Son dakika… İlk yerli anahat lokomotifi açılıyor! Bakan Varank CNN TÜRK'te

Son dakika... İlk yerli anahat lokomotifi açılıyor! Bakan Varank CNN TÜRK'te

Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli anahat lokomotifi E5000 bugün raylara iniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir’deki toplu açılış töreninde vereceği komutla elektrikli E5000 ilk kez harekete geçecek. E5000, modern bir elektrikli anahat lokomotifi olarak yerli ve milli imkanlarla üretildi. E5000 elektrikli anahat lokomotifi hem kendi sınıfı hem de Türkiye’nin raylı sistemler serüveni için birçok ‘En’i ve ‘İlk’i barındırıyor. E5000, anahat lokomotifler için yerli olarak tasarlanmış ilk araç gövdesi, ilk boji, ilk tren kontrol ve yönetim sistemine sahip. Ayrıca, raylı araç uygulamaları için yerli olarak tasarlanmış en yüksek güçlü elektrik motoru da E5000’de bulunuyor. Raylı araç uygulamaları için yerli olarak tasarlanmış en yüksek güçlü cer konverteri, cer transformatörü ve yardımcı güç ünitesi de E5000’nin kabiliyetleri arasında yer alıyor.5 megavat gücündeki E5000, Avrupa Birliği Demiryollarında Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnamesi (TSI) sertifikasına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yük ve yolcu taşımacılığı yapabilecek E5000, 140 kilometre/saat hıza sahip yeni nesil bir elektrikli anahat lokomotif olarak benzerlerinden ayrılıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

“Evet gerçekten bugün gurur günlerimizden bir tanesini yaşıyoruz. Birazdan sayın Cumhurbaşkanımız ilk yerli ve milli elektrikli ana hat lokomotifini raylara indirmiş olacak.

Bu proje Ulaştırma Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın vizyon projelerinden bir tanesi.

Türkiye daha önce manevra lokomotifleri üretmişti. Bu çapta insan taşıyacak, yük taşıyacak 140 kilometre hıza ulaşabilecek 5 megawatt’lık lokomotifi başarıyla tamamlamış olmamız bizim açımızdan gurur vesilesi. Dünyaya da örnek olabilecek proje.

Raylı sistemlerde uluslararası standartlar var. Bu sertifikasyonu aldığınızda ancak siz böyle bir ürünü Avrupa’da kullanabilirsiniz. Biz bu ürünü geliştirirken içerisindeki komponentlerin TSI sertifikasını aldık. Bütün lokomotifin testlerini yaparak TSI sertifikasını almaya başlayacağız. Bugünden itibaren testler başlamış olacak. 

‘4 MİLYAR DOLARIN ÜLKEDE KALMASINI SAĞLAYACAĞIZ’

Oldukça önemli bir proje sadece şu bilgiyi vermem bile Türkiye’ye ekonomik anlamda katkı vermesi açısından önemli olabilir. Türkiye önümüzdeki 10 yılda 500 tane lokomotif satın alacak. Biz bunları yurt dışından alıyorduk. 500 lokomotif 2 milyar euro maliyet demek. Biz bu 500 lokomotifi yurt içinden tedarik etmiş olacağız. Bakım masraflarını kattığımızda 4 milyar dolar cari açığın yurt dışına gitmesinden ziyade ülkede kalmasını sağlayacağız.

‘TÜRKİYE’DE İLK DEFA TASARIMI YAPILAN ELEKTRİKLİ HAT LOKOMOTİFİ’

Bu Türkiye’de ilk defa tasarımı yapılan elektrikli ana hat lokomotifi. Burada Türkiye’de şimdiye kadar üretilmiş en büyük elektrik motoru var, ilk defa bir ana hat lokomotifi için tren yönetim sisteminin yazılımını gerçekleştirdik. Türkiye’de ilkleri başarmış bir proje, başarıyla testleri bittikten sonra envantere girmiş olacak.

Burada özgün bir tasarım var. Bundan önce yurt dışı ana hat lokomotifleri içten yanmalı lokomotiflerin dönüştürülmesiyle geliştiriliyordu. Biz ilk defa elektrikli olarak tasarımı gerçekleştirdik. Diğer tasarımlarla karşılaştırıldığında çok daha verimli lokomotiften bahsediyoruz.

Dizel lokomotiflere önemli bir alternatifi getirmiş olacak. Böyle bir işi sıfırdan tasarlamış olmak aslında rakipleri ile kıyasladığımızda çok daha verimli lokomotifi elde etmemizi sağladı. Bu aracı yurt dışında pazarlayabileceğiz.

İSMİ NE OLACAK? 

İsmini Sayın Cumhurbaşkanı açıklayacak. Sürpriz. İçerisindeki ekipmanlara yurt dışından talepler var. Arkadaşlarımız onları değerlendiriyorlar. Hem cari açığı azaltacak hem de ihracat yapar hale geleceğiz. “

PaYLaŞşşş