Son Dakika Haberleri: Simpsonlar’ın kehaneti bir kez daha tuttu! 2015 yılında yayınlanmış…

İlk bölümünün yayınlandığı 1989 yılından bu yana devam eden ve kült bir çizgi haline gelen Simpsonlar, bugüne dek defalarca geleceği doğru bilmesiyle herkesi şaşkına çevirdi. 30 yıl önce yaptığı tahminlerin tutmasıyla dünya, Simpsonların “kehanetlerini” merak eder hale geldi.

DÜNYAYI ŞAŞKINA ÇEVİREN KEHANETLER

2007 yılında sinema filmi olarak da izleyicilerin karşısına çıkan Simpsons, koronavirüs salgını da dahil olmak üzere bir dizi ürkütücü tahmin yaptı. Efsane dizi, Donald Trump’ın başkanlığından üç gözlü bir mutant balığın keşfine ve hatta Londra’daki gökdelen The Shard’ın dikilmesine kadar dünyanın dört bir yanından pek çok büyük olayı öngördü. Simpsonlar ayrıca, Dünya Kupası ve Super Bowl’un kazananlarını doğru şekilde tahmin etti ve Super Bowl’da Lady Gaga’nın 2017’deki devre arası şovundaki performansından önce gökten indiğini gösterdi. 4 Ağustos 2020’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki liman patlamalarını da öngören çizgi dizi, iş insanı Sir Richard Branson’ın uzay uçuşunu da doğru bilmeyi başardı. Sahibi olduğu Virgin Galactic şirketinin roketiyle uzaya çıkan Branson’ın görüntüsü, Simpsonlar’ın 2014 yılında yayınlanan 25’inci sezonunun 15. bölümünden bir sahneye neredeyse tıpatıp benziyordu.

“BIDEN’IN KAZANMASINI ENGELLEYECEĞİM” DEDİ VE ADAY OLDU

Gelelim günümüze… ABD’de önceki gün benzerine çok sık rastlanmayan bir olay gerçekleşti ve Eski ABD Başkanı Donald Trump üçüncü kez başkanlık adaylığını açıkladı. Trump, konuşmasında Joe Biden yönetimindeki ülkeyle ilgili distopik bir manzara çizerek, “Ulusumuz çöküyor. Ulusumuz milyonlarca Amerikalıyı hayal kırıklığına uğratıyor. Biden’ın 4 yıl daha kazanmasını engelleyeceğim” dedi. Eski bir ABD liderinin bir seçimi kaybettikten sonra yeniden adaylığını açıklaması sık görülen bir durum değil.

2015 YILINDA YAYINLANMIŞ

Ve bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden, Simpsonlar’ın yapımcısı, Trump’ın 2024’te aday olacağını açıklamasının ardından, uzun soluklu çizgi dizinin bir kez daha geleceği tahmin ettiğini iddia etti. Simpsons senaristi Al Jean, uçan bir Homer Simpson ve arka planda “Trump 2024” yazan bir tabelanın yer aldığı, 2015 yılında ekranlara gelen bir bölüm ekran görüntüsü paylaştı.

Al Jean daha önce PA haber ajansına röportaj vermişti. Açıklamasında Jean, “iki tür Simpsons tahmini” olduğunu ve Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi tahmininin “çılgınca bir tesadüf” olduğunu söylemişti. Bu yılın başlarında, Ukrayna’da savaşın patlak vermesine benzer bir senaryo da, daha önce de bir bölümde anlatılmıştı. Bu iki türlü tesadüfle ilgili Jean, şunları söyledi:

Alıntı Metni

Peki Simpsonlar dizisinin şaşırtıcı tahminleri arasında neler var?

OYLARI DEĞİŞTİREN MAKİNE

2008 yılında yayınlanan, seçimlerle ilgili bölüm, 2012’de gerçek oldu. Nasıl mı? 2008’de Homer, ABD genel seçimlerinde Barack Obama’ya oy vermeye çalışırken görülüyordu. Ancak oy verdiği makine, Homer’ın oyunu Cumhuriyetçi John McCain’e çeviriyordu. Dört yıl sonra, Pensilvanya’daki bir oylama makinesinin, insanların oylarını ikinci dönem için aday olan Obama’dan Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’e çevirdiği keşfedildi.

6 OCAK KONGRE BASKINI

6 Ocak 2021’deki Capitol Hill baskını da, Simpsonlar’ın doğru tahmin ettiği olayların başında geliyor. 1996 yılında ekranlara gelen bir bölümde, Capitol Hill’in basamaklarına çizgi film karakterlerinden oluşan öfkeli bir kalabalığın saldırması, bazı hayranlar tarafından dizinin 6 Ocak 2021’de dünyayı şoke eden olayları önceden tahmin ettiğini iddia etmesine yol açmıştı.

KORONAVİRÜS PANDEMİSİ

1993 yılında yayınlanan bir bölümde ise Simpsons, koronavirüs pandemisini tahmin etmeyi başarmıştı. Bölüm, Osaka Gribi adlı bir uzakdoğu virüsünün dünyanın dört bir yanına yayılmasını konu alıyordu. Çizgi dizide enfekte olan fabrika işçileri her yere öksürüyor ve Japon meyve suyu sıkma makineleri sipariş eden Springfield sakinlerine de virüs bulaşıyordu. Koronavirüsün ilk vakası, Aralık 2019’da Çin’de rapor edildi. Mart 2020’de ise küresel bir salgın ilan edildi.

“Boy Meets Curl” adlı 21. sezon bölümü, Homer ve Marge’ın karışık çiftler curling takımına katıldığını ve sonunda Kış Olimpiyatları’na gittiğini anlatıyordu. Gerçek olaylarda ise, ABD İsveç’i yenerek Olimpiyat altınını ABD’ye götürmeyi başardı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir