Son dakika… Rusya’da okula silahlı saldırı

Rusya İçişleri Bakanlığı, ülkenin orta kesiminde yer alan İjevsk şehrinde bir okula silahlı saldırı düzenlendiğini açıkladı.Rus medyasındaki haberlerde, saldırının ders sırasında gerçekleştiği, siyah giyimli ‘kimliği belirsiz’ erkeğin sınıfa dalarak ateş açtığı yer aldı.

Rus medyası ateş açıldığı sırada okulda yaşanan paniğin görüntülerini internetten paylaştı. Bazı görüntülerde yerlerde kan birikintileri, camlarda kurşun delikleri ve sıraların altında saklanan çocuklar görülüyor.

TASS haber ajansı ‘son dakika’ koduyla saldırıda altı can kaybının olduğunu duyurdu. Resmi ajans TASS’ın haberine göre, silahlı saldırıda 20 kişi de yaralandı.

Ancak ilerleyen saatlerde ölü sayısı arttı, TASS 13 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

1000 kadar öğrencinin devam ettiği okuldaki saldırıda ölenlerden yedisi çocuk. Rus yetkililer ölenler arasında iki öğretmen ve iki de güvenlik görevlisi olduğunu söylüyor.

Saldırıdan sonra kendisini öldüren saldırganın kimliği ve neden böyle bir saldırıya girişmiş olabileceği henüz bilinmiyor. İçişleri Bakanlığı’nın basın servisi, polis ekiplerinin saldırganın cesedini bulduğunu bildirdi.

Resmi haber ajansı TASS da soruşturmayı yürüten yetkililere atıfla, saldırganın üzerinde Nazi sembolü olan bir tişört ve kar maskesi giydiğini yazdı.

Udmurtia bölge valisi Alexander Brechalov, okuldaki öğrencilerin tümünün tahliye edildiği bilgisini verdi.

Rusya’nın orta bölgelerinde, 650 bi kişinin yaşadığı İjevsk’de saldırının yaşandığı okul, resmi binaların bulunduğu kent merkezine yakın bir noktada.

BİR BAŞKA SİLAHLI SALDIRI

Rusya’da son 24 saat içerisinde bir başka silahlı saldırı daha oldu. Kısmi seferberlik ilan edilen ülkede, Irkutsk bölgesindeki bir asker alma merkezini hedef alan saldırı gerçekleşti.

Şüphelinin kimliği, Ruslan Zinin olarak açıklandı ve saldırganın 25 yaşında olduğu belirtildi.Yerel haberlere göre Zinin, arkadaşının askere çağrılması ve annesine gönüllü olarak gideceğini söylemesi üzerine sinirlendi.

Irkutsk bölgesinin valisi Igor Kobzev, askeri komiser Alexander Eliseev’in saldırıdan sonra ‘kritik durumda’ olduğunu ve saldırganın olay yerinde tutuklandığını söyledi.

Kafkasya’da isyan çıktı
‘Nükleer savaş’ yeniden ısındı!
Ne ailesi tanıdı ne de arkadaşları!
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir