Son Dakika: Türkiye varken gerçekçi değil! Azerbaycan’ın yardımı yola çıktı…

Tıpkı Eylül 2020’de olduğu gibi bir kez daha parlama noktasına dönüşen Karabağ’da bu kez Ermeni ayrılıkçılar bir günde silah bıraktı, varılan ateşkes sonucu Azerbaycan’ın Yevlah kentinde Perşembe günü kritik bir buluşma gerçekleşti.

Karabağ’ın Ermeni sakinleriyle Azerbaycanlı yetkililer bir araya geldi, bölgenin yeniden entegrasyonu iki saat boyunca konuşuldu. Bakü yönetimi, görüşmenin ‘yapıcı ve olumlu’ geçtiğini belirtip Karabağ’da yaşayan Ermenilere entegrasyon planının sunulduğunu duyurdu.

KONVOY BU SABAH YOLA ÇIKTI

Ermeni temsilciler özellikle anaokulları ve okullar için akaryakıt talebini dile getirdi, Azerbaycan bölgeye derhal akaryakıt, ilaç ve insani yardım gönderileceğini duyurdu.

Yardım konvoyu bu sabah Ağdam’dan Hankendi’ye doğru hareket etti. Azerbaycan medyası, gıda ve yiyecek taşıyan kamyonların görüntülerini servis ediyor.

HASTANEDE TEDAVİ ALTINDA

Azerbaycan ordusu ise, Hocavend bölgesinde kurtarılan yaralı bir Ermeni kadının askeri hastanede tedavi altına alındığını gösteren bir video yayınladı.

’40 BİN AİLEYİ AĞIRLAMAYA HAZIRIZ’

Taraflar en kısa sürede yeniden bir buluşmak üzere anlaşırken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Karabağ’daki evlerini terk eden Ermenilere Erivan yönetiminin kapılarını açacağını duyurdu. “40 bin aileyi ağırlamaya hazırız” diyen Paşinyan, Azerbaycan toprağı Karabağ’da yaşamayı tercih eden Ermenilere yönelik doğrudan bir tehdit görmediğini de ekledi:

Alıntı Metni

On yıllardır işgal altında olan ve Ermeni ayrılıkçıların dünyada hiç kimse tarafından tanınmayan kağıt üstünde bir rejim kurduğu Karabağ’da, halihazırda yaklaşık 120 bin Ermeninin yaşadığı tahmin ediliyor.

Üç yıl önce 44 gün süren savaşın ardından topraklarının büyük bölümünü geri kazanan Azerbaycan, şimdi varılan ateşkesle Karabağ’da tam kontrol sağlayacak.

AFP: ‘YILDIRIM ZAFER’ ŞOK, ÖFKE VE ENDİŞEYE YOL AÇTI

Uluslararası haber ajansı AFP, Azerbaycan’ın Karabağ’daki ‘yıldırım zaferi’ni ilan etmesinin ardından dehşete düşmüş binlerce göstericinin Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Perşembe günü sokaklara döküldüğünü bildiriyor.

Protestocuların Paşinyan hükümetini istifaya davet ettiğini kaydeden AFP, 24 saat bile dolmadan elde edilen zaferin Erivan’da yaşayanlar için şok, öfke ve endişeye yol açtığı yorumunu yaptı.

Erivan’da daima protestoların adresi olagelmiş ünlü Cumhuriyet Meydanı’na Perşembe günü ‘çaresizliğin’ damga vurduğunu belirten AFP’ye göre, Paşinyan’ı ‘hain’ ilan edenler Karabağ’da bir kez daha savaşılmasını istiyor ancak meydandaki çok sayıda insan Türkiye’nin desteğine sahip Azerbaycan’a karşı askeri bir zaferin gerçekçi olmadığını kabul ediyor.

AFP, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan protestocuların Paşinyan’ın yanı sıra yardım göndermeyen Rusya’ya da öfkelerini gösterdiğini ekliyor. Avukat Angela Adamyan “Hiç dostumuz yok. Kimse bizi kurtarmak istemiyor, güçlü bir ordumuz yok, desteğimiz yok. Yapayalnızız, herkes bizi hayal kırıklığına uğrattı” diyor.

SOKAKLARI KAPATTILAR

AFP, bu sabah ise üçüncü gününe giren protestolarda hükümetin istifasını bekleyen göstericilerin başkent Erivna sokaklarını kapattığını ve trafiği durdurduğunu bildirdi. Protestocuların bugün gerçekleşecek kabine toplantısını engellemeyi hedeflediğini aktaran AFP, polis ekiplerinin ise muhalif politikacı Andranik Tevanyan’ı gözaltına aldığını kaydetti.

KREMLİN’DEN YENİ MESAJ: SORUN ARTIK ÇÖZÜLDÜ

Hafta içinde Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu ilan ederek eleştirilere noktayı koyan Kremlin ise, son yaptığı açıklamada “Karabağ’ın karasal bağlantısına dair sorun artık çözüldü” dedi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, mevcut tabloyu “Önemli ilerleme sağlandığını söyleyebiliriz” ifadesiyle değerlendirdi.

Yerel medya ise, Perşembe akşamı Erivan’da trafiği tamamen kilitleyen göstericilerden onlarcasının polis tarafından gözaltına alındığını bildirdi.

Kameralar önünde yumruk! Ermenistan karıştı
Karabağ’da barış için ilk adımlar
Kafkasya kaynıyor! Fotoğraflar resmi sitede yayınlandı
PaYLaŞşşş