Son dakika Milyonlara çok büyük zam duyuruldu! Fiyatlar iki katına çıkarılıyor Tarih açıklandı!

Zam haberleri gelmeye devam ederken patates fiyatlarına yeni zam geleceği belirtildi. Geçen sene pazarda 2,5 liradan satılan patates fiyatları bu yıl yüksek fiyatıyla dikkat çekerken tarlada geçen yıl 1 lira olan patates şu sıralar 7,5 liraya kadar çıktığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak patatesin tarlada 7,5 liraya çıkması yeni zammın gelmesi demek olduğu belirtilerek sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamada patatesin kilosunun 12-13 TL’den aşağıya düşmeyeceği aktarıldı.

CEPLER DAHA DA YAKACAK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Geçen sene Haziran ayında tarlada kilosu 1 lira olan patates bu sene 7,5 liraya yükseldi. Çiftçi durumdan memnun ancak tarlada bile fiyatı yüksek olan ürün, tüketicinin cebini daha da yakacak. Önümüzdeki günlerde yeni bir zam geleceği ifade ediliyor.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde patates hasadı başladı. Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, kırsal Kurşunlu Mahallesi yolu üzerinde hasadı yapılan patates tarlasında incelemede bulunurken incelemenin ardından Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

12 – 13 LİRADAN AŞAĞI İNMEYECEK

“Bildiğiniz gibi, burası hatırı sayılır derece patates ekilen bir bölgeydi. Bu uzun yıllar devam etti. Özellikle son 5 yıldır azala azala 3 bin dekara kadar düştü. Bunun da sebebi patatesin bir sene para kazandırıp, bir sene kazandırmaması. Tabi ki patates para kazandırmadığında maliyetleri yüksek olduğu için çiftçiyi müthiş bir zarara uğratıyor. Onun için çiftçimiz sözleşmeli patates ekimine yöneldi. Şu anda yüzde 70’i sözleşmeli, yüzde 30’u ise bireysel ekim yapıyor. İnegöl’de ÇKS’ye kayıtlı olarak 3 bin dekar patates ekimi var. Kayıt dışı da bin dekar var. Dönümünden 3 ton ürün alınıyor. Önceki yıllarda 4-4,5 tonlara kadar çıkmıştı. Bu sene yağmurların sürekli devam etmesi, güneşin olmamasından dolayı dekar başına 1 ton verim düşüklüğü söz konusu. Toplam da 4 bin dekar alanda 12 bin ton civarından bir ürün alınması bekleniyor. Çiftçimiz fiyatlardan memnun. Şu anda çiftçimiz kilosunu 7,5 liradan veriyor. Tarlada bu fiyatlar olunca tüketicinin 12-13 liradan aşağıya yiyemeyeceğini buradan anlıyoruz”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Niğde’de üreticiler ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada üreticilerin, “Bu yıl tarlamızın yarısını ekemedik. Maliyetler çok arttı. Ektiğimiz kısma attığımız gübreyi de çok az atabildik, 3’te 1 oranına düşürdük” dediğini aktardı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir