SON DAKİKA: Yeni hamle! Türkiye manşetlerde…

Türkiye ve Mısır arasında yeni sayfa açılacağının sinyalinin iyiden iyiye verilmesiyle, Doğu Akdeniz’de bir kez daha dengeler alt üst olabilir. Doğal müttefiki Güney Kıbrıs’ın yanı sıra İsrail ve Mısır’a tutunmaya çalışan Yunanistan, son olarak Kahire yönetimiyle bir arama kurtarma işbirliği anlaşması imzaladı. Atina yönetimi, söz konusu anlaşmayla Türkiye’nin karşısına bir kez daha Mısır kartını sürmeyi deniyor.

Yunan ordusu ise, Mısır’da her yıl gerçekleşen Medusa tatbikatından fotoğraflar paylaştı. İskenderiye açıklarındaki tatbikata Mısır ve Yunanistan’ın yanı sıra Suudi Arabistan, ABD ve Güney Kıbrıs katıldı.

Suudi Arabistan’ın ilk kez bir savaş gemisi gönderdiği Medusa-12’de gözlemci ülkelerin listesi de hayli uzun: Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Hindistan, Sırbistan, Bahreyn, Kongo, Fas, Romanya ve Fransa.

ABD deniz piyadelerinin sahne aldığı tatbikatta, askerler bir savaş gemisi üstünde bayraklarla poz verdi. Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ise, Mısırlı mevkidaşı Usame Rüşdi Asker’le birlikte Medusa-12’yi takip etti.

ROTA YİNE AKDENİZ

Yunan medyası ise, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki muhtemel hamlesine geniş şekilde yer veriyor. Sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın kısa sürede Akdeniz’e açılması bekleniyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Akdeniz’in dibinde hem tuz üstü hem de tuz altı aramasına girişecek.

To Vima gazetesi, ‘Erdoğan tırmandırıyor-Abdülhamid Han Doğu Akdeniz’de’ manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. Ankara’nın Mısır ve Yunanistan arasındaki anlaşmadan açıkça rahatsız olduğunu savunan gazete, sondaj gemisi Abdülhamid Han’ın yola çıkıyor olmasını ‘bölgedeki istikrarı’ ateşe atarak ‘provokasyonların tırmandırılması’ olarak gösterdi.

Abdülhamid Han’ın birkaç gün içinde sondaja başlayacağını kaydeden To Vima, söz konusu adımın Dışişleri Bakanlığı’nın resmi açıklamasında Mısır-Yunanistan anlaşmasını ‘beyhude’ ve ‘kendine zarar verebilecek bir çaba’ diye nitelemesinin ardından geldiğini savundu.

Gazete, Atina ve Kahire’nin Girit’in güneyinden Mısır kıyılarına kadar geniş bir alanı kapsayan anlaşmayla Türkiye ve Mısır arasında imzalanan mutabakata yanıt verdiğini de ileri sürdü. Geminin Mersin Taşucu’ndaki limandan hareket edeceğini dile getiren To Vima, Ankara’nın bir kez daha Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a karşı ‘provokatif bir hamle’ye kalkıştığını savundu.

CNN Yunanistan, ‘Türkiye sondaj kulesi Abdülhamid Han’ı Doğu Akdeniz’e yola çıkarıyor’ başlığını tercih etti, çalışmaların birkaç gün içinde başlayacağını ancak geminin hangi bölgeye gideceğinin netleşmediğini aktardı.

Ta Nea gazetesi ‘Meydan okuma tırmanıyor-Erdoğan bir kez daha Doğu Akdeniz’de sondaj yapacak’ başlığıyla gelişmeyi duyurdu.

Türkiye’ye meydan okudu: ‘Her kim ‘gelmek’ gibi ölümcül bir hata yaparsa…’

‘Ankara yine kızıştırıyor-Türkiye Doğu Akdeniz’de sondaja başlıyor’ diyen Ethnos gazetesi ise, “Mavi Vatan’ın röntgenini çekiyoruz” cümlesini öne çıkardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Abdülhamid Han sondaj gemisi önünde çekilmiş bir fotoğrafını ilk sayfasından yayımlayan Ethnos, Doğu Akdeniz adımının Yunanistan-Mısır anlaşmasından hemen sonra duyurulduğunu ileri sürdü.

Skai televizyonundaki haberde, Ankara’nın Kahire-Atina arasındaki anlaşmadan duyduğu rahatsızlığı gizlemediği ancak tepkilerin odağına yalnızca Yunanistan’ın konulduğu ileri sürüldü.

F-16 savaşı! Vazgeçmiyorlar, Yunan taraftarları harekete geçti
‘İsrail’den Türkiye’ye köprü’ manşetini attılar!
Yunanistan dünyada alay konusu
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir