SON DAKİKA: Yunan medyası duyurdu! ‘Savaş ihtimali’

Dünya gözünü Birleşmiş Milletler (BM) 77’nci Genel Kurulu’na çevirdi, uluslararası zirvede Türk-Yunan kapışması yaşanabilir. Türkiye’den gelen her açıklamayı haberleştiren Yunan medyası, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in BM toplantısından önce Ankara’ya verdiği mesajları manşetten veriyor.

Milliyet’in bugün manşetten duyurduğu Rusya’nın 15 Kasım’dan itibaren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) doğrudan uçuşları başlatacağı haberi, Yunanistan’da yankı buldu.

Kathimerini gazetesi, haberi ‘Milliyet: Rusya’dan direkt uçuş’ başlığıyla sayfasına taşıdı. Kathimerini, söz konusu adımın ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasından hemen sonra atıldığını da vurguladı.

To Vima gazetesi, ‘Güney Kıbrıs ve Rusya arasındaki ilişkiler değişiyor mu?’ sorusunu yöneltip Moskova’nın Kıbrıs politikasında radikal bir değişikliğe gittiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) zirvesi için New York’ta bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise, ABD’nin silah ambargosunu iptal etmesinden fazlasıyla memnuniyet duyduklarını söyledi.

AB’DEN TÜRKİYE’YE MEKTUP YANITI

Kathimerini’deki bir başka haberde, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Türkiye’yi eleştiren açıklamaları var. ‘Borrell’den Çavuşoğlu’na uçuşları bitirin mesajı’ başlığıyla sunulan haberde, AB’nin Ankara’ya gönderdiği cevap mektubunda Yunanistan’ın tezlerine destek verdiği ve Türkiye’den tansiyonun düşürülmesini istediği savunuldu.

Almanya’dan Yunanistan’a 40 Marder!

‘ERDOĞAN’DAN ABD’YE ATEŞ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’ta ABD’ye çektiği F-16 resti de, Yunan medyasının gündeminde. Erdoğan, BM zirvesine katılmak üzere bulunduğu ABD’de, şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

Kathimerini gazetesi, ‘Erdoğan: ABD Yunanistan’a savaş uçağı veriyor ve Türkiye’ye yaptırım uyguluyor’ başlığını tercih etti.

Ta Nea, ‘Putin hakkında ne söyledi? Erdoğan’dan ABD’ye ateş’ başlığını seçti.

‘OLTAYI YUTMAYIZ’

‘BM toplantısından önce Miçotakis’ten Türkiye’ye mesajlar: Herkes Yunanistan’la oynamadıklarını biliyor’ başlıklı bir habere yer veren Ta Nea gazetesi, Yunan Başbakan’ın bir radyoya verdiği röportajı aktardı. Habere göre, Kiryakos Miçotakis Ankara’ya ‘sert bir mesaj’ gönderdi, ‘Türk meydan okumalarının sınırları aştığını’ söyledi.

Röportajı manşetine taşıyan CNN Yunanistan, ‘Miçotakis’in Ankara’ya mesajları: Yunanistan’la kimse oynayamaz’ dedi.

Açıklamaları manşetinden veren bir diğer yayın organı Eleftheros Typos ise, ‘Miçotakis’ten Türkiye’ye: Oltayı yutmayız’ başlıklı haberinde Yunan Başbakan’ın Atina’nın güçlü askeri müttefiklerine vurgu yaptığını ve ‘müsamahasız’ bir mesaj verdiğini savundu.

‘AEOLUS’UN ÇANTASI’

To Vima’daki bir analizin başlığı dikkat çekici: ‘Türk-Yunan ilişkilerinde görüş mesafesi sıfır.’ Ankara ve Atina arasındaki iletişim kanallarının tümüyle çökmesinden endişe duyulduğunu vurgulayan analiz, Türkiye’nin Yunan adalarının egemenliğini sorgulamadan askerden arındırmaya ve ‘Küçük Asya felaketi’ için tazminat istemeye kadar masaya birçok talep getirdiğini yazdı.

“‘Zero visibility-Sıfır görüş mesafesi’ belki de Türk-Yunan ilişkilerinin son aylarda düştüğü durumu tanımlamak için en uygun iki kelime” diyen analiz, Atina’ya göre ‘Aeolus’un çantası’nın açıldığını ve tüm senaryoların masada olduğu’nu belirtiyor. Yunan yetkililere yöneltilen “Bu bir savaş bölümünün de olabileceği anlamına mı geliyor?” sorusuna verilen yanıt, “Evet, anlamı bu” oldu.

‘Aeolus’un çantası’, Yunan mitolojisinde denize açılan bir gemiye verilen çantayı simgeliyor. Analize göre, mürettebatın mücevherler bulma ümidiyle çantayı açması ve ortaya çıkan fırtınanın gemiyi geri savurması, üstünde anlaşmaya varılan konuların yeniden gündeme getirilmesine atıfta bulunuyor.

Ege Denizi’nde sakin geçen yaz mevsimi, Ağustos ayı sonlarında yerini fırtınaya bıraktı. Türk ve Yunan savaş uçakları, Ege Denizi üstündeki NATO görevinde Ağustos ayının son günlerinde karşı karşıya geldi. Kuzey Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye, ittifak görevi için 23 Ağustos Salı günü savaş uçaklarını havalandırdı.

Akdeniz üstünde uçacak ABD’ye ait ünlü bombardıman uçağı B-52’ye eşlik etmeye hazırlanan Türk jetlerine, Yunanistan tarafından radar kilidi atıldı. Ege Denizi’ndeki eşine az rastlanır olay Türkiye tarafından NATO’ya aktarıldı. ABD’liler de, B-52 yanında uçan Türk F-16’larının fotoğrafını yayınladı.

‘Türkiye’yi kuşatma fotoğrafı var’
‘Muhtemel bir Türk-Yunan savaşının ilk aşamasındayız!’
Yunanistan’ın son umudu Macron
PaYLaŞşşş