Son Dakika: Sonunda kimliği belli oldu! 65 yıllık gizem…

1957 yılında, Şubat ayının soğuk birkış gününde, Philadelphia’nın Fox Chase mahallesindeki koruluk alanda, JC Penney zincir mağazalarına ait, mukavva bir çocuk beşiği kutusu içinde dört ila altı yaşında olduğu tahmin edilen bir oğlan çocuğunun battaniyeye sarılmış cesedi bulundu. Cesedi bulan üniversite öürencisi polise haber vermek için bir gün bekledi.Çocuğun kim olduğunu, onu kimin öldürdüğü ve bir kutuya koyularak nasıl atıldığı konusunda yıllar sürecek gizem böylece başlamış oldu.

15 KİLO BİLE GELMİYORDU

Çıplak ve bedeni çok kötü berelenmiş çocuk 15 kilo bile gelmiyordu ve Amerikan Ulusal Kayıp ve İstismar Edilen Çocuklar Merkezi’ne göre vücudunda bazı küçük yaralar da vardı. Polis çocuğun dövülerek öldürüldüğü sonucuna varmıştı.

Çocuğun fotoğrafları kentin dört bir yanına asıldı. Polis, dedektifler, doktorlar ve DNA uzmanları onlarca yıldır kamuoyundan gelen yüzlerce ihbar ve ipucunu takip ederek bir sonuca varmaya çalıştılar.

AMERİKA’NIN MEÇHUL ÇOCUĞU

Dosya aynı zamanda özel dedektifleri ve gönüllü amatörleri de cezbediyordu. Bunlardan Vidocq Society adındaki bir gruba polis bu hafta düzenlediği basın toplantısında katkıları için teşekkür etti.

Fakat yıllar geçti, dedektifler binlerce ipucunu takip ettilerse de hiç bir yere varamadılar. Çocuğun cenazesi, mezar taşına “Amerika’nın Meçhul Çocuğu” yazılarak defnedildi.

Philadelphia Emniyet Müdürü Danielle Outlow bu hafta çocuğun kimliğini açıkladığı basın toplantısında “Hiç kimse adının ve hayat hikayesinin bilinmesi için bu kadar beklememeli” diye konuştu.

KUTUDAKİ ÇOCUĞUN GİZEMİ ÇÖZÜLDÜ

ABD’nin Philadelphia kentinde 60 yılı aşkın bir zaman önce bir kutuda cesedi bulunan erkek çocuğunun kimliği, sonunda DNA sayesinde ortaya çıkarıldı.

Onlarca yıldır “Kutudaki çocuk” diye bilinen kurbanın adının Joseph Augustus Zarelli olduğu tespit edildi. Joseph Augustus Zarelli adındaki çocuk, 13 Ocak 1953 doğumluydu.

Polis, kentin çözülemeyen en eski cinayetine kurban giden çocuğun kimliğini hem DNA teknolojisi hem de iyi bir dedektif çalışması sayesinde sonunda bulduklarını söylüyor.

Philadelphia Emniyet Müdürü Danielle Outlaw, bu cinayetin sırrının onlarca yıldır toplumun hafızasından silinmediğini söyledi.

Cinayet dosyasının hala açık olduğunu ve soruşturmanın sürdüğünü söyleyen polis yetkilileri, artık kimliği de açıklanan çocuk hakkında bilinmeyen detayların da tamamlanabilmesi için kamuoyundan yardım istedi.

Aslında polis, daha önce de çocuğun kalıntılarını DNA testine göndermiş, ancak alınan örnek yeterli olmadığından sonuç alınamamıştı. Daha sonra bir adli tıp uzmanı aynı DNA örneğini kullanarak çocuğun akrabalarının kimler olduğunu ortaya çıkarmayı başardı.

Bu noktada polis dedektifleri doğum ve evlat edinme kayıtlarını incelemek suretiyle, bu kişilerle, bir kutuda cesedi bulunan çocuk arasındaki bağı bulmayı başardı.

Çocuğun gizemli ölümüyle ilgili yıllar içerisinde pek çok teori ortaya atıldı. Bir teori, onun 1956’da ülkedeki devriminden sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen bir Macar mülteci olduğuydu. Bazıları onun, garip koşullar altında birkaç çocuğu olan karnaval işçilerinin oğlu olabileceğine inanıyordu. Diğerleri ise onun bölgede çalışan bir çatı ustasının oğlu olduğunu düşündü.

PaYLaŞşşş