Son dakika… Ruslardan yeni saldırı dalgası! Kiev ve diğer şehirlerde patlamalar

Yeni haftaya Rusya’nın kamikaze drone saldırılarıyla başlayan Ukrayna, haftanın ikinci gününe de patlamalarla uyandı.

İlk saldırı haberi, kuzeydeki Krivoy Rog’dan geldi. Sabah saatlerinde arka arkaya gerçekleşen patlamaların hemen öncesinde sirenler çaldı.

Güneydeki Mykolaiv bölgesinde de hava saldırısı sirenleri duyuldu.

Yine güneyde yer alan Herson bölgesindeki Nikolaev şehri de Rus bombardımanına tutuldu. S-300 füzelerinin ateşlendiği Nikolaev, saldırılar sonucunda karanlığa gömüldü. İki katlı bir binanın vurulması sonucu ilk bilgilere göre en az bir can kaybı var.

Takip eden dakikalarda Ukrayna’nın başkenti Kiev, ikinci büyük şehri Harkov, orta kesimdeki Dnipro ve diğer şehirlerde de patlamalar duyuldu.

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy’nin danışmanı, Kiev’deki enerji altyapısını hedef alan üç saldırı gerçekleştiğini açıkladı. Belediye Başkanı Vitaliy Klitschko’ya göre, Rus işgalciler kentin Desnyansky semtindeki kritik altyapı tesislerini vurdu.

Görgü tanıkları, Kiev’in kuzey semtlerinden siyah dumanların gökyüzüne yükseldiğini aktarıyor.

Rusya sınırına yakın konumda bulunan Harkov da bombalandı. Belediye Başkanı Igor Terekhov, Telegram hesabından “Harkov saldırı altında, beş dakika içinde şiddetli iki patlama oldu. İlk bilgiler, patlamaların şehrin sanayi tesislerinde gerçekleştiğini gösteriyor” mesajını paylaştı.

Harkov şehir merkezindeki metro seferleri de bombardıman nedeniyle askıya alındı.

Harkov ve çevresi, Ukraynalılar tarafından Eylül ayı başında yıldırım baskınla Rus işgalcilerden temizlenmişti.

Dnipro şehrinde de yine şehrin enerji altyapısını hedef alan saldırı olduğu bildiriliyor.

Avrupanın en büyük nükleer santralinin bulunduğu Zaporijya ile Kiev’in batısındaki Jitomir’den de saldırı haberleri geldi.

İRAN KAMİKAZE DRONE’LARI

Silah stoklarında ciddi azalma olduğu tahmin edilen Rus ordusu, dün de Kiev’i İran üretimi insansız hava araçlarıyla vurmuştu. Can kayıplarına yol açan kamikaze dronelar uluslararası haber ajansları AP ve AFP tarafından ilk kez net olarak fotoğraflandı. Ukrayna askerlerinin ellerindeki silahlarla gökyüzünde süzülen insansız hava araçlarına ateş açtıkları kareler de, yine ajanslar tarafından servis edildi.

Kiev’in yanı sıra Dnipro, Sumi ve Mykolaiv gibi kentlerden de drone saldırısı haberleri geldi.

Rusya’da Geran-2 olarak adlandırılan Şahid-136 model İran droneları, yaz mevsiminden bu yana Rus işgalciler tarafından kullanılıyor. Tahran yönetimi Rusya’ya drone sevk ettiğini inkar etse de, kanıtlar aksini gösteriyor. ABD, Pazartesi günü yaptığı açıklamada İran’ın açık şekilde yalan söylediğini duyurdu.

2231 SAYILI KARAR

Washington’a göre, Tahran yönetimi Rusya’ya kamikaze insansız hava aracı satarak 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı onaylayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararını da ihlal ediyor. 2231 sayılı karara vurgu yapan benzer değerlendirme, ABD’nin yanı sıra İngiltere ve Fransa tarafından da yapılıyor.

Kremlin ise, Suriye’deki müttefiki İran’dan satın aldığı kamikaze drone’lara ilişkin suskunluğunu koruyor.

Ukraynalılar Pazar gecesinden itibaren 37 insansız hava aracının düşürüldüğünü belirtiyor. Kiev yönetimi, Batılı müttefiklerinden acil şekilde daha fazla hava savunma sistemi istediğini yineledi.

Askeri uzmanlar, Rusların kamikaze İHA’larını ucuz ve etkili olması nedeniyle kullandığını söylüyor. Küçük boyutlarda ve alçaktan uçuş yeteneklerine sahip kamikaze drone’lar, radar keşiflerinden ve hava savunma sistemleri müdahalelerinden kolayca kaçabiliyor. Uzmanlara göre, pek çok drone’un aynı anda gönderilmesi halinde ise karşı koymak zorlaşıyor.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir