SON DAKİKA! Türkiye’nin Pençe Kılıç Hava Harekatı dünyada geniş yankı buldu

Dün gece saatler gece yarısına yaklaşırken, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine karşı, Pençe Kılıç Harekatı düzenlendi. Diyarbakır’da konuşlu bulunan 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda saat 23.45 sıralarında hava hareketliliği yaşandı. Diyarbakır ve Malatya’daki üslerden kalkan savaş uçakları, Pençe Kılıç Hava Haraketı ile Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör yuvaları vuruldu. SİHA’ların da destek verdiği harekatla ilgili Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaparak, “Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor. Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor!” denildi.

HEPSİ MANŞETTEN VERDİ

Pençe Kılıç Hava Harekatı, dünya basınında da ses getirdi. Dünyanın dört bir yanındaki medya kuruluşları, operasyonu manşetten vererek sayfalarına taşıdı.

“İstanbul’daki saldırının ardından Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki kasabaları bombaladı” başlığını atan İngiliz Guardian gazetesi, operasyonun Kürt milislerin elindeki Kobani de dahil olmak üzere kasabalara hava saldırılarını içerdiğini yazdı. Haberde ayrıca, operasyonun geçen Pazar günü İstanbul’un merkezinde meydana gelen ölümcül bombalı saldırıdan sorumlu olan terör örgütü PKK’yı hedef aldığı ifade edildi. Guardian’ın AFP’ye dayandırdığı haberinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun saldırı emrinin Kobani’den verildiğine dair sözleri de yer aldı.

Bloomberg, Türkiye, “İstanbul saldırısına Misilleme olarak Kürt milislerini bombaladı” başlığını atarak operasyonu manşetten duyurdu. Haberde, “Türkiye, bir hafta önce İstanbul’da sivilleri hedef alan ölümcül bombalı saldırıya misilleme olarak Irak ve Kuzey Suriye’deki ABD destekli Kürt militan gruplarına hava saldırıları düzenledi” ifadeleri yer aldı. Türkiye’nin harekatının, Washington ile ilişkileri gerebileceğini ileri sürdü.

Al Jazeera ise, “İstanbul’da meydana gelen patlamanın ardından Türk savaş uçakları Suriye ve Irak’taki hedefleri vurdu” başlığını attı. Haberde, Türkiye’nin geçen hafta sonu İstanbul’un merkezinde altı kişinin ölümüne ve 80’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın arkasındakiler tarafından kullanıldığını iddia ettiği üsleri bombaladığı ifade edildi ve “Türk Savunma Bakanlığı, Twitter’da yaptığı açıklamada baskınların başladığını duyurdu” denildi.

Times of Israel gazetesi ise, Türkiye, “İstanbul’daki ölümcül saldırısının ardından Suriye ve Irak’taki Kürt hedeflerini vurdu” başlığını attı. “Saldırılar, Ankara’nın geçen hafta İstanbul’un merkezinde meydana gelen ve altı kişinin ölümüne ve 81 kişinin yaralanmasına neden olan ölümcül bombalı saldırıdan PKK’yı sorumlu tutmasından birkaç gün sonra gerçekleşti” ifadelerinin yer aldığı haber şöyle devam etti:

Alıntı Metni
Suriye ve Irak’ın kuzeyine Pençe Kılıç! MSB

Pençe Kılıç Harekatı, Yunanistan’da da büyük yankı uyandırdı. Ülkenin en büyük medya kuruluşlarından biri olanb Skai, ‘Türkiye, İstanbul patlamasına misilleme olarak Kürt hedeflerini bombaladı’ ifadelerini kullandı. Her Pazar günün yayınlanan haftalık Proto Thema gazetesi ise, ‘Türkler gece Kobani’yi bombaladı’ başlığı ile hava hareketını okurlarına duyurdu.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir