SON DAKİKA: Rusya’nın savunmasızlığı ortaya çıktı! Hamlesi kalmadı…

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş altıncı ayında…Kamikaze drone saldırısı, Rusya’nın Kırım’daki Donanma karargahını vurdu ve büyük bir patlamaya yol açtı. Putin’in güçlerinin İHA’yı düşürmeye yönelik girişimlerine rağmen gerçekleşen saldırının ardından bu sabah havada dumanlar yükseldiği görüldü. Bu, işgal altındaki yarımadanın derinliklerinde Ukrayna kuvvetleri tarafından yapıldığına inanılan bir dizi gizemli patlamanın sonuncusuydu. İstihbarat yetkilileri dün gece saldırıların işgalcilerin askeri yeteneklerini nasıl felce uğrattığını ortaya çıkarırken, aynı zamanda Kiev’in Rus lojistiğine zarar verme yeteneğini de gözler önüne serdi. Bir kaynak, “Amiral gemileri Moskva’yı kaybettiler, Yılan Adası’nı kaybettiler, donanma güçlerinin yarısını kaybettiler ve askeri karargahları vuruldu” diyerek Rusya’nın güç kaybettiğini vurguladı.

RUSYA’NIN HAMLESİ KALMADI

Batılı yetkililer, son zamanlarda Rusya’nın Kırım’daki hatlarının gerisinde meydana gelen patlamaların, Moskova üzerinde büyük bir psikolojik etki yarattığını ve Batılı yetkililerin Ukrayna’yı işgal etmesinin “hareketsizliğe yakın” olduğunu söyledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı’na göre, Rus donanmasına ait Karadeniz Filosu savaş jetlerinin yarısından fazlası, geçen hafta Moskova’nın daha önce güvenli kabul ettiği bir bölge olan Batı Kırım’daki Rus tarafından işletilen Saky askeri havaalanında meydana gelen patlamalarda etkisiz hale getirildi.

PUTİN ÇARESİZ

Kremlin, fiyaskonun sorumluluğunu üstlenmekle meşgul ve Başkan Vladimir Putin, Ukrayna’nın başarısını Rus nüfusundan gizlemek için mücadele ediyor.

AKIN AKIN KAÇIYORLAR

Kırım’dan kaçan binlerce Rus, ülkeye akın etti. Ayrıca Rusya’nın Timonovo köyü yakınlarındaki bir mühimmat deposunda çıkan yangının, Rusya’nın Belgorod bölgesindeki iki köyün tahliyesine yol açtı.

Ukrayna sınırına yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Timonovo ve Soloti köylerinde yaklaşık bin 100 kişi yaşıyor. Belgorod bölge valisi Vyacheslav Gladkov Perşembe günü geç saatlerde çıkan yangında can kaybı olmadığını söyledi.

Geçen hafta Kırım hava üssüne düzenlenen saldırıda dokuz Rus savaş uçağının imha edildiği bildirildi. Saldırı, hem Rusların savunmasızlığını hem de Ukraynalıların daha önce mümkün olmadığı düşünülen düşman hatlarının gerisini vurma kapasitesini gösterdi.

Ukraynalı yetkililer, kamuoyu önünde sorumluluk üstlenmek istememiş olsa da, Ukrayna lideri Volodymyr Zelenskiy, Rusya’nın ‘sabotaj’ ile suçladığı Kırım’daki patlamaların ardından Ukrayna’nın düşman hatlarının gerisindeki saldırılarına atıfta bulundu.

Zaporijya nükleer santrali denetlenecek

Batılı yetkili, savaşın her iki tarafın da kara kuvvetlerinin etkili saldırı eylemleri başlatmak için yeterli güce sahip olmadığı bir aşamaya girdiğinde geldiğini söyledi. Rusya, güçlerini yeniden oluşturmaya çalışırken insan gücü sorunlarının yanı sıra temel cephane de dahil olmak üzere giderek daha ciddi bir stok sıkıntısıyla karşı karşıya.

Bu hafta Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri Harkov’da Rus hava saldırılarında onlarca sivil öldü. Bu arada, istihbarat servisi başkanı Sir Jeremy Fleming, The Economist’te kalemöe aldığı köşe yazısında, Putin, Ukrayna ve Batı’daki bilgi savaşını şimdiye kadar kapsamlı bir şekilde kaybetti” diye yazdı.

“Tıpkı kara işgalinde olduğu gibi, Rusya’nın internetteki ilk planları yetersiz kalmış görünüyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov Cuma günü televizyonda yaptığı açıklamada, Ukraynalı yetkililerin Kırım’daki tesislerin vurulmasıyla ilgili açıklamalarının ‘ABD ve NATO müttefikleri tarafından açıkça teşvik edilen çatışmanın tırmanmasını’ işaret ettiğini söyledi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir