’ya uygulanan yaptırımlara ilişkin pozisyonunu ‘devekuşu’na benzetti.,

İSRAİLLİLER DEVREDE

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki önemli müttefiki İsrail’in Yunan pilotları eğiteceği program, Cuma günü resmen başladı. Güneydeki Kalamata şehrinde yer alan üste İsrail savunma şirketi Elbit Yunan savaş pilotlarını eğitecek.

14 T-6 tek motorlu turboprop uçağıyla başlayan uçuş eğitimi, gelecek yıl İtalya’dan temin edilecek 19 M-346 eğitim jetiyle genişleyecek.

Elbit yetkilileri, Kalamata’daki askeri hava üssündeki eğitim merkezinin 2024’ün başına kadar tamamen operasyonel hale gelmeyeceğini söylüyor.

TÜRKİYE’NİN ADINI ANMADI

Açılışta konuşan Yunanistan Hava Kuvvetleri eğitim komutanı tümgeneral Georgios Vagenas, tesislerin yeni aldıkları savaş uçakları için pilot yetiştireceğini belirtip “Tehditlere karşı başlıca mekanizma olacak, doğudaki komşumuzdan gelen” ifadesini kullandı. Yunan Tümgeneral, isim vermeden Türkiye’ye gönderme yaptı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, 1,65 milyar dolarlık anlaşmayı ‘Türkiye’den gözünü ayırmayan Yunanistan, İsrail’in kurduğu pilot okulu açtı’ başlığıyla duyurdu. Türkiye’yi Yunanistan’ın ‘bölgesel rakibi’ olarak tanımlayan AP, Atina yönetiminin Ankara’yı geride bırakmak için orduyu modernize ettiğini, projenin odak noktasının ise hava kuvvetleri olduğunu belirtti.

Yunanistan’ın yaşlı F-16 jetlerini Viper modeline yükseltmeye başladığını ve Fransa’dan Rafale savaş uçakları satın aldığını hatırlatan AP, Atina’nın ABD’nin başını çektiği F-35 programına dahil olmak istediğini de yazdı.

Ankara’nın ise Rusya’dan S-400 füzeleri aldığı için F-35 programından çıkarıldığını kaydeden uluslararası haber ajansı, NATO üyeleri Türkiye ve Yunanistan’ın deniz yetki alanları konusunda anlaşmazlık yaşadığını aktardı.

‘ABD’den bomba!’ başlığıyla verdiler!
‘Salon buz kesti’
‘Ordu gönderdik’
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir