SON DAKİKA… Kadirov’dan en tehlikeli çağrı! Nükleer tehdit

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerini ilhak ettiğini açıklamasından bir gün sonra, Ukrayna kuvvetleri, Kremlin’i küçük düşüren bir karşı saldırıyla Donetsk’teki stratejik Lyman kentini tamamen kuşattı. Kuşatma haberinden birkaç saat sonra ise çıkmaza giren Rus ordusu, askerlerinin kentten çekildiğini açıkladı. Peş peşe ağır kayıplar veren Rusya açıklamada, kentin Sovyetler Birliği dönemindeki ismi olan Krasnyi Liman’ı kullandı. Açıklamada “Kuşatma tehdidine bağlı olarak, güçlerimiz Krasny Liman’dan daha avantajlı noktalara çekilmiştir” denildi.

RUSYA’YA BÜYÜK DARBE

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak tarafından paylaşılan videoda, kentin girişindeki tabela önünde Ukrayna bayrağı sallayan Ukrayna askerleri görülüyor. Askerler “Lyman, hepsi Ukrayna’nın olacak” diyor.

Lyman’dan geri çekilme, Putin’in Ukrayna’daki güçlerini güçlendirmek için yedek kuvvetlerin kısmi seferber edilmesini emretmesinden yaklaşık iki hafta sonra geldi.

Ukrayna ordusu sözcüsü kentte 5 bin 500 kadar Rus askeri olduğunu belirtmiş ancak bu bilgi bağımsız kaynaklarca doğrulanmamıştı. Lyman’ı kaybetmek Ruslar için ciddi bir gerileme. Rus ordusu Lyman’ı Mayıs ayı sonlarında işgal etmiş ve burayı Donetsk bölgesi için kilit lojistik merkezi olarak kullanmaya başlamıştı. Bölgeye asker ve teçhizat dağıtımı buradan yapılıyordu.

ASKERLER KAÇIP GİTTİ

Lyman ayrıca Donetsk, Luhansk ve Harkov bölgelerini bağlayan tren yolunun üzerinde. Ukrayna ordusu, kenti Rus birliklerden geri alabilirse, Donetsk bölgesinin kuzeyinin kontrolünü tamamen ele geçirebilecek.

Savaşta şiddetin keskin bir şekilde tırmanması ve Moskova’nın yasadışı bir şekilde Ukrayna topraklarının bir bölümünü ilhak etmesinin ardından Rus bombardımanı yoğunlaştı. Rusya’nın kendi Tass ve RIA haber ajansları da, Rus Savunma Bakanlığını gerekçe göstererek birliklerin Lyman’dan kaçtığını duyurdu.

KADİROV’DAN DÜNYAYI DEHŞETE DÜŞÜREN ÇAĞRI

Acımasız Çeçen savaş ağası Ramzan Kadirov, Rusya’nın Ukrayna’nın kritik kentinden askerlerini geri çekmek zorunda kalmasının ardından dünyayı dehşete düşüren bir açıklamada bulundu. Kadirov, Vladimir Putin’in kendi destekçileri ve yakınları tarafından sert eleştirilere maruz kalması üzerine Rusya’nın nükleer silah kullanmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.

Kadirov, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, “Kişisel görüşüme göre, sınır bölgelerinde sıkıyönetim ilan edilmesine ve nükleer silahların kullanılmasına kadar daha sert önlemler alınmalı” dedi.

BUGÜNE KADARKİ EN TEHLİKELİ ÇAĞRI

Eski Cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev de dahil olmak üzere diğer üst düzey Putin müttefikleri, Rusya’nın nükleer silahlara başvurması gerekebileceğini öne sürdü, ancak Kadirov’un çağrısı bugüne kadarki en açık olandı.

Putin, geçen hafta Rusya’nın ‘toprak bütünlüğünü’ mevcut tüm araçlarla savunmaya hazır olduğunu söylediğinde blöf yapmadığını söyledi. Washington, herhangi bir nükleer silah kullanımına kararlı bir şekilde yanıt vereceğini ve Moskova’ya karşı karşıya kalacağı ‘felaket sonuçları’ dile getirdi.

MÜTTEFİKLER BİRBİRLERİNE DÜŞTÜ

Putin’in işgalinin en sesli destekçileri ile üst düzey komutanlar, özellikle de savunma bakanı Sergei Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov kutuplaşma ve suç atma yarışı başladı.

“ÇÜRÜME TEPEDEN BAŞLIYOR”

Askeri komutan ve milletvekili Andrey Gurulev, Rus kuvvetlerinin kendi kendine hizmet eden eşekler tarafından yönetilen kahramanlar olduğunu iddia ederek, “Bu teslimiyeti askeri terimlerle açıklayamam.

Alıntı Metni

Kadirov ise, orduda adam kayırmacılığına yer olmadığını söyleyerek, Rusya’nın bölgede savaşan güçlerinden sorumlu Albay General Alexander Lapin’i ‘vasat’ olarak nitelendirdi ve Lapin’in, Moskova’nın bir gün önce ilhak ettiği doğu Donetsk bölgesindeki Lyman kasabasındaki Rus yanlısı birliklere “gerekli iletişim, etkileşim ve mühimmat tedarikini” sağlamadığını ileri sürdü.

Kadirov, Telegram’da 2,8 milyon takipçisine yaptığı açıklamada, “Lapin’i er rütbesine indirir, ödüllerinden mahrum eder ve elinde bir makineli tüfekle onu utancını kana bulaması için cepheye gönderirdim” dedi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir