Son dakika… İtalya, ‘babaların babası’ Denaro’yu yakaladı

İtalya’da on yıllardır polisin peşinde olduğu mafya babası Matteo Messina Denaro, Sicilya adasının başkenti Palermo’daki bir özel hastaneye düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Sicilyalı mafya liderinin bugüne kadar yalnızca iki kare fotoğrafı vardı ve ‘babaların babası’ olarak tanınıyordu.

‘Kurbanlarının bir mezarlığı doldurabileceğiyle’ övünen mafya liderinin, onlarca cinayetle bağlantısı olduğu biliniyor.Cosa Nostra’nın lideri olan Messina Denaro, mafyaya karşı savaş yürüten savcılar Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino’nun 1992 yılında öldürülmesinden bu yana kayıptı. Savcıların öldürülmesi nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Bir sonraki yıl Floransa, Roma ve Milan’ı kana bulayan ve 10 insanın ölümüne neden olan bombalı saldırılardaki rolü nedeniyle de müebbet hapisle yargılandı. Söz konusu bombalı saldırılar, Cosa Nostra’nın tarihi babasıSalvatore Toto Riina’nın tutuklanmasına bir yanıt olarak düzenlendi.

Bir online platformda yayımlanan belgeselle dünya çapında tanınan Messina Denaro, 1990’ların ortasındaki bir başka vahşetle de İtalya ve uluslararası medyanın manşetlerindeydi.Giuseppe Di Matteo adlı çocuk, 1993’te mafya itirafçısı babası Santino Di Matteo’yu susturmak amacıyla kaçırıldı. 12 yaşındaki çocuktan iki yılı aşkın süre boyunca hiç haber alınamadı. Söz konusu zaman diliminde esir tutulan çocuğun öldürüldüğü ve cesedinin nitrik asitle eritildiği, 1996 yılında anlaşıldı.

Haber Detay Görsel Slider

Santino di Matteo’nun kaçırılmasında Messina Denaro’nun parmağı olduğu biliniyor. Çocuğun yok edilmesi emrini veren Cosa Nostra üyesi Giovanni Brusca ise, 25 yıllık hapis cezasının ardından 2021’de serbest kaldı.

Matteo Messina Denaro, yakalanmaktan uzun süre kurtulması nedeniyle çizgi roman kahramanı ‘Diabolik’ ismiyle de aranıyordu.Mafya babasının uzun zamandır kaçak olması nedeniyle güncel görüntüsü de bilinmiyordu ve dijital yaşlandırma efektiyle hazırlanan fotoğraflarla aranıyordu.

Dünyanın en acımasız mafyası! Binlercesinin gizli hayatı ortaya çıktı…

‘BÜYÜK BİR ZAFER’ DEDİ

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, 60 yaşındaki Messina Denaro’nun yakalanmasını ‘büyük bir zafer’ olarak niteledi.Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini ise, “Bu İtalya için büyük bir gün ve mafyaya bir uyarı niteliğinde” mesajını paylaştı.

Bilinen tek fotoğrafı 1990’ların başında çekilen ‘babaların babası’ Denaro, 1962 yılında Trapani yakınlarındaki Castelvetrano kasabasında dünyaya geldi. Babası Francesco Messina Denaro da mafya babasıydı. Cosa Nostra’ya katılması uzun sürmeyen Denaro, ilk cinayetini 18 yaşında işledi. Cosa Nostra içinde hızlıca yükselen Messina Denaro, 30 yıldır aranmasına rağmen Eylül 2022’de yayımlanan bir polis raporuna göre hala mafyayı yönetiyordu.

Cosa Nostra’nın bir diğer lideri Settimino Mineo, 2018 yılında yine Palermo’da yakalanmıştı. Herkesin kuyumcu olarak tanıdığı 80 yaşındaki Mineo’yla birlikte gözaltına alınan isimler arasında geçmişte mafya babası olarak bilinen Gregorio di Giovanni, Filippo Salvatore Bisconti ve Francesco Colletti de vardı.

Son olarak 1993’te toplantı yaptığı bilinen Cosa Nostra’nın mafya babaları, yıllar sonra ilk kez 29 Mayıs 2018’de bir araya gelmişti. Mafyanın zirvesindeki katiller, organizasyonun tarihi babası Toto Riina’nın yerine geçecek ismi seçmişti.

İtalyan medyası, Toto Riina’nın koruması olarak Cosa Nostra içinde ünlenen Matteo Messina Denaro’nun Palermo’da yakalandığı operasyona, 100’den silahlı polisin katıldığını duyurdu.

Mafya hesaplaşması çöplükte sonlandı!
İtalya’da Camorra mafyasının ‘ilk kadın patronu’ öldü, cenazeye yasak geldi!
ABD ile mafya savaşta böyle iş birliği yapmış! Asıl amaçları yeni ortaya çıktı
PaYLaŞşşş