SON DAKİKA: Melitopol’a bombalanıyor! Rusya saldırıyı artırdı

ABD’den sonra İngiltere’den de, 10 aydır Ukrayna’yı işgal etmekte olan Rusya ile ilgili kritik bir uyarı geldi. İngiltere’nin BM elçisi dün gece Rusya’nın İran ve Kuzey Kore’den daha gelişmiş silahlar almaya çalıştığı ve “karşılığında benzeri görülmemiş askeri destek” sunduğu uyarısında bulundu. Barbara Woodward, New York’taki BM Güvenlik Konseyi’ne Moskova’nın kış boyunca tükenen silah stoklarını yeniden doldurmak için silah sağlamaya çalıştığını açıkladı. Rus güçleri, bugüne dek Ukrayna’da “sivilleri öldürmek ve sivil altyapıyı yasa dışı bir şekilde hedef almak” için İran kaynaklı yüzlerce insansız hava aracı ve füze kullandı. Woodward, “Rusya şimdi yüzlerce balistik füze de dahil olmak üzere daha fazla silah elde etmeye çalışıyor” diye konuştu.

GÖRÜLMEMİŞ DÜZEYDE DESTEK ENDİŞESİ

“Buna karşılık Rusya, İran’a görülmemiş düzeyde askeri ve teknik destek sunuyor” diyen Woodward, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Alıntı Metni

DÜNYAYA ‘ZARARLI’ ORTAKLIK

İngiltere Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya’nın muhtemelen İran’dan Shahed-131 ve 136 İHA’ları ikmal aldığını ve son üç hafta içinde bu cihazları içeren saldırı haberleri aldığını duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri de ayrıca Rusya ile İran arasındaki ‘büyük ölçekli askeri ortaklık’ konusunda alarma geçti ve bunu Ukrayna’ya, İran’ın komşularına ve daha geniş dünyaya ‘zararlı’ olarak nitelendirdi.

AĞUSTOSTAN BERİ YÜZLERCE İHA VERDİ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de, Rusya’nın İran’a daha önce görülmediği kadar askeri ve teknik destek sağladığını, iki ülkenin ilişkilerinin “tam teşekküllü bir savunma ortaklığına” dönüştüğünü söyledi. Kirby, İran’ın Rusya’nın askeri anlamda “bir numaralı destekçisi” olduğunu kaydederek, ağustos ayından bu yana İran’ın Ukrayna’ya yüzlerce İHA verdiğini vurguladı.

Kirby ayrıca, “Moskova ve Tahran’ın Rusya’da silahlı İHA üretmek için ortak bir üretim bandı kurmayı düşündüğüne ilişkin haberleri de gördük. İran’ı yolundan dönmeye ve bu adımları atmamaya davet ediyoruz” dedi.

ÇOK SAYIDA PEŞ PEŞE PATLAMALAR

Öte yandan CNN International’ın manşetten duyurduğu habere göre, Ukrayna’nın güneyindeki Rus işgali altındaki Melitopol kentinde ve bir Rus askeri kışlası da dahil olmak üzere ilhak edilmiş Kırım’da çok sayıda patlama bildirildi. Melitopol’daki patlamalar, her iki taraftaki yetkililerin Ukrayna’nın Cumartesi günü şehre füze saldırısı düzenlediğine dair açıklamalarının üzerine geldi.

Rusya tarafından gelen açıklamaya göre, şehre dört füzenin isabet ettiği, iki kişinin hayatını kaybettiği ve 10 kişinin yaralandığı ifade edildi. Melitopol belediye başkanı Rus güçlerinin işgal ettiği bir kilise de dahil olmak üzere çok sayıda patlama olduğunu bildirdi.

DEV BİR ASKERİ ÜS HALİNE GETİRDİ

Bir diğer son dakika gelişmesinde ise, Sovyetlerke’deki bir askeri kışla da dahil olmak üzere Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da çok sayıda patlama olduğu ifade edildi. Ancak Ukraynalı yetkililer, Kırım’daki patlamalar hakkında yorum yapmadı ve CNN, patlamaların nedenini veya hasarın boyutunu doğrulayamadı.

Ukrayna’nın Zaporizhzhia bölgesi, Mart ayının başından beri Rus işgali altında. Rusya’nın Zaporizhia vali vekili Yevgeny Balitsky, Melitopol’a yapılan füze saldırısının “halkın, sivillerin ve askeri üs personelinin Cumartesi gecesi yemek yediği bir eğlence merkezini tamamen yok ettiğini” söyledi. Ukrayna’nın Melitopol kentinin eski yöneticisi Ivan Fedorov ise, saldırıların Rus askeri üslerini hedef aldığını söyledi. Federov geçen ay Rusya’nın Melitopol’u “dev bir askeri üs” haline getirdiğini vurguladı.

Alıntı Metni

Melitopol belediye başkanı Ivan Fedorov, “işgalcilerin birkaç ay önce ele geçirip sığınak haline getirdikleri” Melitopol Hıristiyan Kilisesi’nde de dahil olmak üzere çok sayıda patlamanın meydana geldiğini söyledi. Rus işgali altındaki Melitopol’da olmayan Fedorov, oradaki Rus güçleri arasında ölü ve yaralıların olduğunu ifade etti.

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

Kırım’ın Simferopol kentinde ise, Cumartesi akşamı yerel saatle 21.00 sularında çok sayıda patlama meydana geldi. Rus Karadeniz filosunun karargahı olan Sivastopol’da da patlamalar olduğu bildirildi. Sovyetlerke’deki bir Rus askeri kışlasında da patlamalar geceyi aydınlattı.

Patlamalar, Moskova’nın geçen hafta Ukrayna’ya yönelik füze saldırılarını artırmasının ardından geldi. Ancak Kırım’daki patlamalarla ilgili çelişkili açıklamalar var. Resmi olmayan Kırım medya portalı “Krymskyi veter”, Sovyetlerke’deki Rus askeri kışlasında meydana gelen patlama nedeniyle kışlada yangın çıktığını, ölü ve yaralıların olduğunu yazdı. Ancak Rus yanlısı bir Kırım kanalı, kışladaki yangının “ateşin dikkatsizce kullanılmasından” kaynaklandığını iddia etti:

Alıntı Metni

Rusya’nın atadığı Kırım başkanı Sergey Aksenov, Telegram’da şu açıklamayı yaptı:

Alıntı Metni

Sivastopol Valisi Mihail Razvozhaev ise, patlamaların atış tatbikatlarından kaynaklandığını söyledi.

Öte yandan Ukrayna’nın Odesa bölgesinde 1 buçuk milyon kişinin İran yapımı insansız hava araçlarının düzenlediği saldırıların ardından elektriksiz kaldığı bildiriliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Cumartesi günü yaptığı günlük konuşmasında, “Rus teröristler Odesa’ya karşı toplamda 15 Shahed insansız hava aracı kullandı” dedi.

“Ukraynalı hava savunma sisteminin” 15 insansız hava aracından 10’unu düşürdüğü, ancak hasarın hala “kritik” boyutta olduğu ve bölgedeki elektrik arzının yeniden sağlanmasının birkaç gün alacağı açıklandı.

TIME dergisi tarafından “Yılın Kişisi” seçilen Ukrayna lideri, “Sadece kritik altyapı bağlanır ve elektrik sağlamanın mümkün olduğu ölçüde” dedi.

Ukrayna, Ekim ayının başından bu yana kritik altyapısına ve enerji kaynaklarına yönelik geniş bir saldırıyla karşı karşıya. Bu, ülke genelinde milyonları dondurucu kış sıcaklıklarının ortasında elektrik kesintileriyle karşı karşıya bıraktı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir