SON DAKİKA: İstifalar Ardı Ardına Geliyor: İYİ Parti Ankara Milletvekili Yüksel Arslan’dan ‘Mansur Yavaş’ İstifası!

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ankara ve İstanbul’da pazarlık yapılmış. Benim bilgim yok, yerel yönetimler başkanımızın, teşkilat başkanımızın haberi yok. Neye göre yapılmış? İlk defa partimize yönelik kurumsal bir operasyon olduğu ortaya çıktı. Mesela Ankara’yı paylaşmışlar, ilçe hesabı yapmışlar. Hiçbirinden haberim yok. Bu bir siyasi partinin iç işlerine karışmak demektir. Ben bunu 1997’de DYP’de yaşadım, bu konuda idmanlıyım. Bunu bir savaş ilanı olarak kabul ediyorum, varım” demişti.

MANSUR YAVAŞ’TAN CEVAP

Yavaş, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde kendisi ve Ekrem İmamoğlu’nun korktuğu yönündeki açıklamasına, “Ben Allah’tan başka kimseden korkmuyorum. Her şeyin bir usulü vardır. Eğer 6’lı masa aday gösterirse aday olacağımı söyledim. Daha bundan net bir şey söylenemez. Bunu kurgulamak 6’lı masadaki liderlere aitti. Bunun sorumlusu ben değilim” yanıtını verdi.

‘AKŞENER ÖNÜMÜZÜ AÇABİLİRDİ’

Akşener’e bir kırgınlığının olup olmadığı sorulan Yavaş, “Ben o konulara girmek istemiyorum; ama ‘korkak’ kelimesini asla kabul etmiyorum. Hiçbir zaman korkmadım. Korkan zaten Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne aday olmaz. Elimizi taşın altına koymamız gerekirse de koyarız. Ama bunun yolu, yordamı, usulü bellidir. Beni daha önce de başka siyasi parti genel başkanı, ‘Aday ol’ diye çağırmıştır. Bu genel başkanların ‘Hadi çık ortaya’ demesi ile yapılacak şey değildir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olacağına dair Akşener’in çok söylemeleri olmuştur. ‘Biz noter değiliz, 6’lı Masa karar verecek’ demiştir. Keşke bunu son ana bırakmadan, bir şekilde daha önce görüşüp farklı bir karar alınsaydı, daha düzgün olurdu. Belki de o zaman eğer ille de benim aday olmamı istiyorsa o şekilde de önümü açabilirdi. Ben bu konulara çok giren birisi değilim; ama açıkçası gerçekten korkaklıkla suçlanmak zoruma gidiyor. Korkak falan değiliz. Eğer milletimiz için usulüne uygun bir şekilde yol açılırsa her şeye de aday oluruz; ama önceliğimiz kesinlikle ve kesinlikle Ankara’dır” diye konuştu.

İYİ PARTİ’DE SULAR DURULMUYOR

İYİ Parti’de sırasıyla 16 Kasım’da İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker, partisinden istifa ettiğini açıkladı. 4 Aralık’ta İYİ Parti Adıyaman Kurucular Kurulu üyesi olan Mithat Solgun, partisinden istifa ettiğini açıkladı. 5 Aralık’ta İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır partisinden ihraç edildi.6 Aralık’ta İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Kurucular Kurulu Üyesi Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, partiden istifa ettiğini duyurdu. 15 Aralık’ta Yİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu, partisinden istifa ettiğini duyurdu. Ve son olarak İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Üçok Genel Başkan Meral Akşener tarafından görevden alındı!

PaYLaŞşşş