SON DAKİKA: Ukrayna, Moskva gemisini Neptün füzeleri ile vurduk dedi! Rusya ise battığını duyurdu

Rusya Savunma Bakanlığı, mühimmat patlamasının yaşandığı bildirilen Moskova kruvazörünün varış limanına çekildiği sırasında battığını duyurdu. Ukrayna’nın Neptün füzesiyle vurduğunu öne sürdüğü Rus kruvazör gemisi Moskova’nın battığı duyuruldu. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, mühimmat patlamasının yaşandığı bildirilen Moskova kruvazörünün varış limanına çekildiği sırasında battığı aktarılarak, “Moskova kruvazörü varış limanına çekilmesi sırasında mühimmatın patlaması sonucu gövdesinde oluşan hasar nedeniyle gemi dengesini kaybetti. Fırtınalı deniz koşullarında gemi battı. Daha önce bildirildiği gibi, kruvazörün mürettebatı bölgedeki Karadeniz filosu gemilerine tahliye edildi” denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan önceki açıklamada ise, “Moskova kruvazöründe bulunan mühimmat, çıkan yangın sonucu infilak etti. Gemi ciddi şekilde hasar gördü. Tüm mürettebat tahliye edildi. Yangının nedeni araştırılıyor” ifadeleri kullanılmıştı.

ABD, GEMİDE NE OLDUĞUNDAN EMİN DEĞİLDİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rus kruvazör gemisinde en az bir patlama olduğunu ve bunun gemide büyük hasara neden olan oldukça büyük bir patlama olduğunu değerlendirdiklerini ifade etmiş, “Geminin kendi yolunu çizebildiğini değerlendiriyoruz ve bunu yapıyor. Şimdi daha çok doğuya doğru gittiğini düşünüyoruz. Muhtemelen onarım için Sivastopol’a demirleyeceğini düşünüyoruz, ancak buna (patlamaya) tam olarak neyin sebep olduğunu bilmiyoruz” demişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışması Jake Sullivan ise yaptığı açıklamada, Moskova’nın Rusya’nın geminin ağır hasar gördüğünü kabul etmek zorunda kaldığını ifade etmiş, “İki hikaye arasında bir seçim yapmak zorunda kaldılar. Birinci hikaye, bunun sadece beceriksizlik olduğu, diğeri ise saldırıya uğradıkları yönünde. İkisi de onlar için iyi bir sonuç değil” demişti.

UKRAYNA MOSKOVA KRUVAZÖRÜNÜ VURDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Dün akşam Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Aleksey Arestovich yaptığı açıklamada, “Yılan Adası’nı kuşatan Moskova isimli 510 mürettebatlı gemi vuruldu” ifadelerini kullanmıştı. Odessa Valisi Maksim Marchenko ise, “Moskova isimli gemi Yılan Adası’ndaki askerlerimizin defettiği yere gitti. Neptün isimli roketler Rus gemisine ağır hasarlar verdi” demişti.

NEPTÜN FÜZELERİ ATEŞLENDİ

Mart ayındaki ilk saldırıdan sonra Ukraynalılar bu kez Rusya’nın Karadeniz Filosu’ndaki en büyük gemisi Moskva’yı (Moskova) hedef aldı. Ukrayna ordusu, Karadeniz Filosu’nun kalbi Moskva’nın iki Neptün seyir füzesiyle vurulduğunu duyurdu.

Odessa Valisi Maksim Marchenko, Telegram hesabından “Moskva isimli gemi Yılan Adası’ndaki askerlerimizin defettiği yere gitti. Neptün roketleri Rus gemisine ağır hasarlar verdi. Yaşasın Ukrayna” diye yazdı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Aleksey Arestovich ise, “Yılan Adası’nı kuşatan Moskva isimli 510 mürettebatlı gemi vuruldu” ifadesini kullandı.

Geminin Odesa ile Mykolaiv arasında vurulduğu bildiriliyor.Neptün füze sistemleri, Rus lider Vladimir Putin’in 2014’te Ukrayna toprağı Kırım’a el koymasının ardından Ukrayna ordusunun mühendisleri tarafından geliştirildi. Karadeniz’de artan Rus tehdidine karşı üretilen füze, sekiz yıl sonra Rusya’dan ağır bir intikam almış oldu.

Yerel medya, 300 kilometre menzili bulunan füzenin geçtiğimiz yıl Mart ayında ilk kez Ukrayna ordusunun envanterine girdiğini yazmıştı.

Ukrayna’dan yüzlerce uydu fotoğrafı paylaşan teknoloji şirketi Maxar, Moskva savaş gemisini 7 Mart tarihinde Kırım’daki Sivastopol limanında görüntülemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, Moskva kruvazör gemisinde bir patlama olduğunu ve yangın çıktığını açıkladı. Rusya açıklamasında geminin ağır hasar aldığı da kabul edildi. Gemideki mürettebat tahliye edilirken, Rus yetkililer yangının ve patlamanın soruşturulduğu belirtildi.

RUS MEDYASINDA SESSİZLİK

BBC Rusya editörü Steve Rosenberg, Moskva savaş gemisinin başına gelenlerin Rus haber bültenlerinde geniş şekilde yer almadığını bildiriyor. Resmi televizyon Channel 1’de Ukrayna askerlerinin teslim olduğunu ileri süren haberler ağırlıkta. Moskva’ya ise yalnızca birkaç saniye ayrıldı.

Rosenberg’e göre, Moskva savaş gemisi ister Ukraynalılar tarafından vurulsun ister yangın çıkmış olsun Rusya için kötü bir haber. Rosenberg, Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi Moskva’nın ayrıca Rusya’nın askeri gücünün de sembollerinden biri olduğunu vurguluyor.

MOSKOVA VE KİEV’DEN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Rusya Savunma Bakanlığı, gün içinde yaptığı açıklamada ise gemideki cephanenin yol açtığı patlamanın durduğunu ve Moskva’nın su üstünde olduğunu belirtti.Moskva’nın ana silahlarının hasar görmediğini kaydeden bakanlık, savaş gemisinin limana döneceğini aktardı.

Ukrayna ordusu ise Rusya’dan dakikalar sonra Moskva’nın Neptün füzeleriyle vurulduğunu ve ciddi hasar gördüğünü yineledi. Ukrayna ayrıca çıkan yangının ardından savaş gemisinin batmaya başladığını da bildirdi.

Rusya uzmanı Rob Lee, Moskva’nın saldırıya uğramasıyla birlikte Karadeniz’deki Rus filosunun bir büyük gemisini daha kaybettiğini bildiriyor. Lee, Raptor tipi bir Rus devriye botunun da savaşın ilk haftalarında füzeyle batırıldığını hatırlatıyor.

CNN International’a konuşan King’s College profesörlerinden Alessio Patalano, Moskva’nın vurulmasının Rusya için ‘çok büyük bir darbe’ olarak niteledi.Savaş ve strateji alanında çalışan Prof. Patalano, geminin kaybedilmesinin politik ve sembolik mesajlarının da bulunduğunu kaydediyor.

ABD Deniz Kuvvetleri’nden emekli kaptan ve eski ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Carl Schuster ise, “Yalnızca bir balistik füze denizaltısının veya Kutznetsov’un (Rusya’nın tek uçak gemisi) kaybı, Rusların moraline ve donanmanın Rus halkı nezdindeki itibarına daha ciddi bir darbe indirebilirdi” dedi.

YILAN ADASI SALDIRISINDA KULLANILDI


Moskva, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaşın ilk günlerinde, Karadeniz’de Tuna Deltası açıklarındaki Yılan Adası’na yönelik saldırıda kullanılmasıyla gündeme gelmişti. Adayı savunan Ukrayna sınır muhafızları başta teslim olmamış, gemidekilere “Cehenneme gidin” diye bağırmıştı.

Ukrayna yetkililerinin önce öldüklerini açıkladığı sınır muhafızlarının daha sonra esir alınarak Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’a götürüldüğü bildirilmişti.

Ukrayna basını, kruvazörünün, 8 yıl önce Kırım’ın ilhakı sırasında, Ukrayna gemilerinin sahilden ayrılmasını engellediğini yazmıştı.

KARADENİZ FİLOSUNUN KALBİ

Moskova kruvazörü, Sovyetler Birliği döneminde, halen Ukrayna’ya ait olan ve işgal sonrası Rus birliklerinin sık sık bombaladığı ülkenin güneyindeki Mykolaiv kentinde inşa edildi. 186 metre uzunluğundaki gemi 1979’da denize indirildi, ilk adı Slava’ydı.

Daha sonra adı Moskova olarak değiştirilen gemi, 2000’de Karadeniz filosunun kalbi oldu, 2020’de tadilattan geçirildi. Kruvazör, 16 adet 700 kilometrelik menzile sahip P-1000 Vulkan tipi gemisavar füzeleri ile S-300 hava savunma sistemiyle donatıldı.

2015’te Akdeniz’de Rus donanmasının daimi görev gücünün yönetildiği gemi, Suriye’deki Rusya’ya ait Hmeymim Hava Üssü’nün korunmasında da önemli rol oynamıştı.

ABD’DEN UKRAYNA’YA DEV YARDIM


ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yeni silah ve savunma yardımı yapacaklarını açıkladı. Yazılı açıklama yapan Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefonda görüştüğünü belirterek, “Zelenskiy’e, Ukrayna’ya silah, mühimmat ve diğer savunma yardımını onayladığımızı bildirdim” dedi.

Ukrayna’nın ABD’nin verdiği silahları gayet verimli kullandığını belirten Biden, “Rusya, Donbas bölgesindeki saldırılarını artırmaya hazırlanıyor. Ukrayna’ya kendini savunmasını sağlayacak yardımları yapmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby de, Ukrayna’ya gönderilecek silahlar arasında, Mi-17 helikopterleri ve obüs top sistemlerinin yanı sıra topçu ateşine karşı koyma radarı, hava gözetleme radarı, taktik insansız hava aracı, füzeler ve zırhlı personel taşıyıcılarının da bulunduğunu söyledi.

Son yardım paketiyle ABD’nin Ukrayna’ya 2021 başından bu yana sağladığı savunma yardımlarının miktarı 3 milyar doları aşmış oldu. Bu meblağ, Ukrayna’nın yıllık savunma bütçesinin yarısından fazla.

Daha önce ABD’ye ülkesine ağır silahlar göndermesi çağrısı yapan Zelenskiy, son açıklaması sonrası Biden’a teşekkür etti.

UKRAYNA: MARİUPOL’DE RUS ORDUSU PÜSKÜRTÜLDÜ


Öte yandan, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’ü savunmaya devam edeceklerini söyledi. Reznikov, 10 binden fazla askerle şehri kuşatan Rus ordusunu püskürttüklerini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı daha önce Mariupol Limanı’nın ele geçirildiğini açıklamıştı. Ancak bu haber henüz bağımız kaynaklarca doğrulanmadı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ülkenin doğusundaki Donetsk ve güneyindeki Herson bölgelerindeki Rus güçlerinin saldırıya hazırlandığını duyurdu. Ülkenin doğusundaki Harkov kentinde de Rus güçlerinin saldırılarını yoğunlaştırdığı bildiriliyor.

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ BAŞSAVCISI: UKRAYNA BİR SUÇ MAHALLİ


Ukrayna’yı ziyaret eden Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Karim Khan ise ülkenin ‘suç mahalli’ olduğunu söyledi. Rus ordusunun yüzlerce sivili öldürdüğü başkent Kiev yakınlarındaki Buça’da gazetecilere konuşan Karim Khan, soruşturma heyetlerinin ve forensik ekiplerin işlenen suçlarla ilgili kanıt topladıklarını, daha sonra yargıçların kimler hakkında tutuklama emri verileceğini kararlaştıracaklarını belirtti.

Kiev’i ziyaret eden Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da, sivilleri öldüren Rus askerlerinin yanı sıra onların öldürülmesi emri veren Rus generallerin de yargılanmaları gerektiğini söyledi. Duda, “Rusya’nın sivillere yönelik saldırılarının savaşla alakası yok. Bu terörizm ve haydutluktur” dedi.

PaYLaŞşşş