SON DAKİKA HERSON HABERLERİ || Rusya, Herson’dan çekilerek en ağır darbeyi yedi

Rusya, neredeyse dokuzuncu ayını doldurmak üzere olan Ukrayna işgalinde Herson’dan çekilerek en ağır darbeyi yedi. 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırı emri veren Rus lider Vladimir Putin, işgalin ilk haftası dolarken Herson’u el geçirdi.

Ukrayna’nın güneyindeki şehir, Rusya’nın işgal edebildiği tek bölgesel başkent niteliği taşıyordu. Ukraynalıların karşı taarruza geçtiği Ağustos ayı sonunda herkes Herson’un ilk hedef olacağını sanıyordu ancak büyük bir sürpriz gerçekleşti.

Ukrayna birlikleri Rusya sınırında yer alan ülkenin en büyük ikinci şehri Harkov ve çevresi yıldırım baskınla birkaç günde işgalcilerden temizlendi. Ukraynalılar Donest ve Luhansk’ın kapısına dayanırken, Ekim ayı başında Herson’a doğru taarruza geçildi.

Yaz mevsiminden itibaren ABD üretimi HIMARS uzun menzilli füzelerle Kırım ve Herson arasındaki köprüleri vurmaya başlayan Ukrayna ordusu, adım adım Herson’a doğru ilerledi. Paniğe kapılan Rus işgalciler, önce nüfusu yarıya düşen şehirdeki sivilleri tahliye kararı aldı.

Binlerce insan teknelerle Dinyeper Nehri’nden geçirildi, Putin’in düzmece referandumla ‘ilhak’ kararı verdiği Herson’da çember giderek daraldı. Rus ordusu, sevkiyat hatlarının tamamen kopmasıyla Herson’dan çekilmeye karar verdi.

Önceden kaydedilmiş video 9 Kasım tarihinde yayınlandı, Ukrayna’daki Rus işgal güçlerinin komutanı General Sergey Surovikin Herson’da köşeye sıkıştıklarını itiraf eden cümleler kurdu. Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, askerlere resmen çekilme emri verdi. Kiev ve Harkov’dan sonra üçüncü utanç verici mağlubiyeti yaşayan Rus ordusu, artık Dinyeper Nehri’nin doğu yakasındaydı.

Rus televizyonları cenaze evi gibi

Moskova’nın geri çekilme kararına ihtiyatla yaklaşan Kiev yönetimi, Rusların çekilmesiyle Herson’a girdi. Herson’da mavi-sarı Ukrayna bayrağı dalgalanırken, sekiz ay Rus işgali altında kalan halk özgürlüğü dans ederek kutladı.

Ukraynalılar bu sabah yaptıkları açıklamada, Herson’dan kısa sürede ülkenin diğer şehirlerine tren seferlerinin başlayacağını duyurdu. Herson’a su sağlayan Dinyeper Nehri üstündeki Nova Kakhovka barajının bazı bölümlerindeki yıkım ise, uydudan görüntülendi. Barajın devre dışı kalması, Herson’da korkunç bir su kıyameti yaşanmasına yol açabilir.

Putin’in amansız intikamı!

AKIL HOCASI PUTİN’E DOĞRUDAN CEPHE ALDI

Rus işgalini yakından izleyen Savaş Araştırmaları Enstitütüsü (ISW), Herson’u Ukraynalılara bırakan Vladimir Putin’in Rusya’da giderek daha fazla eleştiriye maruz kaldığını belirtiyor. Ortaya çıkan tabloyu ‘eşi görülmemiş bir eleştiri dalgası’ olarak tanımlayan ISW, Moskova’daki şahinler ile Putin arasındaki ideolojik çatlağın artık saklanamadığı yorumunu yaptı.

“Geri çekilme, Putin’in verdiği sözleri tutma ve onlara bağlılığına olan milliyetçi güveni baltaladı” diyen ISW, ‘Rus dünyası’ ideoloğu Alexander Dugin’in öfkeden çıldırdığını hatırlatıyor. Putin’e doğrudan cephe alan Dugin, Rus liderin beyni olarak kabul ediliyor.

Ukrayna’yı tamamen işgal etme hayallerinin havaya uçmasıyla birlikte Rus liderin radikal taraftarlarını yatıştırması artık daha zor.

Bir başka medya figürü, propagandist sunucu Vladimir Solovyov da Ukrayna’ya tamamen savaş açılmasını dillendiriyor. Solovyov, Herson’un kaybedilmesinde rolü olan herkesin görevden alınmasını talep ediyor.

Duvar yıkılsa da direnç bitmez

Dahası, Kremlin yanlısı askeri bloggerların sayfalarında ‘Kremlin Herson’u sattı’ gibi imaların yer alması, Rusya’da fay hatlarının çatladığını gösteriyor. Oysa ki, Rusya’daki tüm ünlü askeri bloggerlar, işgalin başından bu yana Moskova’ya tam destek veriyordu.

KREMLİN İSTEDİĞİNİ VATANDAŞLIKTAN ATABİLECEK

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti ise, Putin’in yeni bir hamleye giriştiğini bildiriyor. Rusya lideri, Rus vatandaşlığına sahip kişilerin vatandaşlıktan atılmasını sağlayacak değişikliğe gidiyor. ‘Askeri sahtekarlıklar’, ‘orduyu karalamak’, ‘sakıncalı organizasyonlara katılmak’, ‘toprak bütünlüğüne yönelik ihlal çağrısı’ gibi tamamen subjektif maddelere dayanarak Ukrayna işgalini eleştirenler Rus vatandaşlığından çıkarılacak.

Ruslar şokta! Sovyetler’den sonraki en büyük kayıp

ZELENSKIY SONRAKİ HEDEFİ AÇIKLADI

Herson’u işgalden kurtararak büyük bir zafer kazanan Ukrayna’da ise, bir sonraki hedef açıklandı. Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Herson bölgesinde 60’ı aşkın yerleşimin artık Ukraynalıların kontrolünde olduğunu belirtiyor.

Herson sakinlerinin Ukrayna askerleriyle buluştuğu coşkulu video görüntülerini hatırlatan Zelenskiy, “Halen işgal altındaki diğer şehirler ve köylerde de benzer buluşmaları göreceğiz. Kimseyi unutmadık, kimseyi geride bırakmayacağız. Aynı şeyler Genichesk ve Melitopol’de de olacak” deyip ekledi:

Alıntı Metni

ABD, Ukrayna’daki savaşta 100 bin civarında Rus, 100 bin civarında da Ukrayna askerinin öldüğünü ya da yaralandığını tahmin ediyor. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley’in hafta içinde açıkladığı sayılar, bugüne kadar bir Batılı yetkili tarafından yapılan en yüksek ölü ya da yaralı tahmini.

Orgeneral Milley, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 40 bin kadar da sivilin yaşamını yitirdiğini değerlendirdiklerini söyledi.

Putin’in ‘füze’ papazı öldürüldü!
ABD, Rusya ve Ukrayna’nın savaşta 200 bin asker kaybettiğini tahmin ediyor
İran ilk kez kabul etti! Dünya şaşkın
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir