Son dakika… Ukrayna’da helikopter düştü! İçişleri Bakanı öldü

Rusya’nın işgaline karşı savaşan Ukrayna’da bugün bir helikopter kazası yaşandı. Başkent Kiev yakınlarındaki Brovary şehrinde bir helikopter bir çocuk evi ve apartmanın yanına çakıldı. Yetkililer, kaza sırasında yuvada çocukların bulunduğu bilgisini verdi.

İlk gelen bilgiler kazada bir kişinin hayatını kaybettiği, en az beş kişinin de yaralandığı yönündeydi.Ancak dakikalar sonra yapılan açıklama, şok etkisi yarattı. Ukrayna İçişleri Bakanı, yardımcısı ve bir müsteşarın kazada yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Uluslararası haber ajansı Agence France-Presse (AFP), Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrskiy ve Yardımcısı Yevgeniy Yenin’in öldüğünü dünyaya ‘son dakika’ koduyla geçti.Bakan Denys Monastyrsky, 24 Şubat 2022’de başlayan Rus işgalinden bu yana yaşamını yitiren en üst düzey Ukraynalı yetkili oldu.2021’de İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturanMonastyrsky, 42 yaşındaydı.

Haber Detay Görsel Slider

Kazada bakan ve yardımcısının yanı sıra 16 kişinin daha öldüğü belirtiliyor. Hayatını kaybedenler arasında, iki çocuk da var.

Hastanelere taşınan 29 yaralıdan 15’i çocuk.

FECİ GÖRÜNTÜLER

Kaza yerinden gelen ilk görüntülerde, alev topuna dönmüş kreş ve apartman yer aldı. Zeminde ise birçok cesedin battaniyelerle üstünün örtüldüğü görüldü.Videolarda alevlerin sardığı kaza yerinden çığlıkların yükseldiği de duyuldu.

AFP’nin olay yerinden servis ettiği ilk fotoğraflarda, helikopter parçalarının patlamanın etkisiyle küle döndüğü göze çarptı.

Kiev bölge valisi Oleksiy Kuleba, kazanın ardından kreşteki tüm çocuklar ve öğretmenlerin tahliye edildiğini söyledi. Yetkililer, kaza sırasında çocuklar ve öğretmenlerin okulda olduğunu da ekledi.

Ukrayna Ulusal Polis şefi Igor Klymenko, kazada yaşamını yitirenlerden dokuzunun helikopterle seyahat ettiği bilgisini verdi.

ROTA BELLİ OLDU

Helikopterin düşüş nedeni henüz bilinmiyor. Resmi açıklamaya göre kazanın nedeni araştırılıyor. Açıklamada, sabotaj, arıza ya da uçuş güvenliği gibi ihtimallerin değerlendirildiği aktarıldı.

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy’nin ofisinden yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Denys Monastyrskyi ve beraberindekileri taşıyan helikopterin cephe hattına doğru uçtuğu bildirildi.Zelenskiy, helikopter kazasını ‘korkunç bir trajedi’ olarak niteledi.

Ukrayna’yı yaklaşık 11 aydır işgal etmeye çalışan Moskova’dan da henüz bir yorum yok.

Başkent Kiev’e 20 kilometre mesafede bulunan Brovary’de, işgalden önce 90 bin insan yaşıyordu. Rus ordusunun Kiev’i kuşattığı işgalin ilk haftalarında, başkentin kuzeydoğusundaki Brovary yoğun çatışmaların gerçekleştiği adreslerden biriydi.

Mart ayı içerisinde Rus tanklarının Brovary yakınlarında pusuya düşürüldüğü görüntüler, dünya çapında yankı bulmuştu. İnsansız hava araçlarının koordinatlarını verdiği tanklar peş peşe vurulurken, işgal birlikleri ağır bir hezimet yaşamıştı.

Nisan ayında ise Rus işgalcilerin utanç verici şekilde Kiev çevresinden çekilmesiyle, Brovary’deki bir evin bodrumunda çok sayıda ceset bulunmuştu.

Türkiye tatili yaktı! Putin herkesin önünde aşağıladı
Ve ‘tabu yıkılıyor!’ Ukrayna savaşında kırılma anı
Ruslar kayıtsız kalamadı! Selçuk Bayraktar’ın sözlerini çarpıttılar

PaYLaŞşşş